powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Britanya Savaşı (19951 views - History & Epochal Times)

Britanya Savaşı (İngilizce: Battle of Britain), Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe'nin Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne karşı, Britanya'ya yönelik planlanmış bir çıkarma ve işgal harekâtı önlemek için hava üstünlüğü elde etmek amacıyla giriştiği hava savaşları dizisi. Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe), Britanya adalarına saldırılara 10 Temmuz 1940 tarihinde başladı. İngiliz Hava Kuvvetleri'ni (RAF) imha edemeyen Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe), 31 Ekim 1940 tarihinde saldırılarına son verdi. İngiliz Hava Kuvvetleri'nin (RAF) imha edilememesi üzerine Almanya'nın hazırlamış olduğu İngiltere'ye karadan saldırı planı olan Denizaslanı Harekâtı iptal edildi. Hitler ve Wehrmacht, RAF etkisiz hale getirilmeden Britanya'ya amfibik bir saldırı yapmanın olanaksız olduğunu biliyorlardı. Britanya Savaşı'nın ikincil amaçları ise İngiliz uçak üretim tesislerini yok etmek, yer hedeflerine zarar vermek, politik önemi olan alanlara saldırmak ve İngiliz halkını korkutarak teslimiyet aramaktı. Birleşik Krallık Ordusu radar sistemini yeni kullanmaya başlamıştı. Bu radarlar düşman uçağını 4–5 km öteden görebiliyor, bunu gören Birleşik Krallık birlikleri hemen hazırlıklara başlıyordu. Dünya tarihinde radarın kullanıldığı ilk savaş olarak tarihe geçti. Havada kazanılan zafer sonrasında Winston Churchill RAF pilotları için şunları söylemiştir; savaş tarihinde hiçbir vakit bu kadar çok kişi bu kadar az kişiye bu kadar şey borçlu olmamıştır. Britanya'nın ada konumunda olması ve o dönemin en büyük donanmasına sahip olması ülkenin güvenliğini sağlıyordu. Britanya Savaşının başarısızlığı adanın işgal edilemeyeceğini gösterdi. Daha sonra Hitler gözünü doğuya, Sovyetler Birliğine çevirdi.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Britanya Savaşı

Britanya Savaşı

Britanya Savaşı
Britanya Savaşı
II. Dünya Savaşı Batı Cephesi
Tarih10 Temmuz – 31 Ekim 1940
BölgeBirleşik Krallık
SonuçKesin Birleşik Krallık zaferi
Taraflar
Birleşik Krallık Almanya
İtalya
Komutanlar ve liderler
Hugh Dowding
Keith Park
Trafford Leigh-Mallory
C. J. Quintin Brand
Richard Saul
Hermann Göring
Albert Kesselring
Hugo Sperrle
Hans-Jürgen Stumpff
Rino Corso Fougier
Güçler
1.963 uçak 2.550 uçak
Kayıplar
544 ölü[1][2]
422 yaralı[3]
1,547 uçak[not 1]
2,698 ölü[4]
967 esir
638 sakat[5]
1,887 uçak [not 2]
59.588 sivil kayıp [not 3]

Britanya Savaşı (İngilizce: Battle of Britain), Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe'nin Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne karşı, Britanya'ya yönelik planlanmış bir çıkarma ve işgal harekâtı önlemek için hava üstünlüğü elde etmek amacıyla giriştiği hava savaşları dizisi.

Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe), Britanya adalarına saldırılara 10 Temmuz 1940 tarihinde başladı. İngiliz Hava Kuvvetleri'ni (RAF) imha edemeyen Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe), 31 Ekim 1940 tarihinde saldırılarına son verdi. İngiliz Hava Kuvvetleri'nin (RAF) imha edilememesi üzerine Almanya'nın hazırlamış olduğu İngiltere'ye karadan saldırı planı olan Denizaslanı Harekâtı iptal edildi.

Hitler ve Wehrmacht, RAF etkisiz hale getirilmeden Britanya'ya amfibik bir saldırı yapmanın olanaksız olduğunu biliyorlardı. Britanya Savaşı'nın ikincil amaçları ise İngiliz uçak üretim tesislerini yok etmek, yer hedeflerine zarar vermek, politik önemi olan alanlara saldırmak ve İngiliz halkını korkutarak teslimiyet aramaktı.

Birleşik Krallık Ordusu radar sistemini yeni kullanmaya başlamıştı. Bu radarlar düşman uçağını 4–5 km öteden görebiliyor, bunu gören Birleşik Krallık birlikleri hemen hazırlıklara başlıyordu. Dünya tarihinde radarın kullanıldığı ilk savaş olarak tarihe geçti.

Havada kazanılan zafer sonrasında Winston Churchill RAF pilotları için şunları söylemiştir; savaş tarihinde hiçbir vakit bu kadar çok kişi bu kadar az kişiye bu kadar şey borçlu olmamıştır. [6]

Britanya'nın ada konumunda olması ve o dönemin en büyük donanmasına sahip olması ülkenin güvenliğini sağlıyordu. Britanya Savaşının başarısızlığı adanın işgal edilemeyeceğini gösterdi. Daha sonra Hitler gözünü doğuya, Sovyetler Birliğine çevirdi.

Galeri

Kaynakça

 1. ^ Ramsay 1989, pp. 251–297.
 2. ^ "Battle of Britain RAF and FAA Roll of Honour." RAF.. Retrieved 14 July 2008.
 3. ^ Wood and Dempster 2003, p. 309.
 4. ^ Bungay 2000, p. 373.
 5. ^ Overy 2001, p. 113.
 6. ^ http://century.theguardian.com/1940-1949/Story/0,,128255,00.html
Notlar
 1. ^ 1,023 avcı, 376 bombardıman ve 148 Sahil Komutanlığı uçağı imha edildi.
 2. ^ 873 avcı ve 1,014 bombardıman uçağı imha edildi.
 3. ^ 27.450 ölü ve 32.138 yaralı.

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Britanya Savaşı", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

History & Epochal Times

3D,model,library,rendering,Inca,Maya,Egypt,Pyramids,Bible, Quoran,Gizeh,Greek,Ancient,Medival Times, Stone Age