powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Player versus player (11141 views - Game & Play & Gamification)

Player versus player (kısaltma olarak PvP veya PK), uluslararası kabul edilmiş bir oyun terimidir. Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarında sıkça kullanılır. Oyuncu, oyuncuya karşı ya da düello olarak adlandırılır. Bazı oyunlarda oyuncu öldürme (PK) diyede adlandırılır Bu oyun modu ile belli bir amaç için oyundaki iki karakterin birbirleriyle ile savaşır. İki oyuncu savaş alanı olarak bilinen haritalarda birbirleri ile savaşabilir veya birbirleri ile anlaşarak düello yapabilir. Oyunlara göre farklı bir ödüllendirme şekli vardır. Genellikle savaş alanında yapılan öldürmelerin ödüllendirmesi olur. Günümüzde birçok oyunda kullanılır. Bu oyun tarzı tek başına veya grup halinde uygulanabilir. Grup halinde yapıldığı zaman her karakterden farklı bir özellikler toplanır bu durumda karakterler birbirini tamamlar. Fakat her öldürmede kazandıkları ödülleri paylaşırlar. Karakterleri geliştirmek için PvE önemlidir bu mod PvP'nin sonuçlarını etkiler. Terim ilk defa 1988'da yayınlanan Gemstone II adlı oyunda kullanıldı. Daha sonra diğer çevrimiçi oyunlar bunu takip etti. Pvp Sunucular: Player versus player için oluşturulmuş sanal sunuculardır. İkili musabakalar yapılan oyunlar için genel bir tabirdir. Oyunda iki karakterin birbiri ile yarışması veya savaşması anlamlarına gelmektedir. Karakter geliştirme oyunlarının yaygın olduğu şu zamanda pvp, player versus player kelimesini oldukça sık duymanız mümkündür. Oyuncuların karşılıklı olarak mücadele edebileceği ortamlara pvp serverler (pvp sunucuları) denmektedir. Bu sunucular sanal ortamda belirli makinelerin devamlı olarak internet alemine yayın yapması ile oluşur. Server yani sunucu ya oyun dosyalarını yükleyerek sunucu sahibi bu dosyaların interneti olan herkese kullanıma açar. Bu şekilde player versus player sunucusu yapısı gerçekleşmiş olur. Pvp Mod oyunları 2010 yılından itibaren daha da kendini geliştirerek kaliteli bir ikili çarpışmaları ön planda tuttu. Hızla yayılma gösteren pvp mod oyunları ile oyuncular birbirleri ile yarışmanın olanağını yaşamışlardır. 2016 yılına geldiğimizde, birçok pvp mod oyunlarının 3d yani 3 boyutlu ve bir o kadar da iyi ses kalitesinde oyunlar çıktığını gördük. Bunun yanında Türkiye'de oldukça hatırı sayılır bir pvp serverler oyuncuları grubu bulunmaktadır. Pvp Serverler: İngilizce kök kelimelerden türkçe ile çoğul hale getirilmiş bir kelimedir. Aslı Pvp Serverlar dır. Pvp: Player versus player yani iki oyuncunun karşılıklı yarışması demektir. Server: kelimesi ise sunucu anlamına gelir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Player versus player

Player versus player

Player versus player (kısaltma olarak PvP veya PK), uluslararası kabul edilmiş bir oyun terimidir. Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarında sıkça kullanılır. Oyuncu, oyuncuya karşı ya da düello olarak adlandırılır. Bazı oyunlarda oyuncu öldürme (PK) diyede adlandırılır

Bu oyun modu ile belli bir amaç için oyundaki iki karakterin birbirleriyle ile savaşır. İki oyuncu savaş alanı olarak bilinen haritalarda birbirleri ile savaşabilir veya birbirleri ile anlaşarak düello yapabilir. Oyunlara göre farklı bir ödüllendirme şekli vardır. Genellikle savaş alanında yapılan öldürmelerin ödüllendirmesi olur. Günümüzde birçok oyunda kullanılır. Bu oyun tarzı tek başına veya grup halinde uygulanabilir. Grup halinde yapıldığı zaman her karakterden farklı bir özellikler toplanır bu durumda karakterler birbirini tamamlar. Fakat her öldürmede kazandıkları ödülleri paylaşırlar. Karakterleri geliştirmek için PvE önemlidir bu mod PvP'nin sonuçlarını etkiler.

Terim ilk defa 1988'da yayınlanan Gemstone II adlı oyunda kullanıldı. Daha sonra diğer çevrimiçi oyunlar bunu takip etti.

Pvp Sunucular: Player versus player için oluşturulmuş sanal sunuculardır. İkili musabakalar yapılan oyunlar için genel bir tabirdir. Oyunda iki karakterin birbiri ile yarışması veya savaşması anlamlarına gelmektedir. Karakter geliştirme oyunlarının yaygın olduğu şu zamanda pvp, player versus player kelimesini oldukça sık duymanız mümkündür. Oyuncuların karşılıklı olarak mücadele edebileceği ortamlara pvp serverler (pvp sunucuları) denmektedir. Bu sunucular sanal ortamda belirli makinelerin devamlı olarak internet alemine yayın yapması ile oluşur. Server yani sunucu ya oyun dosyalarını yükleyerek sunucu sahibi bu dosyaların interneti olan herkese kullanıma açar. Bu şekilde player versus player sunucusu yapısı gerçekleşmiş olur.

Pvp Mod oyunları 2010 yılından itibaren daha da kendini geliştirerek kaliteli bir ikili çarpışmaları ön planda tuttu. Hızla yayılma gösteren pvp mod oyunları ile oyuncular birbirleri ile yarışmanın olanağını yaşamışlardır. 2016 yılına geldiğimizde, birçok pvp mod oyunlarının 3d yani 3 boyutlu ve bir o kadar da iyi ses kalitesinde oyunlar çıktığını gördük. Bunun yanında Türkiye'de oldukça hatırı sayılır bir pvp serverler oyuncuları grubu bulunmaktadır. Pvp Serverler: İngilizce kök kelimelerden türkçe ile çoğul hale getirilmiş bir kelimedir. Aslı Pvp Serverlar dır. Pvp: Player versus player yani iki oyuncunun karşılıklı yarışması demektir. Server: kelimesi ise sunucu anlamına gelir.

Ayrıca bakınızThis article uses material from the Wikipedia article "Player versus player", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Game & Play & Gamification

3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank