powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Amazon (şirket) (20362 views - Brands)

Amazon.com, Inc., kısaca Amazon, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle şehrinde kurulmuştur. Gerek toplam satış hacmi, gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. Adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri'nden alır. Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. Bugün Amazon'da DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır. Şirket ayrıca kendi tüketici elektroniği ürünlerini (Kindle e-kitap okuyucular, Fire tabletler, Fire TV ve Echo) üretmektedir. Amazon aynı zamanda dünyanın en büyük bulut altyapı hizmetleri (IaaS) sağlayıcısıdır. Şirket ayrıca AmazonBasics markasıyla USB kablosu gibi basit ürünler satmaktadır. Amazon'un Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtayla, İspanya, Hollanda, Avustrayla, Brezilya, Japonya, Çin, Hindistan, Meksika, Singapur ve Türkiye için ayrı alışveriş siteleri vardır. Almanya sitesinde Felemenkçe, Lehçe ve Türkçe dil seçenekleri de sunulmaktadır. Amazon'un son yıllarda yaptığı en büyük atılım, elektronik kitap okuyucusu Kindle'ı piyasaya sürmek olmuştur. Şu anda Kindle 3 adıyla satılmakta olan cihaz, Amazon'un en çok satılan ürünü hâline gelmiştir. Ayrıca, Amazon internet sitesinde Kindle üzerinden okunabilecek oldukça geniş bir elektronik kitap arşivi bulunmaktadır. Dünyanın en yaygın alışveriş sitelerinden olan Amazon.com'un logosunda yer alan sarı ok sadece bir gülen yüz değil, aynı zamanda amazon.com adresinde a'dan z'ye her şeyin bulunabileceğini ima eden gizli bir semboldür. Amazon.com, Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir. Amazon.com, 4 Eylül 2018 tarihinde 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır. Apple'dan sonra bu seviyeye erişen ikinci şirkettir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Amazon (şirket)

Amazon (şirket)

Amazon.com, Inc.
Türü Halka açık
Kuruluş tarihi 6 Temmuz 1994
Merkez Seattle
Girişimci(ler) Jeff Bezos
Önemli kişiler Jeff Bezos
(Başkan ve CEO)
Endüstri İnternet
Gelir 88.988 Milyar $ (2014)[1]
Faaliyet geliri 178 Milyon $ (2014)[1]
Net gelir -241 Milyon $ (2014)[1]
Toplam varlığı 54.505 Milyar $ (2014)[1]
Toplam özkaynaklar 10.741 Milyar $ (2014)[1]
Çalışanlar 154.100 (Aralık 2014)[2]
Website amazon.com
Yazılımı C++ ve Java
Site türü E-Ticaret
Diller İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Çince, Portekizce, Felemenkçe,Türkçe
Başlangıç 5 Haziran 1994[3]

Amazon.com, Inc., kısaca Amazon, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle şehrinde kurulmuştur. Gerek toplam satış hacmi, gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. Adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri'nden alır.

Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. Bugün Amazon'da DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır. Şirket ayrıca kendi tüketici elektroniği ürünlerini (Kindle e-kitap okuyucular, Fire tabletler, Fire TV ve Echo) üretmektedir. Amazon aynı zamanda dünyanın en büyük bulut altyapı hizmetleri (IaaS) sağlayıcısıdır. Şirket ayrıca AmazonBasics markasıyla USB kablosu gibi basit ürünler satmaktadır.

Amazon'un Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtayla, İspanya, Hollanda, Avustrayla, Brezilya, Japonya, Çin, Hindistan, Meksika, Singapur ve Türkiye için ayrı alışveriş siteleri vardır. Almanya sitesinde Felemenkçe, Lehçe ve Türkçe dil seçenekleri de sunulmaktadır.

Amazon'un son yıllarda yaptığı en büyük atılım, elektronik kitap okuyucusu Kindle'ı piyasaya sürmek olmuştur. Şu anda Kindle 3 adıyla satılmakta olan cihaz, Amazon'un en çok satılan ürünü hâline gelmiştir. Ayrıca, Amazon internet sitesinde Kindle üzerinden okunabilecek oldukça geniş bir elektronik kitap arşivi bulunmaktadır.

Dünyanın en yaygın alışveriş sitelerinden olan Amazon.com'un logosunda yer alan sarı ok sadece bir gülen yüz değil, aynı zamanda amazon.com adresinde a'dan z'ye her şeyin bulunabileceğini ima eden gizli bir semboldür.

Amazon.com, Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.

Amazon.com, 4 Eylül 2018 tarihinde 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır. Apple'dan sonra bu seviyeye erişen ikinci şirkettir.

Web sitesi

amazon.com alan adı 2008 itibarıyla yıllık 615 milyon ziyaretçi çekti.[4]

Amazon'un çeşitli ülkelerdeki yerel sürümleri şu şekildedir:

Bölge Ülke Alan adı Başlangıç
Asya  Çin amazon.cn Eylül 2004
 Hindistan amazon.in Haziran 2013
 Japonya amazon.co.jp Kasım 2000
 Singapur amazon.com.sg Temmuz 2017
Avrupa  Almanya amazon.de Ekim 1998
 Birleşik Krallık amazon.co.uk Ekim 1998
 Fransa amazon.fr Ağustos 2000
 Hollanda amazon.nl Kasım 2014
 İspanya amazon.es Eylül 2011
 İtalya amazon.it Kasım 2010
 Türkiye amazon.com.tr Eylül 2018
Güney Amerika  Brezilya amazon.com.br Aralık 2012
Kuzey Amerika  ABD amazon.com Temmuz 1995
 Kanada amazon.ca Haziran 2002
 Meksika amazon.com.mx Ağustos 2013
Okyanusya  Avustralya amazon.com.au Kasım 2013

Kaynakça

  1. ^ a b c d e "AMAZON.COM ANNOUNCES FOURTH QUARTER SALES UP 15% TO $29.33 BILLION". United States Securities and Exchange Commission. Ocak 29, 2015. 12 Mart 2015 tarihinde kaynağından (XBRL) arşivlendi. 
  2. ^ "Amazon.com Announces Fourth Quarter Sales up 15% to $29.33 Billion". Erişim tarihi: Ocak 20, 2015. 
  3. ^ "AMAZON COM INC (Form: S-1, Received: 03/24/1997 00:00:00)". nasdaq.com. 1997-03-24. 23 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2014-07-15. 
  4. ^ SnapShot of amazon.com, amazonellers.com, walmart.com. Erişim tarihi: 12 Nisan 2008.

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Amazon (şirket)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good