powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Video oyunu konsolu (16176 views - Game & Play & Gamification)

Oyun konsolu, harici televizyon bağlantısı yoluyla oyun oynama imkânı veren bilgisayar kökenli eğlence cihazıdır. Temeli 1947 yılına kadar uzanan bilgisayar oyunları, oyun konsolu gelişim sürecinin de tohumlarını ekmiştir. Bildiğimiz hali ile ilk bilgisayar oyunu Tennis for Two 1958 yılında bir osiloskop ekranında analog bir bilgisayar aracılığı ile oluşturulmuştur. 1962 yılına gelindiğinde , Massachusetts Institute of Technology laboratuvarında bulunan PDP-1 model bilgisayar kullanılarak bugün bilinen ilk dijital oyun Space war dizayn edilmiştir. Söz konusu bu oyunlar, görüleceği üzere nükleeer santrallerde veya büyük üniversite laboratuvarlarında bulunan dönemin gelişmiş bilgisayarları için tasarlanmış türünün tek örneği oyunlardır. Oyun konsolu tanımı ise tüm tüketicilerin sahip olabileceği seri üretim ürünleri tanımlar. İşte 1968 yılına geldiğimizde Ralph Baer isimli kaşif, Brown Box adını verdiği ve bugün bildiğimiz oyun konsolu tanımına uyan ilk prototip sistemi tasarlamıştır. Piyasada resmi olarak satılmaya başlanan oyun konsolları, teknolojik gelişim sürecine göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılmaktadır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Video oyunu konsolu

Video oyunu konsolu

Oyun konsolu, harici televizyon bağlantısı yoluyla oyun oynama imkânı veren bilgisayar kökenli eğlence cihazıdır. Temeli 1947 yılına kadar uzanan bilgisayar oyunları, oyun konsolu gelişim sürecinin de tohumlarını ekmiştir.

Bildiğimiz hali ile ilk bilgisayar oyunu Tennis for Two 1958 yılında bir osiloskop ekranında analog bir bilgisayar aracılığı ile oluşturulmuştur. 1962 yılına gelindiğinde , Massachusetts Institute of Technology laboratuvarında bulunan PDP-1 model bilgisayar kullanılarak bugün bilinen ilk dijital oyun Space war dizayn edilmiştir. Söz konusu bu oyunlar, görüleceği üzere nükleeer santrallerde veya büyük üniversite laboratuvarlarında bulunan dönemin gelişmiş bilgisayarları için tasarlanmış türünün tek örneği oyunlardır. Oyun konsolu tanımı ise tüm tüketicilerin sahip olabileceği seri üretim ürünleri tanımlar. İşte 1968 yılına geldiğimizde Ralph Baer isimli kaşif, Brown Box adını verdiği ve bugün bildiğimiz oyun konsolu tanımına uyan ilk prototip sistemi tasarlamıştır.

Piyasada resmi olarak satılmaya başlanan oyun konsolları, teknolojik gelişim sürecine göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılmaktadır.

Birinci jenerasyon

Magnavox Odyssey (1972) ilk cikan atari oyun konsolu Magnavox Odyssey'dir.

Atari Pong (1975) ilk cikan atari oyunu pong'dur.

Tipik Birinci Jenerasyon Oyunu

1972 yılına gelindiğinde Brown Box ürünü resmi olarak Magnavox Odyssey adı ile piyasaya sürülmüş ilk ev tipi Oyun konsolu olarak tarihe geçmiştir. Birinci jenerasyon olarak sınıflandırılan bu ürün daha sonraları Atari firmasının piyasaya süreceği Pong adı verilen tümleşik oyun konsolu ile tahtından indirilmiştir. Birinci nesil oyun konsollarının ortak özelliği, ekranda kare şekilli olarak resmedilen bir objeyi yine ekranın iki yanında el ile kumanda edilen dönen podlar aracılığı ile yukarı aşağı hareket ettirerek karşılıklı tenis türevi oyunlar oynanabilmesidir. Bu dönemde daha çok tümleşik (tek oyunlu) konsollar üretilmiş olsa da, Magnavox Odyssey ve Philips Telespiel model konsollar kartuşlar kullanılarak aynı tür oyunları farklı varyasyonlarla kullanılabilmesini sağlamış örnekleridir.

İkinci jenerasyon

Fairchild Channel F (1976)

Atari 2600 (1977)

1976 yılına gelindiğinde piyasaya çıkan ilk İkinci jenerasyon ürün Fairchild Channel F olup 1977 yılında ise Atari 2600 piyasaya sürülerek oyun konsolu çılgınlığının ilk adımı atılmıştır. Renkli oyun oynama keyfi ve Joy-stick kullanımı ile bu dönem, oyun konsollarının tüm dünya tarafından tanınıp sevilmesinde bir milat olarak kabul edilir. Öncü 8-bit çağı olarak adlandırılan bu dönemde ortalama 4kb kapasiteli medya formatları olan kartuşlar kullanılmıştır. Dönemin en popüler oyun konsolu olan Atari 2600 serisi, Joy Stick olarak adlandırdığı tek tuşlu kontrol aracı ile yeni bir çığır açmıştır.

Üçüncü jenerasyon

Nintendo Family Computer (1983)

Sega Master System (1985)

1983 senesinde Nintendo , hala birçok kullanıcının gözünde eşsiz olan NES ( Nintendo Entertainment System ) ürününü çıkartarak Üçüncü jenerasyon'u başlatmıştır. Aynı döneme damgasını vuran bir diğer efsaneleşmiş oyun konsolu ise Sega Master System dır. 8-bit daha gelişmiş grafikler , çok kanallı sesler ve Joy-pad kullanım avanajları ile bu nesle ait konsollar büyük satış rakamlarının önünü açmıştır.

Dördüncü jenerasyon

Sega Mega Drive (1988)

SNES (1990)

1988 yılında Sega firması Mega Drive olarak adlandırdığı 16-bit teknolojisine sahip Dördüncü jenerasyon Oyun konsolunu piyasaya sürmüştür. Aynı dönemde Sega'nın yine en büyük rakibi Nintendo firmasının SNES model oyun konsoludur. 16-bit teknolojisi sayesinde çok daha gelişmiş grafik ve ses motorları ile Ateri Salonlarında oyuncuların hayranlıkla oynadığı birçok oyun, artık evlerde bu konsollar aracılığı ile oynanabilir hale gelmiştir. Bu dönemde oyun kumanda ve oynanış biçimleri daha komplike hale gelmiştir.

Beşinci jenerasyon

Atari Jaguar (1993)

Sony Playstation (1994)

Sega Saturn (1994)

Nintendo 64 (1996)

1993 yılına gelindiğinde 3D grafiklere sahip oyunların oynanabildiği Beşinci Jenerasyon oyun konsolları piyasaya sürülmüştür. Bu sürece öncülük eden ürün Atari Jaguar olmasına karşın, yanlış pazarlama teknikleri sonucu beklenen satış başarısını yakalayamamış ve Atari gibi bir efsanenin Oyun Konsolu üretiminin çekilmesi bu döneme denk gelmiştir. Dönemin popüler ürünlerinden biri Sega Saturn diğer ise Nintendo firmasının Nintendo 64 model konsoludur. Ne var ki , bu dönemde daha önce Nintendo'nun ara üreticisi olarak destek aldığı Sony firması ile aralarında oluşan bir anlaşmazlık Sony firmasının Oyun konsolu sektörüne doğrudan girmesi ile sonuçlanacak tarihi bir olay olarak tarihe geçmiştir. 1994 yılında Sony Playstation piyasaya sürüldüğünde yeni bir efsane doğmuş oldu. Bu jenerasyonda medya olarak ilk defa CD kullanılmaya başlanmış ve 32-bit / 64-bit teknolojisinin verdiği avantajlarla çok daha yüksek çözünürlüğe sahip oyunlar oynanabilir hale gelmiştir. Yine bu dönemde ilk defa oyun konsolları artık sadece birer oyun konsolu olmaktan çıkmış ve multi-medya özellikler ile birlikte kullanıcı beğenisine sunulmuştur. Özellikle Sony Playstation'un sunduğu ve konsolu bir VCD player olarak kullanarak MP3 formatında müzik dinlemek ve film izleyebilme olanakları, bu konsolu artık salonların başköşesine yerleştirmiştir.

Altıncı jenerasyon

Sega Dreamcast (1998)

Sony Playstation 2 (2000)

Microsoft Xbox (2001)

Nintendo Gamecube (2001)

1998 yılında ise bir diğer Oyun Konsol devi olan Sega, kaybettiği pazarı yeniden toplamak için Devrimsel yeniliklere sahip yeni oyun konsolunu piyasaya sürmüş ve Altıncı jenerasyon oyun konsolu çağını başlatmıştır. Bu dönemde özellikle ilk defa oluşturulan On-line oyun konsolu arayüzü diğer üreticilere de öncülük etmiştir. Ne var ki Sony, 2000 yılında piyasaya Playstation 2 model oyun konsolunu sürmüş ve tarihin en çok satan oyun konsolu olarak tarihe geçmiştir. Bu süreç SEGA gibi bir devin de oyun konsolu üreticisi pazarından çıkmasına sebep olmuştur. Altıncı jenerasyona dahil olan diğer popüler ürünler ise Nintendo Game Cube ve Microsoft'un ilk oyun konsolu olan Xbox dur. Bu jenerasyonda kullanılan 128-bit teknolojisi 3D kullanımı ve görsel işitsel anlamda yeni çığırlar açmıştır. Bir önceki nesilde başlayan multi-medya olanakları bu dönemde daha da gelişmiştir. Sistemlerde kullanılan DVD formatlı medya aracılığı ile gerek yüksek çözünürlüklü film izleme , yüksek kalitede müzik dinleme ve yine bu nesilde sistemlerin on-line bağlanabilirlik özellikleri ile internet üzerinden veri alış-verişi mümkün kılınmıştır.

Yedinci jenerasyon

Microsoft Xbox 360 (2005)

Sony Playstation 3 (2006)

Nintendo Wii (2006)

2005 yılı itibarıyla Yedinci jenerasyon dönemi başlamıştır. Microsoft firmasının yeni oyun konsolu olan Xbox 360 bu sürece öncülük etmiştir. Uzunca bir süre tek alternatif olmanın avantajını kullanan bu konsol , 2006 sonunda art arda piyasaya sürülen Sony Playstation 3 ve Nintendo Wii oyun konsolları ile birlikte Yedinci jenerasyonun 3 alternatifi arasında yer almaktadır. Bu jenerasyonda kullanılmaya başlanan (Playstation 3) blu-ray medya formatı ile 1080i/p full HD ( High Definition) oyun oynama ve film izleme mümkün kılınmıştır. Ek olarak sistemlerin internet kullanım arayüzleri çok daha geliştirilmiş olup, bu dönemin konsolları standart bir PC gibi kullanılabilir hale gelmiştir. Sistemlerde kullanılan bir diğer devrimsel yenilik ise kablosuz bağlantıya sahip kontrol kollarıdır. Nintendo ve Sony tarafından piyasaya sürülen konsollarda harekete duyarlı sensörlere sahip kollar kullanılarak yeni bir çağ başlatılmıştır.Microsoft ise hiçbir hareket algılayacı olmadan çalışan Kinect'i (Project Natal)çıkarmıştır.

Sekizinci jenerasyon

Nintendo 3DS(2011)

PlayStation Vita (2011)

Wii U(2012)

PlayStation 4 (2013)

Xbox One (2013)

Sekizinci jenerasyon video oyun konsolları 26 Şubat 2011 tarihi ile başlamıştır. Bu sürece öncülük eden konsol Nintendo'nun Nintendo 3DS konsoludur. Bu konsolun devamında Sony,PlayStation Vita'yı, Nintendo ise 30 Kasım'da Wii U'yu piyasaya sürmüştür. Sonrasında Sony 20 Şubat'ta PlayStation 4'ü, Microsoft ise 21 Mayıs Xbox One'ı duyurmuştur. Xbox One ve PlayStation 4 bu jenerasyonda sadece bir oyun konsolu olmaktan çıkıp televizyon hizmetlerinden bankacılık hizmetlerine kadar geniş bir yelpaze sunmuştur oyunculara. Bu jenerasyon özellikle önceki nesillere göre oyunculara birbirleri ile daha fazla etkileşim imkanı sunmuştur. Her iki konsolda 2013 sonunda piyasaya çıkmıştır. Konsolların çıkışından 31 Ocak 2015’e kadar olan zamana bakıldığında toplam satış rakamları şu şekilde:

PlayStation 4: 19,052,353

Xbox One: 11,298,462

Wii U: 9,137,844


AceArcade cabinetArcadeTavlaBalance bicycleFil (satranç)Card countingİskambil oyunuAtlıkarıncaKumarhaneCatanBilgisayar donanımıKlavye (bilgisayar)Bilgisayar monitörüFare (bilgisayar)Computer speakersConnect FourDartZarDollhouseDominoEdge sortingStres çarkıFortniteOyunGame boyOyun kumandasıOyun motoruGamepadGameplay of PokémonGamerGaming houseGoogle CardboardHalo 3: ODSTOyun çubuğuŞah (satranç)At (satranç)Lego DuploLego minifigureŞimşek McQueenMagic: The GatheringMatruşkaMini 4WDMonopolyMonopoly video gamesOrigamiOrijinal video animasyonuPiyonKişisel bilgisayarTilt (oyun)Çocuk parkıPokémonPokerPortal (video oyunu)BulmacaVezir (satranç)BilmeceRocking horseKale (satranç)Rubik KüpüSlot machineSnookerSoma küpüSpinning coneSuper Mario serisiTangramOyuncak ayıTetrisHanoi kuleleriOyuncakToy blockGaming keypadGaming chairJob SimulatorWorld of WarcraftList of magical weaponsBasket-hilted swordDevasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunuToy trainWooden toy trainMinyatür raylı taşımacılıkPlayerUnknown's BattlegroundsBattle royale oyunlarıÇok oyunculu oyunList of most-played video games by player countPlayer versus playerNişancı oyunuMetro 2033 (video oyunu)First-person (gaming)Aksiyon oyunuBirinci şahıs nişancıHayatta kalma-korku oyunuMetro 2033Kıyamet sonrası bilimkurgusuArtırılmış gerçeklikSanal dünyaComputer simulationAvatar (computing)Oynanabilir karakterStres topuBaoding KüreleriWarhammer 40000Miniature wargamingMiniature model (gaming)WargameTabletop gameBattleMechBattleTechHex map

This article uses material from the Wikipedia article "Video oyunu konsolu", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Game & Play & Gamification

3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank