powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Yuri Gecesi (12247 views - Day Of)

Yuri Gecesi her yıl 12 Nisan'da uzay keşiflerinde dönüm noktanın kutlandığı uluslararası bir kutlama günüdür Yuri Gecesi adını uzaya ilk defa giden Yuri Gagarin'den alır. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 gününde Vostok 1 uzay aracında görevine başlamıştır. Ayrıca ilk uzay mekiği görevine çıkan STS-1 de 12 Nisan'da fırlatılmıştır. Yuri Gecesi 2013'te 57 ülkede 350 farklı etkinlikle kutlandı. Yuri Gecesi'ne sık sık "Dünya Uzay Partisi" de denir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Yuri Gecesi

Yuri Gecesi

Yuri Gecesi
Türü Uzay Keşifleri
Yıl(lar) 12 Nisan
Sıklığı Hey Yıl
Konum(lar) Uluslararası
Açılış 12 Nisan 2001
Web site
yurisnight.net

Yuri Gecesi her yıl 12 Nisan'da uzay keşiflerinde dönüm noktanın kutlandığı uluslararası bir kutlama günüdür

Yuri Gecesi adını uzaya ilk defa giden Yuri Gagarin'den alır. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 gününde Vostok 1 uzay aracında görevine başlamıştır. Ayrıca ilk uzay mekiği görevine çıkan STS-1 de 12 Nisan'da fırlatılmıştır. Yuri Gecesi 2013'te 57 ülkede 350 farklı etkinlikle kutlandı.

Yuri Gecesi'ne sık sık "Dünya Uzay Partisi" de denir.

Amaç

Yuri Gecesinin en büyük amaçları uzay keşfini insanlara tanıtmak ve ilgiyi uzaya çekmek, yeni jenerasyon kaşifleri etkilemektir. Uzay temalarıyla tüm dünyada öğretici etkinliklerle kutlanan Yuri Gecesi Dünya çapında insanlara uzay keşfi merakını aşıladığı gibi aynı zamanda küresel bakış açısına sahip lider ve mucitleri uzay keşfi görevlerine çağırıyor. Bu küresel etkinlikler uzay temasını içerdiği gibi müzik, dans, moda ve sanatı da içinde barındırıyor.

Yuri Gecesi'nin Tarihi

Yuri Gecesi 200 yılında Loretta Hidalgo Whitesides, George Whitesides ve Trish Garner tarafından oluşturuldu. İlk Yuri Gecesi ise Vostok 1'in fırlatıldığı günden tam 40 yıl sonra, 12 Nisan 2001'de kutlandı. 12 Nisan 1962'den bu yana Rusya'da (O zamanlar Sovyetler Birliği idi) Kozmonotluk Günü (Rusça: День Космонавтики) olarak kutlanıyordu. 2011 yılından bu yana ise İnsan Uzay Uçuşu Uluslararası Günü olarak tanımlanıyor

2004 yılında Los Angeles'ta gerçekleşen Yuri Gecesi etkinliğine uzayla ilişkili birçok figür katılmıştır. Yazar Ray Bradbury, uzay yolcusu Dennis Tito, X-Prize'ın kurucusu Peter Diamandis, NSYNC'nin üyesi Lance Bass ve Star Trek'te rol almış Nichelle Nichols bunlara örnektir. Ayrıca etkinlik dünya çapında ünlü olmuş DJ'lere ve 2 dans katına sahipti.

2007 yılındaki San Fransisco'da körfezde kutlanılan etkinlik NASA Ames Araştırma Merkezi'nde kutlandı. Bu etkinlik artistik ögelere, teknolojik gösterilere ve bütün gün süren DJ şarkılarına sahipti.

2011 Nisanı Gagarin'in efsanevi uçuşunun 50. yıldönümüydü. Yüz binden fazla insan 567 farklı Yuri Gecesi partisine 75 farklı ülkede katıldı, ayrıca Expedition 27'nin mürettebatı Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan tebrik mesajı yolladı.

Günümüzde Yuri Gecesi

Yuri Gecesi uzay temalı hem eğitici hem de eğlendirici partilerdir. NASA merkezlerindeki partiler ve etkinlikler müzelerde, okullarda, barlarda, evlerde ve diğer yerlerde oluşturulur.

Yuri Gecesi küresel olarak birçok yerde kutlanır bunlara örnek olarak Los Angeles , San Francisco Bay Area , Huntsville, Alabama , New Orleans , Inverness , Stockholm, Tel Aviv, Tokyo, Lizbon , Helsinki , Afganistan, Letonya , Romanya, Peru, Antarktika ve Uluslararası Uzay İstasyonu verilebilir. Bunun dışında bu etkinlikler internet ortamında canlı olarak yayınlanıp evlerindeki milyonlarca izleyiciyi kendine çeker.

Yuri Gecesi tüm Dünya'da tamamıyla gönüllü insanlar sayesinde ünlü hale geldi, ki bu Yuri Gecesi etkinliklerine büyük lojistik ve tanıtım imkanı sundu.

Ayrıca Bkz.

KaynakçaThis article uses material from the Wikipedia article "Yuri Gecesi", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Day Of

Day Of, celebration,holiday