powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Rapanui (12800 views - Countries & Continents)

Rapanui ya da Rapa Nui ("Büyük Rapa") Büyük Okyanus'ta bulunan Şili'ye bağlı Paskalya Adası'nda yerleşik Polinezyalı yerlilerdir. Paskalya Adası, Rapa Nui olarak da adlandırılır. Günümüzde, Rapanui halkı adanın nüfusunun %60'ını oluşturur. Rapa Nui dilini konuşurlar. 2002 yılı nüfus sayımında, hemen hemen tamamı batı kıyısında bulunan Hanga Roa köyünde yaşayan 3.304 kişi adada yaşamaktaydı. Ada yerlileri, geleneksel olarak kendilerini "Uzun kulaklar" ve "Kısa kulaklar" adını verdikleri iki ayrı etnik gruba ayırır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Rapanui

Rapanui

Rapanui ya da Rapa Nui ("Büyük Rapa") Büyük Okyanus'ta bulunan Şili'ye bağlı Paskalya Adası'nda yerleşik Polinezyalı yerlilerdir. Paskalya Adası, Rapa Nui olarak da adlandırılır. Günümüzde, Rapanui halkı adanın nüfusunun %60'ını oluşturur. Rapa Nui dilini konuşurlar. 2002 yılı nüfus sayımında, hemen hemen tamamı batı kıyısında bulunan Hanga Roa köyünde yaşayan 3.304 kişi adada yaşamaktaydı.

Ada yerlileri, geleneksel olarak kendilerini "Uzun kulaklar" ve "Kısa kulaklar" adını verdikleri iki ayrı etnik gruba ayırır.

Kaynakça

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Rapanui", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Countries & Continents

3D,cad,europe,americas,apac,emea,asia,australia,africa,