powered by CADENAS

Social Share

Amazon

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi (4725 views - Sports List)

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 27., Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ile birlikte toplamda 64. sezonudur. Final maçı 1 Haziran 2019'da İspanya'nın Madrid şehrindeki Wanda Metropolitano Stadyumu'nda yapılmıştır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi
Final maçının yapılacağı Wanda Metropolitano Stadyumu
Turnuva detayları
Tarih 26 Haziran - 29 Ağustos 2018 (ön elemeler)
18 Eylül 2018 - 1 Haziran 2019 (grup ve eleme aşaması)
Takım 32 (gruplarda)
79 (toplamda)
Final durumu
Şampiyon Liverpool' (6. kez)
İkinci Tottenham Hotspur
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 125
Atılan gol 366 (maç başına 2,93)
Seyirci 66.163.044 (maç başına 529.304 )
Gol kralı Lionel Messi (Barcelona)
(12 gol)
2017-18
2019-20

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 27., Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ile birlikte toplamda 64. sezonudur. Final maçı 1 Haziran 2019'da İspanya'nın Madrid şehrindeki Wanda Metropolitano Stadyumu'nda yapılmıştır.[1]

Format değişikliği

UEFA tarafından 2018-19 sezonundan itibaren başlamak üzere UEFA Şampiyonlar Ligi'nde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.[2][3]

  • Bir önceki sezonun UEFA Avrupa Ligi şampiyonu UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılacaktır.
  • UEFA ülkeler sıralamasına göre ilk 4 ülkenin 4'er takımı doğrudan grup aşamasına katılacaktır.
  • UEFA Şampiyonlar Ligi'nin grup aşamasından önce elenen lig şampiyonları UEFA Avrupa Ligine katılacaktır.
  • Kulüp katsayıları hesaplanırken, ülke katsayısının % 20'sinin eklenmesi uygulaması kaldırılmıştır. Eğer kulüp katsayısı, ülke katsayısının % 20'sinden az ise ülke katsayısının % 20'si kulüp katsayısı olarak alınır.

Katılacak Takımların belirlenmesi

2018-19 UEFA Şampiyonlar Liginde UEFA'ya üye 55 ülke federasyonundan 77,78 veya 79 takım mücadele edecektir. ( Lihtenştayn Futbol Federasyonu yerel lig düzenlemediğinden katılımcı gönderemeyecektir.) Ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için 2017 UEFA ülkeler sıralaması listesi kullanılmaktadır. Buna Göre:

  • 1 ile 4.sıraya kadar olan ülkelerden dört takım.
  • 5 ile 6.sıraya kadar olan ülkelerden üç takım.
  • 7 ile 15.sıraya kadar olan ülkelerden iki takım.
  • 16 ve 55.sıradaki ülkelerden bir takım (Lihtenştayn hariç).
  • Kendi liglerindeki sıralamaya göre katılamazlarsa 2017-18 UEFA Şampiyonlar Ligi ve 2017-18 UEFA Avrupa Ligi şampiyonları.

Ülke Sıralaması

Ülke katsayı puanları 2012-13 ve 2016-17 yılları arasında Avrupa Kupalarında mücadele etmiş ülke takımlarının katsayı puanlarıdır.[4][5]

Sıra Ülke Katsayı Tk.Sayısı
1 İspanya 104,998 4
2 Almanya 79,498
3 İngiltere 75,962
4 İtalya 73,332
5 Fransa 56,665 3
6 Rusya 50,532
7 Portekiz 49,332 2
8 Ukrayna 42,633
9 Belçika 42,400
10 Türkiye 39,200
11 Çek Cumhuriyeti 33,175
12 İsviçre 32,075
13 Hollanda 31,063
14 Yunanistan 27,900
15 Avusturya 25,350
16 Hırvatistan 25,250 1
17 Romanya 24,350
18 Danimarka 24,000
Sıra Ülke Katsayı Tk.Sayısı
19 Beyaz Rusya 19,875 1
20 Polonya 19,750
21 İsveç 19,725
22 İsrail 19,375
23 İskoçya 18,925
24 Kıbrıs Cumhuriyeti 18,550
25 Norveç 18,325
26 Azerbaycan 17,750
27 Bulgaristan 15,875
28 Sırbistan 15,375
29 Kazakistan 15,250
30 Slovenya 13,125
31 Slovakya 11,750
32 Lihtenştayn 11,000 0
33 Macaristan 9,500 1
34 Moldova 9,500
35 İzlanda 8,375
36 Finlandiya 7,650
Sıra Ülke Katsayı Tk.Sayısı
37 Arnavutluk 6,625 1
38 İrlanda 6,575
39 Bosna-Hersek 6,500
40 Gürcistan 6,375
41 Letonya 6,125
42 Makedonya 5,625
43 Estonya 5,250
44 Karadağ 5,250
45 Ermenistan 5,125
46 Lüksemburg 4,875
47 Kuzey İrlanda 4,500
48 Litvanya 4,125
49 Malta 4,000
50 Galler 3,875
51 Faroe Adaları 3,500
52 Cebelitarık 2,500
53 Andorra 1,165
54 San Marino 0,333
55 Kosova 0,000

Takımların dağılımı

Bu turda katılacak takım sayıları Bir önceki turdan gelen takım sayıları
Ön eleme turu
(4 takım tek maçlı 2 yarı final ve 1 final oynar)
  • 52-55. sıralarda bulunan ülkelerden 4 şampiyon
Birinci eleme turu
(32 takım)
  • 20-51. sıralarda bulunan ülkelerden 31 şampiyon (Lihtenştayn hariç)
  • Ön eleme turundan gelen 1 takım
İkinci eleme turu Şampiyonlar
(20 takım)
  • 16-19. sıralarda bulunan ülkelerden 4 şampiyon
  • Birinci eleme turundan gelen 16 takım
Şampiyon olmayan
(4 takım)
  • 12-15. sıralarda bulunan ülkelerden 4 ikinci
Üçüncü eleme turu Şampiyonlar
(12 takım)
  • 14-15. sıralarda bulunan ülkeden 2 şampiyon
  • İkinci eleme turundan gelen 10 takım
Şampiyon olmayan
(8 takım)
  • 7-11. sıralarda bulunan ülkelerden 5 ikinci
  • 6. sırada bulunan ülkeden 1 üçüncü
  • İkinci eleme turundan gelen 2 takım
Play-off turu Şampiyonlar
(8 takım)
  • 12-13. sıralarda bulunan ülkelerden 2 şampiyon
  • Üçüncü eleme turundan gelen 6 şampiyon takım
Şampiyon olmayan
(4 takım)
  • Üçüncü eleme turundan gelen 4 şampiyon olmayan takım
Grup aşaması
(32 takım)
  • 1-11. sıralarda bulunan ülkelerden 11 şampiyon
  • 1-6. sıralarda bulunan ülkelerden 6 ikinci
  • 1-5. sıralarda bulunan ülkelerden 5 üçüncü
  • 1-4. sıralarda bulunan ülkelerden 4 dördüncü
  • Play-off turundan gelen 4 şampiyon takım
  • Play-off turundan gelen 2 şampiyon olmayan takım
Eleme Aşaması
(16 takım)
  • Gruplarında ilk sırayı alan 8 takım
  • Gruplarında ikinci sırayı alan 8 takım

Takımlar

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligine katılan takımların mücadeleye başlayacakları turlar ve bulundukları ligdeki pozisyonları aşağıdaki gibidir:[6]

Grup aşaması
Real MadridTH (3.) Borussia Dortmund (4.) Roma (3.) Porto (1.)
Atlético MadridEL (2.) Manchester City (1.) Internazionale (4.) Shakhtar Donetsk (1.)
Barcelona (1.) Manchester United (2.) Paris Saint-Germain (1.) Club Brugge (1.)
Valencia (4.) Tottenham Hotspur (3.) Monaco (2.)[Note FRA] Galatasaray (1.)
Bayern Münih (1.) Liverpool (4.) Lyon (3.) Viktoria Plzeň (1.)
Schalke 04 (2.) Juventus (1.) Lokomotiv Moskova (1.)
1899 Hoffenheim (3.) Napoli (2.) CSKA Moskova (2.)
Play-Off Turu
Şampiyonlar Şampiyon olmayanlar
Young Boys (1.) PSV (1.)
Üçüncü eleme turu
Şampiyonlar Şampiyon olmayanlar
AEK Atina (1.) Red Bull Salzburg (1.) Spartak Moskova (3.) Standard Liège (2.)
Benfica (2.) Fenerbahçe (2.)
Dynamo Kiev (2.) Slavia Prag (2.)
İkinci eleme turu
Şampiyonlar Şampiyon olmayanlar
Dinamo Zagreb (1.) Midtjylland (1.) Basel (2.) PAOK (2.)
CFR Cluj (1.) BATE Borisov (1.) Ajax (2.) Sturm Graz (2.)
Birinci eleme turu
Legia Varşova (1.) Crvena Zvezda (1.) Kukësi (2.) Alashkert (1.)
Malmö FF (1.) Astana (1.) Cork City (1.) F91 Dudelange (1.)
Hapoel Be'er Şeva (1.) Olimpija Ljubljana (1.) Zrinjski Mostar (1.) Crusaders (1.)
Celtic (1.) Spartak Trnava (1.) Torpedo Kutaisi (1.) Sūduva Marijampolė (1.)
APOEL (1.) Vidi(1.) Spartaks Jūrmala (1.) Valletta (1.)
Rosenborg (1.) Sheriff Tiraspol (1.) Shkëndija (1.) The New Saints (1.)
Qarabağ (1.) Valur (1.) Flora Tallinn (1.) Víkingur Gøta (1.)
Ludogorets Razgrad (1.) HJK (1.) Sutjeska Nikšić (1.)
Birinci ön eleme turu
Lincoln Red Imps (1.) FC Santa Coloma (1.) La Fiorita (1.) Drita (1.)

Turnuva takvimi

Tüm kura çekimleri, aksi belirtilmedikçe, UEFA'nın Nyon, İsviçre'deki genel merkezinde yapılmaktadır.

Aşama Tur Kura tarihi Birinci ayak İkinci ayak
Ön eleme Ön eleme turları 12 Haziran 2018 Yarı finaller (26 Haziran 2018) Final (29 Haziran 2018)
Eleme turları Birinci eleme turu 19 Haziran 2018 10-11 Temmuz 2018 17-18 Temmuz 2018
İkinci eleme turu 24-25 Temmuz 2018 31 Temmuz-1 Ağustos 2018
Üçüncü eleme turu 23 Temmuz 2018 7-8 Ağustos 2018 14-15 Ağustos 2018
Play-off Play-off turu 6 Ağustos 2018 21-22 Ağustos 2018 28-29 Ağustos 2018
Grup aşaması Hafta 1 30 Ağustos 2018
(Monako)
18-19 Eylül 2018
Hafta 2 2-3 Ekim 2018
Hafta 3 23-24 Ekim 2018
Hafta 4 6-7 Kasım 2018
Hafta 5 27-28 Kasım 2018
Hafta 6 11-12 Aralık 2018
Eleme aşaması Son 16 17 Aralık 2018 12-13 ve 19-20 Şubat 2019 5-6 ve 12-13 Mart 2019
Çeyrek final 15 Mart 2019 9-10 Nisan 2019 16-17 Nisan 2019
Yarı final 30 Nisan-1 Mayıs 2019 7-8 Mayıs 2019
Final 1 Haziran 2019, Wanda Metropolitano, Madrid

Ön eleme turları

Ön eleme turu

1. Takım   Sonuç   2. Takım
Yarı finaller
FC Santa Coloma 0-2 (uz.) Drita
La Fiorita 0-2 Lincoln Red Imps
Final
Lincoln Red Imps 1-4 (uz.) Drita


Birinci eleme turu

Kura çekimi 19 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmiştir.[7] Birinci ayak maçları 10-11 Temmuz 2018, ikinci ayak maçları 17-18 Temmuz 2018 tarihlerinde oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Torpedo Kutaisi 2-4 Sheriff Tiraspol 2-1 0-3
Shkëndija 5-4 The New Saints 5-0 0-4
Sūduva Marijampolė 3-2 APOEL 3-1 0-1
Olimpija Ljubljana 0-1 Qarabağ 0-1 0-0
F91 Dudelange 2-3 Vidi 1-1 1-2
Drita 0-5 Malmö FF 0-3 0-2
Víkingur Gøta 2-5 HJK 1-2 1-3
Ludogorets Razgrad 9-0 Crusaders 7-0 2-0
Cork City 0-4 Legia Varşova 0-1 0-3
Valur 2-3 Rosenborg 1-0 1-3
Kukësi 1-1 (d) Valletta 0-0 1-1
Flora Tallinn 2-7 Hapoel Be'er Şeva 1-4 1-3
Spartaks Jūrmala 0-2 Kızılyıldız 0-0 0-2
Alashkert 0-6 Celtic 0-3 0-3
Spartak Trnava 2-1 Zrinjski Mostar 1-0 1-1
Astana 3-0 Sutjeska Nikšić 1-0 2-0

İkinci eleme turu

Kura çekimi 19 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmiştir.[7] Birinci ayak maçları 24-25 Temmuz, ikinci ayak maçları 31 Temmuz-1 Ağustos 2018 tarihlerinde oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Lig şampiyonları
Astana 2-1 Midtjylland 2-1 0-0
Ludogorets Razgrad 0-1 Vidi 0-0 0-1
Kukësi 0-3 Qarabağ 0-0 0-3
CFR Cluj 1-2 Malmö FF 0-1 1-1
Dinamo Zagreb 7-2 Hapoel Be'er Şeva 5-0 2-2
Kızılyıldız 5-0 Sūduva Marijampolė 3-0 2-0
BATE Borisov 2-1 HJK 0-0 2-1
Shkëndija 1-0 Sheriff Tiraspol 1-0 0-0
Legia Varşova 1-2 Spartak Trnava 0-2 1-0
Celtic 3-1 Rosenborg 3-1 0-0
Diğer takımlar
PAOK 5-1 Basel 2-1 3-0
Ajax 5-1 Sturm Graz 2-0 3-1

Üçüncü eleme turu

Kura çekimi 23 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşmiştir.[8] Birinci ayak maçları 7-8 Ağustos, ikinci ayak maçları 14 Ağustos 2018 tarihlerinde oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Lig şampiyonları
Celtic 2-3 AEK Atina 1-1 1-2
Red Bull Salzburg 4-0 Shkëndija 3-0 1-0
Kızılyıldız 3-2 Spartak Trnava 1-1 2-1 (uz.)
Qarabağ 1-2 BATE Borisov 0-1 1-1
Astana 0-3 Dinamo Zagreb 0-2 0-1
Malmö 1-1 (d) Vidi 1-1 0-0
Diğer takımlar
Standard Liège 2-5 Ajax 2-2 0-3
Benfica 2-1 Fenerbahçe 1-0 1-1
Slavia Prag 1-3 Dinamo Kiev 1-1 0-2
PAOK 3-2 Spartak Moskova 3-2 0-0

Play-off turu

Birinci maçlar 21-22 Ağustos, ikinci maçlar 28-29 Ağustos 2018 tarihlerinde oynanmıştır.[9]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Lig şampiyonları
Crvena Zvezda 2-2 (d) Red Bull Salzburg 0-0 2-2
BATE Borisov 2-6 PSV 2-3 0-3
Young Boys 3-2 Dinamo Zagreb 1-1 2-1
Vidi 2-3 AEK Atina 1-2 1-1
Diğer takımlar
Benfica 5-2 PAOK 1-1 4-1
Ajax 3-1 Dinamo Kiev 3-1 0-0

Grup aşaması

Toplam 32 takım grup aşamasına katılmaktadır: bu turdan başlayan 26 takım ve 2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi eleme ve play-off turları'nı kazanan 6 takım.

Grup aşaması kura çekiminde, son Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi şampiyonları ile 2017 UEFA ülkeler sıralamasına göre ilk 6 ülkenin lig şampiyonları 1. torbayı oluşturacaktır. Son şampiyonların ilk 6 ülkenin de şampiyonu olması durumunda 7. veya 8. ülkenin lig şampiyonları da 1. torbaya alınacaktır.[10][11] Diğer takımlar, 2018 UEFA takım katsayıları'na göre 2. , 3. ve 4. torbalara ayrılır. 32 takım kura ile dörderli sekiz gruba yerleştirilir. (aynı ülke takımları farklı gruplarda olma şartı ile)

Grup aşaması sonunda, tüm gruplarda 1. ve 2 . sırada olan takımlar bir üst tura çıkarken 3. sırada tamamlayan takımlar 2018-19 UEFA Avrupa Ligi son 32 turuna dahil olur.

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına dahil olan takımlar otomatik olarak 2018-19 UEFA Gençlik Ligi'ne katlırlar.

Torbalar

Renk anahtarı
2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıkan takımlar
2018-19 UEFA Avrupa Ligi Son 32 turundan devam eden takımlar
Elenen takımlar
1. Torba
Sıra Takım Katsayı
ŞL Real Madrid 162,000
AL Atlético Madrid 140,000
1 Barcelona 132,000
2 Bayern Münih 135,000
3 Manchester City 100,000
4 Juventus 126,000
5 Paris Saint-Germain 109,000
6 Lokomotiv Moskova 22,500
2. Torba
Takım Katsayı
Borussia Dortmund 89,000
Porto 86,000
Manchester United 82,000
Shakhtar Donetsk 81,000
Benfica 80,000
Napoli 78,000
Tottenham Hotspur 67,000
Roma 64,000
3. Torba
Takım Katsayı
Liverpool 62,000
Schalke 04 62,000
Lyon 59,500
Monaco 57,000
Ajax 53,500
CSKA Moskova 45,000
PSV 36,000
Valencia 36,000
4. Torba
Takım Katsayı
Viktoria Plzeň 33,000
Club Brugge 29,500
Galatasaray 29,500
Young Boys 20,500
Internazionale 16,000
1899 Hoffenheim 14,285
Crvena Zvezda 10,750
AEK Atina 10,000

Gruplar

Renk anahtarı
2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıkan takımlar
2018-19 UEFA Avrupa Ligi Son 32 turundan devam eden takımlar

A Grubu

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme DOR ATL BRU MON
1 Borussia Dortmund 6 4 1 1 10 2 +8 13 ŞL Son 16 turuna 4-0 0-0 3-0
2 Atlético Madrid 6 4 1 1 9 6 +3 13 2-0 3-1 2-0
3 Club Brugge 6 1 3 2 6 5 +1 6 AL Son 32 turuna 0-1 0-0 1-1
4 Monaco 6 0 1 5 2 14 -12 1 0-2 1-2 0-4
Kaynak: UEFA

B Grubu

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme BAR TOT INT PSV
1 Barcelona 6 4 2 0 14 5 +9 14 ŞL Son 16 turuna 1-1 2-0 4-0
2 Tottenham Hotspur 6 2 2 2 9 10 -1 8 2-4 1-0 2-1
3 Internazionale 6 2 2 2 6 7 -1 8 AL Son 32 turuna 1-1 2-1 1-1
4 PSV 6 0 2 4 6 13 -7 2 1-2 2-2 1-2
Kaynak: UEFA

C Grubu

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme PAR LIV NAP ZVE
1 Paris Saint-Germain 6 3 2 1 17 9 +8 11 ŞL Son 16 turuna 2-1 2-2 6-1
2 Liverpool 6 3 0 3 9 7 +2 9 3-2 1-0 4-0
3 Napoli 6 2 3 1 7 5 +2 9 AL Son 32 turuna 1-1 1-0 3-1
4 Kızılyıldız 6 1 1 4 5 17 -12 4 1-4 2-0 0-0
Kaynak: UEFA

D Grubu

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme POR SCH GAL LOM
1 Porto 6 5 1 0 15 6 +9 16 ŞL Son 16 turuna 3-1 1-0 4-1
2 Schalke 04 6 3 2 1 6 4 +2 11 1-1 2-0 1-0
3 Galatasaray 6 1 1 4 5 8 -3 4 AL Son 32 turuna 2-3 0-0 3-0
4 Lokomotiv Moskova 6 1 0 5 4 12 -8 3 1-3 0-1 2-0
Kaynak: UEFA

E Grubu

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme BAY AJX BEN AEK
1 Bayern Münih 6 4 2 0 15 5 +10 14 ŞL Son 16 turuna 1-1 5-1 2-0
2 Ajax 6 3 3 0 11 5 +6 12 3-3 1-0 3-0
3 Benfica 6 2 1 3 6 11 -5 7 AL Son 32 turuna 0-2 1-1 1-0
4 AEK 6 0 0 6 2 13 -11 0 0-2 0-2 2-3
Kaynak: UEFA

F Grubu

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme MCI LYO SHK HOF
1 Manchester City 6 4 1 1 16 6 +10 13 ŞL Son 16 turuna 1-2 6-0 2-1
2 Lyon 6 1 5 0 12 11 +1 8 2-2 2-2 2-2
3 Shakhtar Donetsk 6 1 3 2 8 16 -8 6 AL Son 32 turuna 0-3 1-1 2-2
4 1899 Hoffenheim 6 0 3 3 11 14 -3 3 1-2 3-3 2-3
Kaynak: UEFA

G Grubu

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme RMA ROM PLZ CSK
1 Real Madrid 6 4 0 2 12 5 +7 12 ŞL Son 16 turuna 3-0 2-1 0-3
2 Roma 6 3 0 3 11 8 +3 9 0-2 5-0 3-0
3 Viktoria Plzeň 6 2 1 3 7 16 -9 7 AL Son 32 turuna 0-5 2-1 2-2
4 CSKA Moskova 6 2 1 3 8 9 -1 7 1-0 1-2 1-2
13 Aralık 2018 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: UEFA

H Grubu

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme JUV MUN VAL YBO
1 Juventus 6 4 0 2 9 4 +5 12 ŞL Son 16 turuna 1-2 1-0 3-0
2 Manchester United 6 3 1 2 7 4 +3 10 0-1 0-0 1-0
3 Valencia 6 2 2 2 6 6 0 8 AL Son 32 turuna 0-2 2-1 3-1
4 Young Boys 6 1 1 4 4 12 -8 4 2-1 0-3 1-1
Kaynak: UEFA

Grup üçüncüleri

Gruplarını 3. sırada tamamlayan takımlarda en iyi 4 takım 2018-19 UEFA Avrupa Ligi son 32 turuna seri başı olarak katılır.

Poz. Grp Takım O G B M AG YG GF P Seribaşı
1 C Napoli 6 2 3 1 7 5 +2 9 Seribaşı
2 H Valencia CF 6 2 2 2 6 6 0 8
3 B Internazionale 6 2 2 2 6 7 -1 8
4 E SL Benfica 6 2 1 3 6 11 -5 7
5 G Viktoria Plzeň 6 2 1 3 7 16 -9 7 Seribaşı değil
6 A Club Brugge 6 1 3 2 6 5 +1 6
7 F Shakhtar Donetsk 6 1 3 2 8 16 -8 6
8 D Galatasaray 6 1 1 4 5 8 -3 4
Kaynak: UEFA
Sıralama kuralları: 1) Puan; 2) Gol farkı; 3) Atılan gol; 4) Deplasman golleri; 5) Galibiyet; 6) Deplasman galibiyeti; 7) Disiplin puanı; 8) UEFA katsayısı

Eleme Aşaması

2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 turundan itibaren takımlar çift maçlı eliminasyon sistemi ile mücadele ederler. (Final hariç)

Kura sistemi aşağıdaki gibidir:

  • Son 16 turu kura çekiminde, gruplarını ilk sırada tamamlayan 8 takım seri başı olur. İlk maçlar seri başı olmayan takımların sahasında oynanır. Aynı grup veya aynı federasyondan gelen takımlar birbirleriyle eşleşemezler.
  • Çeyrek final ve daha sonraki turların kura çekiminde, seri başı sistemi uygulanmaz ve aynı grup veya aynı federasyondan gelen takımlar birbirleriyle eşleşebilir.

Takımlar

Renk Ayrımı
Seri başı takımlar
Seri başı olmayan takımlar
Grup Grup 1.si Grup 2.si
A Borussia Dortmund Atlético Madrid
B Barcelona Tottenham Hotspur
C Paris Saint-Germain Liverpool
D Porto Schalke 04
E Bayern Münih Ajax
F Manchester City Lyon
G Real Madrid Roma
H Juventus Manchester United

Eşleşmeler

  Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
                                         
  Tottenham Hotspur 3 1 4  
  Borussia Dortmund 0 0 0  
    Tottenham Hotspur (d) 1 3 4  
    Manchester City 0 4 4  
  Schalke 04 2 0 2
  Manchester City 3 7 10  
    Tottenham Hotspur (d) 0 3 3  
    Ajax 1 2 3  
  Ajax 1 4 5  
  Real Madrid 2 1 3  
    Ajax 1 2 3
    Juventus 1 1 2  
  Atlético Madrid 2 0 2
  Juventus 0 3 3  
    Tottenham Hotspur 0
    Liverpool 2
  Manchester United (d) 0 3 3  
  Paris Saint-Germain 2 1 3  
    Manchester United 0 0 0
    Barcelona 1 3 4  
  Lyon 0 1 1
  Barcelona 0 5 5  
    Barcelona 3 0 3
    Liverpool 0 4 4  
  Liverpool 0 3 3  
  Bayern Munich 0 1 1  
    Liverpool 2 4 6
    Porto 0 1 1  
  Roma 2 1 3
  Porto (uz.) 1 3 4  

Son 16 Turu

Son 16 turu kura çekimi 17 Aralık 2018'de yapılmıştır.[12] İlk maçlar 12,13,19,20 Şubat 2019, ikinci maçlar 5,6,12,13 Mart 2019 tarihlerinde oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Schalke 04 2-10 Manchester City 2-3 0-7
Atlético Madrid 2-3 Juventus 2-0 0-3
Manchester United 3-3 (d) Paris Saint-Germain 0-2 3-1
Tottenham Hotspur 4-0 Borussia Dortmund 3-0 1-0
Lyon 1-5 Barcelona 0-0 1-5
Roma 3-4 Porto 2-1 1-3 (uz.)
Ajax 5-3 Real Madrid 1-2 4-1
Liverpool 3-1 Bayern Münih 0-0 3-1

Çeyrek final

Kura çekimi 15 Mart 2019'da yapılmıştır.[13] İlk maçlar 9-10 Nisan 2019, ikinci maçlar 16-17 Nisan 2019 tarihlerinde oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Ajax 3-2 Juventus 1-1 2-1
Liverpool 6-1 Porto 2-0 4-1
Tottenham Hotspur 4-4 (d) Manchester City 1-0 3-4
Manchester United 0-4 Barcelona 0-1 0-3

Yarı final

Kura çekimi 15 Mart 2019'da yapılmıştır.[14] İlk maçlar 30 Nisan-1 Mayıs 2019, ikinci maçlar 7-8 Mayıs 2019 tarihlerinde oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Tottenham Hotspur 3-3 (d) Ajax 0-1 3-2
Barcelona 3-4 Liverpool 3-0 0-4

Final

1 Haziran 2019 (2019-06-01)
21:45 (TSİ)
Tottenham Hotspur 0 - 2 Liverpool
Rapor


İstatistikler

Gol Krallığı

Sıra Oyuncu Takım Gol Süre (dk.)
1 Lionel Messi Barcelona 12 837
2 Robert Lewandowski Bayern Munich 8 714
3 Sergio Agüero Manchester City 6 510
Cristiano Ronaldo Juventus 749
Moussa Marega Porto 840
Dušan Tadić Ajax 1080
7 Andrej Kramarić 1899 Hoffenheim 5 481
Paulo Dybala Juventus 518
Neymar Paris Saint-Germain 532
Edin Džeko Roma 570
Lucas Moura Tottenham Hotspur 725
Harry Kane Tottenham Hotspur 778
Raheem Sterling Manchester City 871
Muhammed Salah Liverpool 1058

Kaynak:[17]

Ayrıca bakınız



This article uses material from the Wikipedia article "2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Sports List

Air sports
• Aerobatics
• Air racing
• Cluster ballooning
• Hopper ballooning

Wingsuit flying
• Gliding
• Hang gliding
• Powered hang glider
• Human powered aircraft
• Model aircraft
• Parachuting
• Banzai skydiving
• BASE jumping
• Skydiving
• Skysurfing
• Wingsuit flying
• Paragliding
• Powered paragliding
• Paramotoring
• Ultralight aviation

Archery
• Field archery
• Flight archery
• Gungdo
• Indoor archery
• Kyūdō
• Popinjay
• Target archery

Ball-over-net games
• Badminton
• Ball badminton
• Biribol
• Bossaball
• Fistball
• Footbag net
• Football tennis
• Footvolley
• Hooverball
• Jianzi
• Padel
• Peteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Sepak takraw
• Sipa
• Throwball
• Volleyball
• Beach volleyball
• Water volleyball
• Paralympic volleyball
• Wallyball
• Ringo


Basketball family
• Basketball
• Beach basketball
• Deaf basketball
• Streetball
• Water basketball
• Wheelchair basketball
• Cestoball
• Korfball
• Netball
• Fastnet
• Indoor netball
• Ringball
• Slamball

Bat-and-ball (safe haven)
• Baseball
• Softball
• Slow pitch
• Fast-pitch softball
• 16-inch softball
• Bat and trap
• British baseball – four posts
• Brännboll – four bases
• Corkball – four bases (no base-running)
• Cricket – two creases
• Indoor cricket
• Limited overs cricket
• One Day International
• Test cricket
• Twenty20
• Danish longball
• Kickball
• Kilikiti
• Lapta – two salos (bases)
• The Massachusetts Game – four bases
• Matball
• Oina
• Old cat – variable
• Over-the-line – qv
• Palant
• Pesäpallo – four bases
• Punchball
• Rounders – four bases or posts
• Scrub baseball – four bases (not a team game per se)
• Stickball – variable
• Stool ball – two stools
• Tee-ball
• Town ball – variable
• Vigoro – two wickets
• Wireball
• Wiffleball

Baton twirling
• Baton twirling

Acro sports
• Ballet
• Dancing
• Cheerleading
• Gymnastics

Performance sports
• Drum corps
• Marching band

Board sports

• Skateboarding
• Scootering
• Casterboarding
• Freeboard (skateboard)
• Longboarding
• Streetboarding
• Skysurfing
• Streetluge
• Snowboarding
• Mountainboarding
• Sandboarding
• Snowkiting
• Surfing
• Wakesurfing
• Bodyboarding
• Riverboarding
• Skimboarding
• Windsurfing
• Wakeboarding
• Kneeboarding
• Paddleboarding

Catch games
• Dodgeball
• Ga-ga
• Keep away
• Kin-Ball
• Newcomb ball
• Quidditch
• Rundown (a.k.a. Pickle)
• Yukigassen

Climbing

• Abseiling
• Aid climbing
• Ice climbing
• Mixed climbing
• Mountaineering
• Rock climbing
• Bouldering
• Deep-water soloing
• Sport climbing
• Traditional climbing
• Other
• Canyoning (Canyoneering)
• Coasteering
• Hiking
• Rope climbing
• Pole climbing

Cycling

• Artistic cycling
• BMX
• Cyclo-cross
• Cross-country mountain biking
• Cycle polo
• Cycle speedway
• Downhill mountain biking
• Dirt jumping
• Enduro mountain biking
• Freestyle BMX
• Hardcourt Bike Polo
• Road bicycle racing
• Track cycling
• Underwater cycling

Skibob
• Skibobbing

Unicycle

• Mountain unicycling
• Unicycling
• Unicycle basketball
• Unicycle hockey
• Unicycle trials
Combat sports: wrestling and martial arts
• Aiki-jūjutsu
• Aikido
• Jujutsu
• Judo
• Brazilian jiu-jitsu
• Sambo (martial art)
• Sumo
• Wrestling
• Amateur wrestling
• Greco-Roman wrestling
• Freestyle wrestling
• Folk wrestling
• Boli Khela
• Collar-and-elbow
• Cornish wrestling
• Dumog
• Glima
• Gouren
• Kurash
• Lancashire wrestling
• Catch wrestling
• Malla-yuddha
• Mongolian wrestling
• Pehlwani
• Professional wrestling
• Schwingen
• Shuai jiao
• Ssireum
• Varzesh-e Pahlavani
• Yağlı Güreş
• Greek wrestling

Striking

• Choi Kwang-Do
• Cockfighting
• Boxing
• Bokator
• Capoeira
• Fujian White Crane
• Karate
• Kenpō
• Kickboxing
• Lethwei
• Muay Thai
• Pradal serey
• Sanshou
• Savate
• Shaolin Kung Fu
• Sikaran
• Silat
• Subak
• Taekkyeon
• Taekwondo
• Taidō
• Tang Soo Do
• Wing Chun
• Zui quan

Mixed or hybrid
• Baguazhang
• Bando
• Bartitsu
• Bujinkan
• Hapkido
• Hwa Rang Do
• Jeet Kune Do
• Kajukenbo
• Kalaripayattu
• Krav Maga
• Kuk Sool Won
• Marine Corps Martial Arts Program
• Mixed martial arts
• Northern Praying Mantis
• Ninjutsu
• Pankration
• Pencak Silat
• Sanshou
• Shidōkan Karate
• Shōrin-ryū Shidōkan
• Shoot boxing
• Shootfighting
• Shorinji Kempo
• Systema
• T'ai chi ch'uan
• Vajra-mushti
• Vale tudo
• Vovinam
• Xing Yi Quan
• Zen Bu Kan Kempo

Weapons
• Axe throwing
• Battōjutsu
• Boffer fighting
• Eskrima
• Egyptian stick fencing
• Fencing
• Gatka
• Hojōjutsu
• Iaidō
• Iaijutsu
• Jōdō
• Jogo do pau
• Jūkendō
• Jittejutsu
• Kendo
• Kenjutsu
• Krabi–krabong
• Kung fu
• Kyūdō
• Kyūjutsu
• Modern Arnis
• Naginatajutsu
• Nguni stick-fighting
• Okinawan kobudō
• Shurikenjutsu
• Silambam
• Sōjutsu
• Sword fighting
• Wushu
• Kumdo
• Wing Chun


Skirmish
• Airsoft
• Laser tag
• Paintball


Cue sports
• Carom billiards
• Three-cushion
• Five-pins
• Balkline and straight rail
• Cushion caroms
• Four-ball (yotsudama)
• Artistic billiards
• Novuss (and cued forms of carrom)
• Pocket billiards (pool)
• Eight-ball
• Blackball (a.k.a. British eight-ball pool)
• Nine-ball
• Straight pool (14.1 continuous)
• One-pocket
• Three-ball
• Seven-ball
• Ten-ball
• Rotation
• Baseball pocket billiards
• Cribbage (pool)
• Bank pool
• Artistic pool
• Trick shot competition
• Speed pool
• Bowlliards
• Chicago
• Kelly pool
• Cutthroat
• Killer
• Russian pyramid
• Snooker
• Sinuca brasileira
• Six-red snooker
• Snooker plus
• Hybrid carom–pocket games
• English billiards
• Bottle pool
• Cowboy
• Obstacle variations
• Bagatelle
• Bar billiards
• Bumper pool
• Table Sports
• Foosball


Equine sports
• Buzkashi
• Barrel racing
• Campdrafting
• Cirit
• Charreada
• Chilean rodeo
• Cross country
• Cutting
• Dressage
• Endurance riding
• English pleasure
• Equitation
• Eventing
• Equestrian vaulting
• Gymkhana
• Harness racing
• Horse racing
• Horseball
• Hunter
• Hunter-jumpers
• Jousting
• Pato
• Reining
• Rodeo
• Show jumping
• Steeplechase
• Team penning
• Tent pegging
• Western pleasure


Fishing
• Angling
• Big-game fishing
• Casting
• Noodling
• Spearfishing
• Sport fishing
• Surf fishing
• Rock fishing
• Fly fishing
• Ice fishing

Flying disc sports

• Beach ultimate
• Disc dog
• Disc golf
• Disc golf (urban)
• Dodge disc
• Double disc court
• Flutterguts
• Freestyle
• Freestyle competition
• Goaltimate
• Guts
• Hot box
• Ultimate

Football

• Ancient games
• Chinlone
• Cuju
• Episkyros
• Harpastum
• Kemari
• Ki-o-rahi
• Marn Grook
• Woggabaliri
• Yubi lakpi
• Medieval football
• Ba game
• Caid
• Calcio Fiorentino
• Camping (game)
• Chester-le-Street
• Cnapan
• Cornish hurling
• Haxey Hood
• Knattleikr
• La soule
• Lelo burti
• Mob football
• Royal Shrovetide Football
• Uppies and Downies
• Association football
• Jorkyball
• Paralympic football
• Powerchair Football
• Reduced variants
• Five-a-side football
• Beach soccer
• Futebol de Salão
• Futsal
• Papi fut
• Indoor soccer
• Masters Football
• Street football
• Freestyle football
• Keepie uppie
• Swamp football
• Three sided football
• Australian football
• Nine-a-side footy
• Rec footy
• Metro footy
• English school games
• Eton College
• Field game
• Wall game
• Harrow football
• Gaelic football
• Ladies' Gaelic football
• Gridiron football
• American football
• Eight-man football
• Flag football
• Indoor football
• Arena football
• Nine-man football
• Six-man football
• Sprint football
• Touch football
• Canadian football
• Street football (American)
• Rugby football
• Beach rugby
• Rugby league
• Masters Rugby League
• Mod league
• Rugby league nines
• Rugby league sevens
• Tag rugby
• Touch football
• Wheelchair rugby league
• Rugby union
• American flag rugby
• Mini rugby
• Rugby sevens
• Tag rugby
• Touch rugby
• Rugby tens
• Snow rugby
• Hybrid codes
• Austus
• Eton wall game
• International rules football
• Samoa rules
• Speedball
• Universal football
• Volata


Golf

• Miniature golf
• Match play
• Skins game
• Speed golf
• Stroke play
• Team play
• Shotgun start

Gymnastics

• Acrobatic gymnastics
• Aerobic gymnastics
• Artistic gymnastics
• Balance beam
• Floor
• High bar
• Parallel bars
• Pommel horse
• Still rings
• Uneven bars
• Vault
• Juggling
• Rhythmic gymnastics
• Ball
• Club
• Hoop
• Ribbon
• Rope
• Rope jumping
• Slacklining
• Trampolining
• Trapeze
• Flying trapeze
• Static trapeze
• Tumbling

Handball family
• Goalball
• Hitbal
• Tchoukball
• Team handball
• Beach handball
• Czech handball
• Field handball
• Torball
• Water polo

Hunting

• Beagling
• Big game hunting
• Deer hunting
• Fox hunting
• Hare coursing
• Wolf hunting

Ice sports
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Curling
• Ice hockey
• Ringette
• Ice yachting
• Figure skating


Kite sports
• Kite buggy
• Kite fighting
• Kite landboarding
• Kitesurfing
• Parasailing
• Snow kiting
• Sport kite (Stunt kite)

Mixed discipline
• Adventure racing
• Biathlon
• Duathlon
• Decathlon
• Heptathlon
• Icosathlon
• Modern pentathlon
• Pentathlon
• Tetrathlon
• Triathlon

Orienteering family
• Geocaching
• Orienteering
• Rogaining
• Letterboxing
• Waymarking

Pilota family
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Jai alai
• Fives
• Eton Fives
• Rugby Fives
• Frisian handball
• Four square
• Gaelic handball
• Jeu de paume
• Palla
• Patball
• Valencian pilota

Racquet (or racket) sports
• Badminton
• Ball badminton
• Basque pelota
• Frontenis
• Xare
• Beach tennis
• Fives
• Matkot
• Padel
• Paleta Frontón
• Pelota mixteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Qianball
• Racketlon
• Racquetball
• Racquets
• Real tennis
• Soft tennis
• Speed-ball
• Speedminton
• Squash
• Hardball squash
• Squash tennis
• Stické
• Table tennis
• Tennis
Remote control
• Model aerobatics
• RC racing
• Robot combat
• Slot car racing

Rodeo-originated
• Bullriding
• Barrel Racing
• Bronc Riding
• Saddle Bronc Riding
• Roping
• Calf Roping
• Team Roping
• Steer Wrestling
• Goat Tying

Running
• Endurance
• 5K run
• 10K run
• Cross-country running
• Half marathon
• Marathon
• Road running
• Tower running
• Ultramarathon
• Sprint
• Hurdles

Sailing / Windsurfing
• Ice yachting
• Land sailing
• Land windsurfing
• Sailing
• Windsurfing
• Kiteboarding
• Dinghy sailing

Snow sports
• Alpine skiing
• Freestyle skiing
• Nordic combined
• Nordic skiing
• Cross-country skiing
• Telemark skiing
• Ski jumping
• Ski touring
• Skijoring
• Speed skiing

Sled sports

• Bobsleigh
• Luge
• Skibobbing
• Skeleton
• Toboggan

Shooting sports
• Clay pigeon shooting
• Skeet shooting
• Trap shooting
• Sporting clays
• Target shooting
• Field target
• Fullbore target rifle
• High power rifle
• Benchrest shooting
• Metallic silhouette
• Practical shooting
• Cowboy action shooting
• Metallic silhouette shooting
Stacking
• Card stacking
• Dice stacking
• Sport stacking

Stick and ball games
• Hornussen

Hockey
• Hockey
• Ball hockey
• Bando
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Moscow broomball
• Field hockey
• Indoor field hockey
• Floorball
• Ice hockey

Ice hockey 
 • Pond hockey
• Power hockey
• Ringette
• Sledge hockey
• Underwater ice hockey
• Roller hockey
• Inline hockey
• Roller hockey (Quad)
• Skater hockey
• Rossall Hockey
• Spongee
• Street hockey
• Underwater hockey
• Unicycle hockey

Hurling and shinty
• Cammag
• Hurling
• Camogie
• Shinty
• Composite rules shinty-hurling

Lacrosse
• Lacrosse
• Box lacrosse
• Field lacrosse
• Women's lacrosse
• Intercrosse


Polo
• Polo
 • Bicycle polo
• Canoe polo
• Cowboy polo
• Elephant polo
• Horse polo
• Segway polo
• Yak polo

Street sports
• Free running
• Freestyle footbag
• Freestyle football
• Powerbocking
• Parkour
• Scootering
• Street workout

Tag games

• British bulldogs (American Eagle)
• Capture the flag
• Hana Ichi Monme
• Hide and seek
• Jugger
• Kabaddi
• Kho kho
• Kick the can
• Oztag
• Red rover
• Tag

Walking
• Hiking
• Backpacking (wilderness)
• Racewalking
• Bushwhacking
• Walking

Wall-and-ball
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Butts Up
• Chinese handball
• Fives
• Gaelic handball
• International fronton
• Jorkyball
• Racquetball
• Squash
• Squash tennis
• Suicide (game)
• Valencian frontó
• Wallball
• Wallyball

Aquatic & paddle sports
• Creeking
• Flyak
• Freeboating
• Sea kayaking
• Squirt boating
• Surf kayaking
• Whitewater kayaking

Rafting
• Rafting
• White water rafting

Rowing
• Rowing (sport)
• Gig racing
• Coastal and ocean rowing
• Surfboat
• Single scull
Other paddling sports
• Dragon boat racing
• Stand up paddle boarding
• Water polo
• Canoe polo
• Waboba

Underwater
• Underwater football
• Underwater rugby
• Underwater hockey

Competitive swimming
• Backstroke
• Breaststroke
• Butterfly stroke
• Freestyle swimming
• Individual medley
• Synchronized swimming
• Medley relay

Kindred activities
• Bifins (finswimming)
• Surface finswimming

Subsurface and recreational
• Apnoea finswimming
• Aquathlon (underwater wrestling)
• Freediving
• Immersion finswimming
• Scuba diving
• Spearfishing
• Snorkelling
• Sport diving (sport)
• Underwater hockey
• Underwater orienteering
• Underwater photography (sport)
• Underwater target shooting
Diving
• Cliff diving
• Diving

Weightlifting
• Basque traditional weightlifting
• Bodybuilding
• Highland games
• Olympic weightlifting
• Powerlifting
• Strength athletics (strongman)
• Steinstossen

Motorized sports
• Autocross (a.k.a. Slalom)
• Autograss
• Banger racing
• Board track racing
• Demolition derby
• Desert racing
• Dirt track racing
• Drag racing
• Drifting
• Folkrace
• Formula racing
• Formula Libre
• Formula Student
• Hillclimbing
• Ice racing
• Kart racing
• Land speed records
• Legends car racing
• Midget car racing
• Monster truck
• Mud bogging
• Off-road racing
• Pickup truck racing
• Production car racing
• Race of Champions
• Rally raid
• Rallycross
• Rallying
• Regularity rally
• Road racing
• Short track motor racing
• Snowmobile racing
• Sports car racing
• Sprint car racing
• Street racing
• Stock car racing
• Time attack
• Tractor pulling
• Touring car racing
• Truck racing
• Vintage racing
• Wheelstand competition

Motorboat racing
• Drag boat racing
• F1 powerboat racing
• Hydroplane racing
• Jet sprint boat racing
• Offshore powerboat racing
• Personal water craft

Motorcycle racing
• Auto Race
• Board track racing
• Cross-country rally
• Endurance racing
• Enduro
• Freestyle motocross
• Grand Prix motorcycle racing
• Grasstrack
• Hillclimbing
• Ice racing
• Ice speedway
• Indoor enduro
• Motocross
• Motorcycle drag racing
• Motorcycle speedway
• Off-roading
• Rally raid
• Road racing
• Superbike racing
• Supercross
• Supermoto
• Supersport racing
• Superside
• Track racing
• Trial
• TT racing
• Free-style moto

Marker sports
• Airsoft
• Archery
• Paintball
• Darts

Musical sports
• Color guard
• Drum corps
• Indoor percussion
• Marching band

Fantasy sports
• Quidditch
• Hunger Games(Gladiating)
• Pod Racing
• Mortal Kombat(MMA)

Other
• Stihl Timbersports Series
• Woodsman

Overlapping sports
• Tennis
• Polocrosse
• Badminton
• Polo

Skating sports
• Aggressive inline skating
• Artistic roller skating
• Figure skating
• Freestyle slalom skating
• Ice dancing
• Ice skating
• Inline speed skating
• Rinkball
• Rink hockey
• Roller derby
• Roller skating
• Short track speed skating
• Skater hockey
• Speed skating
• Synchronized skating

Freestyle skiing
• Snowboarding
• Ski flying
• Skibob
• Snowshoeing
• Skiboarding