powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Fugu (11481 views - Food Drinks Beverages)

Fugu (Japonca: 河豚, 鰒 veya フグ), özellikle Japon mutfağında yenilen bir balon balığı türüdür. Fugu, tetrodotoksinden dolayı oldukça zehirli olup çok ince olan zehirli damarlarının tek tek çıkarılarak dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu nedenle fugu sunan restoranlar Japonya ve diğer bazı ülkelerdeki yasalar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir ve üç veya daha fazla yıl süren titiz eğitimden sonra sadece çok usta aşçılar tarafından hazırlanmasına izin verilmektedir.Fugu, saşimi ve chirinabe olarak servis edilir. Bazı kişiler tarafından karaciğerin en lezzetli kısmı olduğunu düşünülmektedir ama aynı zamanda en zehirli kısmı olup restoranlarda bu organın sunulması 1984 yılında yasaklandı. Fugu, Japon mutfağının en ünlü ve en kötü şöhretli yemeklerinden biri haline geldi.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Fugu

Fugu

Fugu (Japonca: 河豚, 鰒 veya フグ), özellikle Japon mutfağında yenilen bir balon balığı türüdür.

Fugu, tetrodotoksinden dolayı oldukça zehirli olup çok ince olan zehirli damarlarının tek tek çıkarılarak dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.[1] Bu nedenle fugu sunan restoranlar Japonya ve diğer bazı ülkelerdeki yasalar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir ve üç veya daha fazla yıl süren titiz eğitimden sonra sadece çok usta aşçılar tarafından hazırlanmasına izin verilmektedir.[1][2]

Fugu, saşimi ve chirinabe olarak servis edilir.[2] Bazı kişiler tarafından karaciğerin en lezzetli kısmı olduğunu düşünülmektedir ama aynı zamanda en zehirli kısmı olup restoranlarda bu organın sunulması 1984 yılında yasaklandı.[2] Fugu, Japon mutfağının en ünlü ve en kötü şöhretli yemeklerinden biri haline geldi.

Kaynakça

  1. ^ a b Davidson, Alan (2006). The Oxford Companion to Food. Oxford University Press. s. 324. ISBN 0-19-280681-5. 
  2. ^ a b c Hosking, Richard (1997). A Dictionary of Japanese Food: Ingredients & Culture. Tuttle Publishing. ss. 41–42. ISBN 0-8048-2042-2. 

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Fugu", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Food Drinks Beverages

food,liquor,alcohol,drink,beverage,coke