powered by CADENAS

Social Share

Amazon

NASCAR (11184 views - Cars & Motorbikes & Trucks & Buse)

NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing), Kuzey Amerika'ya özgü motorsporu dallarından biridir. NASCAR 1947-48 yılları arasında Bill France tarafından kurulmuştur.2009 yılı itibarı ile şirketin CEO’su Brian France’dir ve Bill Frace’nin torunudur .NASCAR kendi içinde üç büyük yarış serisine sahiptir. Bunlar Sprint Cup Serisi , Nationwide Serisi ve Camping World Truck Serisi’dir.Ayrıca bu üç büyük ana serinin dışında bazı yerel serilerin, Whelen Modified Tour, Whelen All-American Serisi, ve NASCAR iRacing.com serilerini de yönetir. NASCAR 39 ABD eyaletinde ve Kanada’da 1500’ün üzerindeki yarışın 100’den fazla pistte yapılmasını sağlar.Bunların dışında özel etkinlikler çerçevesinde Japonya da Suzuka ,Meksika da Motegi ve Avustralya da Colder Park’ta gösteriler sergilemiştir. NASCAR genel merkezi Daytona Beach, Florida da bulunup , ayrıca Kuzey Karolina’da dört kentte ofisi vardır bu kentler : Charlotte, Mooresville, Concord ve Conover’dir. Bunların yanında New York ,Los Angeles, Bentonville, Arkansas da diğer bölgesel, Meksiko ve Toronto da ise diğer uluslararası ofisleri bulunur. NASCAR yarışları oval pistlerde 200 ile 500 mil üzerinden 43 aracın katılımıyla yapılır. Diğer motorsporlarının aksine NASCAR’da geçişler çok daha fazla olduğundan yarışta birçok kez lider değişir. ABD'de Amerikan futbolundan sonra en çok izlenen spor dalıdır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

NASCAR

NASCAR

NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing), Kuzey Amerika'ya özgü motorsporu dallarından biridir.

NASCAR 1947-48 yılları arasında Bill France tarafından kurulmuştur.2009 yılı itibarı ile şirketin CEO’su Brian France’dir ve Bill Frace’nin torunudur .NASCAR kendi içinde üç büyük yarış serisine sahiptir. Bunlar Sprint Cup Serisi , Nationwide Serisi ve Camping World Truck Serisi’dir.Ayrıca bu üç büyük ana serinin dışında bazı yerel serilerin, Whelen Modified Tour, Whelen All-American Serisi, ve NASCAR iRacing.com serilerini de yönetir. NASCAR 39 ABD eyaletinde ve Kanada’da 1500’ün üzerindeki yarışın 100’den fazla pistte yapılmasını sağlar.Bunların dışında özel etkinlikler çerçevesinde Japonya da Suzuka ,Meksika da Motegi ve Avustralya da Colder Park’ta gösteriler sergilemiştir.

NASCAR genel merkezi Daytona Beach, Florida da bulunup , ayrıca Kuzey Karolina’da dört kentte ofisi vardır bu kentler : Charlotte, Mooresville, Concord ve Conover’dir. Bunların yanında New York ,Los Angeles, Bentonville, Arkansas da diğer bölgesel, Meksiko ve Toronto da ise diğer uluslararası ofisleri bulunur.

NASCAR yarışları oval pistlerde 200 ile 500 mil üzerinden 43 aracın katılımıyla yapılır. Diğer motorsporlarının aksine NASCAR’da geçişler çok daha fazla olduğundan yarışta birçok kez lider değişir. ABD'de Amerikan futbolundan sonra en çok izlenen spor dalıdır.

NASCAR serileri

NASCAR’da üç farklı seri vardır;

NASCAR Sprint Kupası Serisi

NASCAR’ın en prestijli serisidir. 43 pilot, 36 yarış boyunca mücadele eder, son 10 yarışta Chase for The Sprint Cup devreye girer.

NASCAR Nationwide Serisi

Nationwide, Sprint Kupası'nın alt serisidir. Genellikle Sprint Kupasında yarışmak isteyen acemiler burada takımlar tarafından denenir ve tecrübe kazanır. 43 pilot, 36 yarış vardır. Ancak Chase yoktur.

NASCAR Craftsman Kamyonet Serisi

Kamyonetlerinin yarıştığı bu seride 36 pilot yarışır. Bazıları NASCAR’a yeni başlayan acemiler, bazıları ise deneyimli pilotlardır. Chase yoktur. 2009 yılından itibaren serinin yeni isim sponsoru Camping World olacaktır.

Markalar

Chevrolet

NASCAR’ın en çok yarış kazanan markasıdır. Chevrolet önceleri Monte Carlo SS modeli kullanılmasına rağmen 2008 itibarı ile Impala SS’e geçilmiştir. Chevrolet kullanan takımlardan bazıları; Dale Earnhardt Incorporated, Morgan-McClure Motorsports, Hendrick Motorsports, Richard Childress Racing, Phoenix Racing, Kirk Shelmerdine Racing, Haas CNC Racing, Furniture Row Racing. 

Dodge

Richard Petty 200 galibiyet ve 7 Dünya şampiyonluğu ile Dodge’u ön plana çıkarmıştır. Dodge kullanan takımlar; Penske Racing South, Ash Motorsports, Gillett Evernham Motorsports, Front Row Motorsports, Chip Ganassi Racing, Petty Enterprises, BAM Racing, E&M Motorsports.

Ford

Önceleri Ford Taurus modelini kullanılmakta olan takımlar, 2008 itibarı ile Ford Fusion Sedan modelini kullanmaktadır. Ford kullanan takımlar; Roush Fenway Racing, Robby Gordon Motorsports, Wood Brothers/JTG Racing, Robert Yates Racing.

Toyota

Nascar serilerine katılımı 2004 itibarı ile ilk olarak Kamyonet yarışlarında olmuştur. Nascar Nextel kupasına (Şimdiki adı Nascar Sprint kupası) Toyota Camry modeli ile giriş yapmışlardır. Toyota kullanan takımlar; Michael Waltrip Racing, Germain Racing, Bill Davis Racing, Team Red Bull.

Önemli bazı pilotlar

Richard Petty (King Richard)

NASCAR serilerinin en çok kazanan pilotudur. 43 numaralı STP sponsorlu efsane Dodge’u ile tam 200 yarış kazanmış ve 7 kez seri şampiyonu olmuştur. Son yarışını 1992’de Atlanta’da yapmıştır. Petty Enterprises takımını kurarak Nascar serilerinde takım sahipliği ve Richard Petty Driving Experience yarış okulu sahipliği yapmaktadır.

Dale Earnhardt Sr. (The Intimidator)

76 yarış ve 7 seri şampiyonluğu kazanmıştır. Uzun yıllar Goodwrench sponsorluğunda ve ünlü 3 numaralı Chevrolet ile yarışmıştır. 2000 yılında oğlu Dale Earnhardt Jr. da seriye katılmış, baba-oğul aynı yarışlarda yer almıştır. Ancak 2001’in ilk yarışı olan 2001 Daytona 500 yarışının son turunda Ken Schrader'in aracı ile birlikte kaza yaparak hayatını kaybetmiştir. Yarışı Michael Waltrip kazanmış ve oğlu Earnhardt Jr. ikinci olmuştur. Yarıştan birkaç saat sonra gelen Dale Earnhardt’ın ölüm haberi bütün Amerika’yı üzmüştür. Bu nedenle 3 numara Nascar yarışlarında bir daha hiç kullanılmamış ve 3 numaranın sahibi Richard Childress tarafından kullanılmayacağı açıklanmıştır.

Jeff Gordon

Günümüzde seride yarışanlar arasında en çok yarış kazanan pilottur. NASCAR yarışlarına 1992’de (aynı zamanda Richard Petty’nin son yarışı olan Atlanta’da) başlamıştır. 1993’te ilk kez bütün bir sezon yarışmıştır. 1994’te Lowe’s Motor Speedway’de ilk yarışını kazanmış, 1995, 1997, 1998 ve 2001 yıllarında da seri şampiyonu olmuştur. Seriye 24 numaralı DuPont sponsorluğundaki Chevrolet ile başlamış, günümüzde de aynı aracı ve takımı kullanmaya devam etmiştir.

Bill Elliott

Seriye 1976’da başlamış, 44 yarış ve 1 seri şampiyonluğu 1988 elde etmiştir. Bill Elliott 16 kez NASCAR'ın en popüler sürücüsü ödülünü kazanmış ve 30 Nisan 1987'de Winston 500 yarışının sıralama turunda 212.809 mph (342.483 km/h) (44.998 seconds) derece elde ederek ilk sırayı kazanmış ve pist rekorunu kırmıştır. 1987 sonrasında Nascar tarafından uygulamaya konulan kısıtlayıcı plaka uygulaması sebebiyle bu rekor resmi olarak kırılamamakta ancak bu kısıtlama uygulanmamış Nascar araçları ile kırılabilmektedir.

Tony Stewart

Seriye 1999 yılında başlamıştır. 2002’de 20 numaralı Pontiac’ıyle Pontiac’a çok anlamlı bir şampiyonluk kazandırmıştır. 2005’te de yine 20 numaralı Home Depot sponsorluğunda, ancak bu sefer Chevrolet aracı ile şampiyon olmuştur.

Chase for The Sprint Cup

Chase, 2004’te ortaya çıkmıştır. Serinin daha heyecanlı geçmesi için son 10 yarışta ilk 12 pilotun puanları eşitlenir ve şampiyona eşit puanlarla yeniden başlar. Pilotların kazandığı her yarış için 10 puan verilir ve bu pilotların hepsinin şampiyon olma ihtimali doğar. 2004’te Dale Earnhardt Jr. Sezonu domine etmiş ve ilk şampiyonluğuna doğru giderken, Chase başladığında Kurt Busch 10 yarışta düzenli puan alarak şampiyon olmuştur. 2005’te Chase’in ne kadar heyecanlı olduğu net olarak görülmüştür. Şampiyonluk son yarışa kalmış, Tony Stewart şampiyon olmuş, iki takım arkadaşı Greg Biffle ve yeni başlayan Carl Edwards aynı puanı alarak Stewart’ın sadece 35 puan gerisinde şampiyonluğu kaçırmıştır. 2006’da yine Matt Kenseth’in lider götürdüğü şampiyonluğu Chase for The Sprint Cup uygulaması ile Jimmie Johnson kazanmıştır.This article uses material from the Wikipedia article "NASCAR", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Cars & Motorbikes & Trucks & Buse

Car, Truck,MotorBike, Bicycle, Engine, Racer, Bus