powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Victorinox (9384 views - Brands)

Victorinox, merkezi Schwyz, İsviçre'de bulunan bir bıçak üreticisidir. Rakip firma Wenger'ın 2005 yılında satın alınmasından sonra İsviçre çakısının tek resmî sağlayıcısı durumuna geldi.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Victorinox

Victorinox

Victorinox

Victorinox, merkezi Schwyz, İsviçre'de bulunan bir bıçak üreticisidir. Rakip firma Wenger'ın 2005 yılında satın alınmasından sonra İsviçre çakısının tek resmî sağlayıcısı durumuna geldi.

Geçmiş

Bu şirket 1884 yılında kuruldu. 1891 yılına kadar şirket İsviçre Ordusu için çakı üretti. Ünlü simgeleri — haç ve kalkan — Victorinox tarafından 1909'dan beri kullanılmaktadır. O yıl, şirketin kurucusu olan Karl Elsener'ın annesi vefat etmiştir ve onun onuruna şirket adı "Victoria" olarak değiştirilmiştir. 1921'de, "inox" ekinin ürünlerine eklenmesi ile (stainless steel, paslanmaz çelik, acier inoxydable Fransızca karşılığı) , şu anki şirket markası ve adı olan "Victorinox" ("Victoria"+"Inox") meydana gelmiştir.

26 Nisan 2005'te Victorinox, diğer resmi İsviçre çakısı üreticisi Wenger'ı satın aldı. Victorinox, şimdilik her iki markayı da muhafaza edeceğini duyurdu.

Ürünler

SwissTool

İsviçre çakıları

İsviçre çakısı, Victorinox'un kalbi olan üründür. 1908'de Wenger ile kontrat yapılmasından beri tek sağlayıcıdır. Her iki firma arasındaki bir uzlaşma Victorinox'a Orijinal İsviçre Çakısı isim hakkını verirken, Wenger Gerçek İsviçre Çakısı unvanında hak iddia eder. Victorinox'un Wenger'ı satın almasından beri her iki marka da bozulmamış olarak kaldı.

İsviçre çakıları ordu dışında da geniş olarak kullanılır. Yararlı çok fonksiyonlu aletler olarak günlük hayatta kullanılırlar ve geniş boyut ve fonksiyon kombinasyonuna sahiptirler. NASA astronotları standart ekipman olarak Victorinox çakılarına sahiptirler[1]. Victorinox çakıları Everest Dağına ve Kuzey Kutubu'na da götürülmüştür. SwissChamp, Victorinox'un amiral gemisi, New York'ta Museum of Modern Art'da Permanent Design Collection'da yer almaktadır.

SwissCard

Cep çakılarının son yıllarda kullanımındaki düşüşe uyum sağlamak için Victorinox SwissCard gibi, bir kredi kartının yerini almak için dizayn edilen çok fonksiyonlu aletlerin farklı formlarına uyum sağlamaya çalışmıştır.

SwissTool

SwissTool Victorinox'un Leatherman stili çoklu aletleri versiyonundadır.

Saatler

İsviçre Ordu markası bir grup cep ve kol saatleri de üretmektedir. Kapaklı saatlerden, klasik sade saatlere kadar çeşitliliği vardır.

Mutfak Bıçakları

Çok geniş çeşitlilikte fonksiyonel sofra ve mutfak bıçakları Victorinox tarafından üzerlerinde diğer ürün çeşitlerinde bulunan İsviçre Ordusu logosu olmadan satılmıştır. Buna ek olarak, Victorinox Forschner markası ile mutfak bıçakları da piyasaya sürmüştür.

Marka Açılımları

Bugünlerde, Victorinox markası bıçaklardan daha öteye, saatlere, yazı gereçlerine, valizlere, ve hatta süs eşyalarına kadar yayılmıştır.Bu ürünler, firma tarafından üretilmekten ziyade, İsviçre Ordu Kalkanı logosunun lisansının kullanımını kapsamaktadır.

Kaynakça

  1. ^ "NASA Victorinox bıçaklarının kullanımını tasdik eder" (PDF). NASA. 29 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2006-12-11. 

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Victorinox", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good