powered by CADENAS

Social Share

Kozmik Orijin Spektrografisi (11059 views - Astronomy & Space )

Kozmik Orijin Spektrografisi (Cosmic Origins Spectrograph, COS) Mayıs 2009'daki (STS-125) sefer numaralı uzay mekiği yolculuğunda Hubble Uzay Telekopu'na takılan bir bilimsel cihazdır. Bu cihaz yaklaşık olarak ~1,550 ile 24,000 arasında spektral çözünürlüğü olan sönük nokta kaynaklarının (115-320 nm) ultraviyole spektroskopisi için tasarlanmıştır. Bilimsel hedefleri arasında evrendeki geniş ölçekli yapıların, yıldız ve gezegen sistemlerinin orijinlerinin ve yıldızlararası soğuk bölgenin çalışılması vardır. COS, Boulder'daki Kolorado Üniversitesi'ndeki Astrofizik ve Uzay Astronomisi Merkezi ve Ball Uzay ve Havacılık Teknolojileri Şirketi tarafından yapılmıştır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Kozmik Orijin Spektrografisi

Kozmik Orijin Spektrografisi

Kozmik Orijin Spektrografisi (Cosmic Origins Spectrograph, COS) Mayıs 2009'daki (STS-125) sefer numaralı uzay mekiği yolculuğunda Hubble Uzay Telekopu'na takılan bir bilimsel cihazdır. Bu cihaz yaklaşık olarak ~1,550 ile 24,000 arasında spektral çözünürlüğü olan sönük nokta kaynaklarının (115-320 nm) ultraviyole spektroskopisi için tasarlanmıştır. Bilimsel hedefleri arasında evrendeki geniş ölçekli yapıların, yıldız ve gezegen sistemlerinin orijinlerinin ve yıldızlararası soğuk bölgenin çalışılması vardır. COS, Boulder'daki Kolorado Üniversitesi'ndeki Astrofizik ve Uzay Astronomisi Merkezi ve Ball Uzay ve Havacılık Teknolojileri Şirketi tarafından yapılmıştır.

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Kozmik Orijin Spektrografisi", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Astronomy & Space

planet,jupiter,erath,mars,venus,moon,astronomy