powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Nükleer patlama (13555 views - Chemistry)

Nükleer bir patlama, kasıtlı bir yüksek hızda çekirdek tepkimesinden çıkan enerjinin hızlıca serbest kalması sonucu oluşur. Güdümlü tepkime nükleer fisyon, nükleer füzyon ya da ikisinin çok aşamalı bir basamaklı birleşimi olabilir, gerçi tüm füzyon temelli silahlarda füzyonu başlatmak fisyon cihazı kullanılmıştır ve saf bir füzyon silahından varsayımsal cihazlar değişmeden kalmıştır. Atmosferik nükleer patlamalar mantar bulutlarıyla ilişkilendirilmesine rağmen mantar bulutları büyük kimyasal patlamalarla oluşabilir ve bu bulutlar oluşmadan havada boşalan nükleer patlamalar gerçekleşmesi mümkündür. Nükleer patlamalar büyük miktarlarda radyasyon ve radyoaktif enkazlar meydana getirir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Nükleer patlama

Nükleer patlama

Nükleer patlama

Nükleer bir patlama, kasıtlı bir yüksek hızda çekirdek tepkimesinden çıkan enerjinin hızlıca serbest kalması sonucu oluşur. Güdümlü tepkime nükleer fisyon, nükleer füzyon ya da ikisinin çok aşamalı bir basamaklı birleşimi olabilir, gerçi tüm füzyon temelli silahlarda füzyonu başlatmak fisyon cihazı kullanılmıştır ve saf bir füzyon silahından varsayımsal cihazlar değişmeden kalmıştır.

Atmosferik nükleer patlamalar mantar bulutlarıyla ilişkilendirilmesine rağmen mantar bulutları büyük kimyasal patlamalarla oluşabilir ve bu bulutlar oluşmadan havada boşalan nükleer patlamalar gerçekleşmesi mümkündür. Nükleer patlamalar büyük miktarlarda radyasyon ve radyoaktif enkazlar meydana getirir.

Ayrıca bakınızThis article uses material from the Wikipedia article "Nükleer patlama", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Chemistry

Chemistry, science