powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Super Mario serisi (13873 views - Game & Play & Gamification)

Super Mario (Japonca: スーパーマリオ) Nintendo tarafından yaratılmış, firmanın maskotu Mario'yu temel alan bir video oyunu serisidir. Super Mario Bros. (スーパーマリオブラザーズ Sūpā Mario Burazāzu) veya kısaca Mario (マリオ) adlarıyla da bilinen seri, daha geniş kapsamlı Mario markasının temelini oluşturur. Nintendo'nun tüm önemli oyun konsolları ve el konsolları için en az bir Super Mario oyunu geliştirilmiştir. Super Mario oyunlarında ana karakter Mario'nun maceraları anlatılır. Oyunlar genellikle kurgusal Mushroom Kingdom'da (Mantar Krallığı) geçer ve oyuncu Mario karakterini canlandırır. Oyunlarda sıklıkla Mario'nun kardeşi Luigi ve Mario karakter ailesinin diğer üyeleri de görünür. Çoğu platform oyununda olduğu gibi oyuncu, çeşitli temalara ayrılan bölümlerde platformlar arasında koşar, atlar ve düşmanların üzerine zıplar. Oyunların senaryoları basittir ve genellikle Prenses Peach'i oyunun büyük düşmanı Bowser'dan kurtarmak üzerine kuruludur. Serinin ilk oyunu olan Super Mario Bros., 1985'te Nintendo Entertainment System (NES) konsolu için çıkmıştır ve o zamandan beri neredeyse tüm Super Mario oyunlarında benzer bir oyun konsepti ve oyun öğeleri kullanılır. Bu öğeler arasında Mario'nun ateş topu atmasını ve boyut değiştirmesini sağlayan "power-up"lar sayılabilir. Super Mario serisinin üstünde yer alan Mario markası; başka oyun türlerini ve film, televizyon, basılı yayınlar, oyuncaklar gibi ürünleri de kapsar. Eylül 2015 itibarıyla dünya çapında Super Mario serisine ait 310 milyon oyun satılmıştır. Super Mario, "dünyanın en çok satılan video oyunu serisi" unvanını elinde bulundurmaktadır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Super Mario serisi

Super Mario serisi

Super Mario serisi
Geliştirici(ler) Nintendo
Yayımcı(lar) Nintendo
Tasarımcı(lar) Shigeru Miyamoto
Platform(lar) Famicom
NES
SNES
Nintendo 64
Nintendo GameCube
Nintendo DS
Nintendo Wii
Nintendo 3DS
Wii U
Tür(ler)i Macera

Super Mario (Japonca: スーパーマリオ) Nintendo tarafından yaratılmış, firmanın maskotu Mario'yu temel alan bir video oyunu serisidir. Super Mario Bros. (スーパーマリオブラザーズ Sūpā Mario Burazāzu) veya kısaca Mario (マリオ) adlarıyla da bilinen seri, daha geniş kapsamlı Mario markasının temelini oluşturur. Nintendo'nun tüm önemli oyun konsolları ve el konsolları için en az bir Super Mario oyunu geliştirilmiştir.

Super Mario oyunlarında ana karakter Mario'nun maceraları anlatılır. Oyunlar genellikle kurgusal Mushroom Kingdom'da (Mantar Krallığı) geçer ve oyuncu Mario karakterini canlandırır. Oyunlarda sıklıkla Mario'nun kardeşi Luigi ve Mario karakter ailesinin diğer üyeleri de görünür. Çoğu platform oyununda olduğu gibi oyuncu, çeşitli temalara ayrılan bölümlerde platformlar arasında koşar, atlar ve düşmanların üzerine zıplar. Oyunların senaryoları basittir ve genellikle Prenses Peach'i oyunun büyük düşmanı Bowser'dan kurtarmak üzerine kuruludur. Serinin ilk oyunu olan Super Mario Bros., 1985'te Nintendo Entertainment System (NES) konsolu için çıkmıştır ve o zamandan beri neredeyse tüm Super Mario oyunlarında benzer bir oyun konsepti ve oyun öğeleri kullanılır. Bu öğeler arasında Mario'nun ateş topu atmasını ve boyut değiştirmesini sağlayan "power-up"lar sayılabilir.

Super Mario serisinin üstünde yer alan Mario markası; başka oyun türlerini ve film, televizyon, basılı yayınlar, oyuncaklar gibi ürünleri de kapsar. Eylül 2015 itibarıyla dünya çapında Super Mario serisine ait 310 milyon oyun satılmıştır. Super Mario, "dünyanın en çok satılan video oyunu serisi" unvanını elinde bulundurmaktadır.

Oyunlar

Serinin zaman tüneli
1985 Super Mario Bros.
1986 Super Mario Bros.: The Lost Levels
1987
1988 Super Mario Bros. 2
1988 Super Mario Bros. 3
1989
1990 Super Mario World
1991
1992
1993
1994
1995
1996 Super Mario 64
1997
1998
1999
2000
2001
2002 Super Mario Sunshine
2003
2004
2005
2006 New Super Mario Bros.
2007 Super Mario Galaxy
2008
2009 New Super Mario Bros. Wii
2010 Super Mario Galaxy 2
2011 Super Mario 3D Land
2012 New Super Mario Bros. 2
2012 New Super Mario Bros. U
2013 Super Mario 3D World
2014
2015 Super Mario Maker
2016 Super Mario Run

Karakterler

Dost
Düşman


This article uses material from the Wikipedia article "Super Mario serisi", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Game & Play & Gamification

3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank