powered by CADENAS

Social Share

Amazon

İskambil oyunu (14275 views - Game & Play & Gamification)

İskambil oyunları, genellikle 52 , 54 veya 36 kart içeren standart iskambil kâğıtları destesi veya onun türevleriyle oynanan oyunlardır. Türkiye'de yaygın olmamasına rağmen yabancı ülkelerde biraz daha farklı kartlar içeren tarot destesiyle oynanan iskambil oyunları da vardır. İskambil destesi üzerinde resim veya sayılar bulunan kartlar içerir. Bu kartlar sinek (sembolü ♣ {\displaystyle \clubsuit } , trefl de denir), karo (sembolü ♢ {\displaystyle \diamondsuit } ), kupa (sembolü ♡ {\displaystyle \heartsuit } , kör de denir), maça (sembolü ♠ {\displaystyle \spadesuit } , pik de denir) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Her grup içerisinde üzerinde 1 den 10'a kadar bir sayı olan birer kart ve ayrıca birer tane de üzeri resimli "vale" (bacak, jilet vs de denir), "kız" (dam da denir), "papaz" (rua da denir) kartı vardır. Üzerinde sayı olan kartlar "maça ikilisi, sinek yedilisi" gibi adlarla anılırken, üzerinde 1 sayısı olan kartlara "as" demek gelenektir. Bazı oyunlar için desteye bir veya daha fazla "joker" kartı da eklenir(Jokerler 2 tane olur biri renkli biri renksiz). Joker kullanılan oyunların çoğunda, bu kart destedeki herhangi başka bir kartın işlevini üstlenebilme özelliğiyle öne çıkar. İskambil oyunlarının sayısı ve çeşidi çok fazla olduğundan ana hatlarıyla bile kartların işlevlerinden bahsetmek mümkün değildir. Dahası birçok oyunda modifiye desteler kullanılır. Mesela Ellibir oyunu iki tane 52'lik desteyle oynanınırken, Altmışaltı oyunu standart destenin sadece As, papaz, kız, vale, 10'lu ve 9'lu kartları kullanarak oynanır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

İskambil oyunu

İskambil oyunu

İskambil oyunu

İskambil oyunları, genellikle 52 , 54 veya 36 kart içeren standart iskambil kâğıtları destesi veya onun türevleriyle oynanan oyunlardır. Türkiye'de yaygın olmamasına rağmen yabancı ülkelerde biraz daha farklı kartlar içeren tarot destesiyle oynanan iskambil oyunları da vardır.

İskambil destesi üzerinde resim veya sayılar bulunan kartlar içerir.

Bu kartlar sinek (sembolü , trefl de denir), karo (sembolü ), kupa (sembolü , kör de denir), maça (sembolü , pik de denir) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır.

Her grup içerisinde üzerinde 1 den 10'a kadar bir sayı olan birer kart ve ayrıca birer tane de üzeri resimli "vale" (bacak, jilet vs de denir), "kız" (dam da denir), "papaz" (rua da denir) kartı vardır. Üzerinde sayı olan kartlar "maça ikilisi, sinek yedilisi" gibi adlarla anılırken, üzerinde 1 sayısı olan kartlara "as" demek gelenektir.

Bazı oyunlar için desteye bir veya daha fazla "joker" kartı da eklenir(Jokerler 2 tane olur biri renkli biri renksiz). Joker kullanılan oyunların çoğunda, bu kart destedeki herhangi başka bir kartın işlevini üstlenebilme özelliğiyle öne çıkar.

İskambil oyunlarının sayısı ve çeşidi çok fazla olduğundan ana hatlarıyla bile kartların işlevlerinden bahsetmek mümkün değildir. Dahası birçok oyunda modifiye desteler kullanılır. Mesela Ellibir oyunu iki tane 52'lik desteyle oynanınırken, Altmışaltı oyunu standart destenin sadece As, papaz, kız, vale, 10'lu ve 9'lu kartları kullanarak oynanır.A

Altmışaltı
Anastra
Americano

B

Batak
Blöf
Blackjack
Bezik
Bulum

D

Dürt
Dost kazığı

Dal

E

Ellibir
Eşşek
Esperansa

F

Fanti
Fitil

H

Hoşgin

İ

İhale
İskambil(Altıkol)

K

Kanasta
Kastet
Kılıç
King
Konçina
Konken
Koyeye
Küt
Kaptı Kaçtı

M

Maça Kızı

O

Ohel
Okşin

P

Papaz Kaçtı
Piket
Pinaki
Pis Yedili
Pişti
Poker
Prafa

R

Remi

Rus batağı

S

Sadrazam

T

T-Rex
Tık
Toto

U

Uno

Ü

Üçbeşsekiz

Y

Yanık
Yirmibir
Yükleme
Yüzbir

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "İskambil oyunu", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Game & Play & Gamification

3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank