powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Daenerys Targaryen (14384 views - Movie)

Daenerys Targaryen (Dany veya Daenerys Fırtınadadoğan olarak da anılır), George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı roman serisinden, yanı sıra Game of Thrones televizyon dizisinden kurgusal karakter. Kitaplarda, öne çıkan bakış açısı karakterlerinden biridir. The New York Times tarafından yazarın en iyi yaratımlarından ve en popüler karakterlerinden biri olarak anılır. 1996'da yayınlanan Taht Oyunları'nda tanıtıldığı kadarıyla, Daenerys (ağabeyi Viserys'ın yanında) Targaryen Hanesinin, ilk kitaptaki olayların başlamasından 15 yıl önce Demir Taht'ta 300 yıl boyunca hükmeden ailenin, doğrulanan en son üyelerinden biridir. Arkasından Martin'in Kralların Çarpışması (1998) ve Kılıçların Fırtınası (2000) kitaplarında da görülmüştür. Daenerys Kargaların Ziyafeti (2005) kitabına dahil edilmemiş birkaç karakterden biridir, fakat bir sonraki kitap Ejderhaların Dansı (2011)'ta dönmüştür. Hikâyede, Daenerys Dar Deniz'in karşısındaki Essos'ta yaşayan ergenliğinin başlarındaki genç bir kadındır. Sürgünden başka bir yaşam bilmeden, ona kötü davranan ağabeyi Viserys'a bağlı kalır. Ürkek ve uysal kız kendini Viserys'ın bir ordu kazanıp Batıdiyar'a geri dönerek Demir Taht'ı geri almasını garantilemek için Dothraki at efendisi Khal Drogo ile nişanlandırılmış bulur. Buna rağmen, ağabeyi onu kontrol etme kabiliyetini Daenerys khalasar ile olan hayata adapte olup güçlü, özgüvenli ve cesaretli bir kadın olarak yükseldiğinde kaybeder. Ağabeyinin ölümünden sonra Targaryen Hanesi'nin varisi olur ve Demir Taht'ı doğuştan gelen hakkı olarak görüp kendi başına geri almayı planlar.Hamile Daenerys çocuğunu ve kocasını Dothraki üyelerini yanında tutmaya çalışırken kaybeder. Drogo'nun cenaze ateşine ona düğün hediyesi olarak gelen 3 ejderha yumurtasıyla tırmandıktan sonra, zarar görmemiş bir halde yumurtalarından çıkmış 3 ejderhasıyla uyanır. Zamanla, tehlikeli olmaya başlamış ejderhalerını kontrol etmekte zorlanır. Sonra, Köle Körfezi'ndeki köleliğe son getirmek için bir askeri sefere öncülük eder. Yunkai, Astapor ve Meereen'i Lekesizler ordusuyla fetheder ve köleleri azat eder. Güçlü vicdanına rağmen, düşmanlarıyla zalimce savaşabilir, özellikle de köle efendileriyle. Emilia Clarke Game of Thrones dizisindeki rolü ile Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Emmy Ödülleri'ne 2013 ve 2015'te aday gösterilmiştir. Bu rolüyle birçok adaylık ve ödül de kazanmıştır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Daenerys Targaryen

Daenerys Targaryen

Daenerys Targaryen (Dany veya Daenerys Fırtınadadoğan olarak da anılır), George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı roman serisinden, yanı sıra Game of Thrones televizyon dizisinden kurgusal karakter. Kitaplarda, öne çıkan bakış açısı karakterlerinden biridir. The New York Times tarafından yazarın en iyi yaratımlarından ve en popüler karakterlerinden biri olarak anılır.

1996'da yayınlanan Taht Oyunları'nda tanıtıldığı kadarıyla, Daenerys (ağabeyi Viserys'ın yanında) Targaryen Hanesinin, ilk kitaptaki olayların başlamasından 15 yıl önce Demir Taht'ta 300 yıl boyunca hükmeden ailenin, doğrulanan en son üyelerinden biridir. Arkasından Martin'in Kralların Çarpışması (1998) ve Kılıçların Fırtınası (2000) kitaplarında da görülmüştür. Daenerys Kargaların Ziyafeti (2005) kitabına dahil edilmemiş birkaç karakterden biridir, fakat bir sonraki kitap Ejderhaların Dansı (2011)'ta dönmüştür.

Hikâyede, Daenerys Dar Deniz'in karşısındaki Essos'ta yaşayan ergenliğinin başlarındaki genç bir kadındır. Sürgünden başka bir yaşam bilmeden, ona kötü davranan ağabeyi Viserys'a bağlı kalır. Ürkek ve uysal kız kendini Viserys'ın bir ordu kazanıp Batıdiyar'a geri dönerek Demir Taht'ı geri almasını garantilemek için Dothraki at efendisi Khal Drogo ile nişanlandırılmış bulur. Buna rağmen, ağabeyi onu kontrol etme kabiliyetini Daenerys khalasar ile olan hayata adapte olup güçlü, özgüvenli ve cesaretli bir kadın olarak yükseldiğinde kaybeder. Ağabeyinin ölümünden sonra Targaryen Hanesi'nin varisi olur ve Demir Taht'ı doğuştan gelen hakkı olarak görüp kendi başına geri almayı planlar.Hamile Daenerys çocuğunu ve kocasını Dothraki üyelerini yanında tutmaya çalışırken kaybeder. Drogo'nun cenaze ateşine ona düğün hediyesi olarak gelen 3 ejderha yumurtasıyla tırmandıktan sonra, zarar görmemiş bir halde yumurtalarından çıkmış 3 ejderhasıyla uyanır. Zamanla, tehlikeli olmaya başlamış ejderhalerını kontrol etmekte zorlanır. Sonra, Köle Körfezi'ndeki köleliğe son getirmek için bir askeri sefere öncülük eder. Yunkai, Astapor ve Meereen'i Lekesizler ordusuyla fetheder ve köleleri azat eder. Güçlü vicdanına rağmen, düşmanlarıyla zalimce savaşabilir, özellikle de köle efendileriyle.

Emilia Clarke Game of Thrones dizisindeki rolü ile Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Emmy Ödülleri'ne 2013 ve 2015'te aday gösterilmiştir. Bu rolüyle birçok adaylık ve ödül de kazanmıştır.

Karakter Tasviri

Daenerys Targaryen Kral II. Aerys Targaryen ve onun kız kardeş-karısı Rhaella'nın kızı ve Targaryen Hanesi'nin son kurtulanlarından biridir.[7][8] Taht Oyunları, Kralların Çarpışması, Kılıçların Fırtınası, Kargaların Ziyafeti ve Ejderhaların Dansı'nda toplam 31 bölümde anlatıcıdır. Tahtta hak talep eden tek bakış açısı karakteridir. Serideki olaylar başlamadan 13 yıl önce bir fırtınanın ortasında doğarak 'Fırtınadadoğan' sıfatını kazanmıştır. Kısa bir süre sonra, Daenerys ve ağabeyi Viserys Braavos'a kaçmışlardır. Sonraki yıllarını da Özgür Şehirlerde amaçsızca dolaşarak harcamışlardır.[7]

Oyuncu ve Gelişimi

İlk bölümde, Daenerys Targaryen rolü Tamzin Merchant tarafından oynanmıştır fakat ilk bölüm Emilia Clake ile tekrar çekilmiştir. Clarke, televizyon dizisindeki karakterin gelişimi hakkında şunları demiştir: "Sezon boyunca zar zor konuşan ve ağabeyinin her dediğini uysalca yapan kızdan ejderhaların annesi, bir ordunun kraliçesi ve köle efendilerinin katiline delicesine bir değişim geçirdi. O Joan of Arc gibi bir karakter."

Olay Örgüsü

Taht Oyunları

Taht Oyunları (1996)'nda, Daenerys Khal Drogo'nun ağabeyi Viserys'a bir ordu sağlaması karşılığında Dothraki at efendisi Khal Drogo'yla evlenmeye zorlanmıştır.[7] O sıralarda, sürgün edilmiş Westeros şovalyesi Jorah Mormont'la arkadaş olur ve düğün hediyesi olarak üç ejderha yumurtası alır. Başlarda Drogo'dan korkmasına reğmen, Daenerys onu sevmeye başlar ve kendinde onu Viserys'a ve Viserys'ın onu Drogo'ya baskı uygulaması için zorlamasına baş kaldırmaya iten gücü ve kararlılığı ilk defa bularak Dothraki geleneklerine uymaya başlar. Drogo Viserys'ı karısını tehdit ettiği için öldürdükten sonra, Daeners kendini Targaryen Hanedanı'nın varisi ve ataları için tahtı geri almakla yükümlü olarak görmeye başlar. Kısa süre sonra, Drogo bir dövüşte yaralanır ve yara iltihaplanır. Drogo'nun savaşçıları uzun zaman geçmeden onu terkeder. Daenerys Drogo'yu iyileştirmesi için bir büyücü bulur, ama kadın Daenerys'in doğmamış çocuğunu öldürüp Drogo'yu felçli bırakarak ona ihanet eder. Daenerys kocasının daha fazla acı çekmesini istemez ve Drogo'yu boğarak öldürür. Drogo'nun cenaze ateşine 3 ejderha yumurtasıyla tırmanır ve zarar görmemiş bir halde yumurtalarından çıkmış 3 ejderhasıyla uyanır.

Kralların Çarpışması

Drogo'nun khalasar'ından kalanlara  liderlik ederek, Daenerys Qarth şehrine ulaşır. Orada şehrin yöneticilerine Demir Taht'ı geri almasına yardım etmeleri için başvurur, fakat küçük bir başarı elde eder. Neticede bir grup falcının onun geleceğini keşfetme davetini kabul eder. Onların kulesinde, Daenerys birçok vizyon görür ve falcıların onu esir tutmak istediklerini öğrenir, ama Drogon Ölümsüzler'den birini ateşe verdikten sonra kaçar. Yola çıkmadan önce, neredeyse suikaste uğrar fakat ona hediye olarak üç gemi getiren Arstan Beyazsakal tarafından kurtarılır.

Kılıçların Fırtınası

Bir ordu arayışı içinde bir ejderha karşılında 'Lekesiz' köle ordusu almak için Köle Koyu'ndaki Astapor'a yelken açar; ama köle tüccarına ihanet eder ve Lekesiz ordusunu şehri yağmalamak için kullanır. Daha sonra Yunkai'yi fetheder ve büyük bir paralı asker ordusunu komuta eden Daario Naharis'i hizmetine alır. Meereen'e ilerlerken, eşlikçilerinden birinin aslında İşgalci Robert'ın Kral Muhafızları'ndan biri Barristan Selmy olduğunu ve Jorah'ın önceden gizlice kendisi hakkında casusluk yaptığını öğrenir. İğrenerek, ikiliyi Meereen'i ele geçirmek için bir intihar görevine gönderir. Görev başarılı olduğunda, Barristan onu kandırmasından affedilmeyi ister; fakat Jorah af dilemeyi reddeder, böylece sürgün edilir. Daenerys serbest bıraltığı kölelerin tekrar boyunduruk altına girmesini istemez, böylece Meereen'de kalır.

Ejderhaların Dansı

Ejderhaların Dansı (2011) boyunca, Daenerys Meereen ve daha önceden fethettiği şehirlerde baş gösteren huzursuzluk ve kaosla uğraşmakta zorluk çekmektedir. Daha da fazlası, Yunkai özgürlüğünü ilan etmiş ve Meereen'i kuşatmak için bir ordu toplamaya başlamıştır. Drogon bir çocuğu öldürdüğünde, Daenerys ejderhalarını zincirlemeye mecbur kalır ve Viserion ile Rhaegal'ı zincirler, ama Drogon kaçar. Danışmanları ona şehre huur getirmesi için Hizdahr zo Loraq ile evlenmesini söyler ve o kabul eder, ama aynı zamanda Daario'yu da aşığı olarak alır. Hizdahr başarıyla şehirdeki vahşete son verir, böylece Daenerys onunla evlenir. DÜğün ziyafetlerinde, dövüş çukurlarının sesi ve kan Drogon'u çeker ve Drogon saldırır. Daenerys'ın ejderhasını kontrol etme girişimi ilk başta başarısızlıkla sonuçlanır ama sonunda Drogon'a biner ve uzaklaşır. Drogon'un sığınağında birkaç günden sonra yediği bazı böğürtlenler yüzünden hastalanır ve halüsinasyonlar görmeye başlar. Daha sonra önceleri kocasına ihanet eden hain Khal Jhogo tarafından bulunur.

Targaryen Hanesi'nin Aile Ağacı

  • See: Extended family tree of House Targaryen

Televizyon Uyarlaması

Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin televizyon uyarlaması olan dizi Taht Oyunları'nda Daenerys Targaryen karakteri Emilia Clarke tarafından canlandırılmaktadır.This article uses material from the Wikipedia article "Daenerys Targaryen", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon