powered by CADENAS

Social Share

Sedan (otomobil) (14067 views - Transportation - Air Water Earth)

Sedan, 4 veya daha fazla oturma yeri olan 2 veya 4 kapılı, sabit şaseli veya orta kolonlu, 4 veya daha fazla penceresi olan kapalı binek taşıtlarına denir. Sedan geçmişte önemli ve zengin kişilerin taşındığı Türkçe karşılığı tahtırevan olarak adlandırılan taşıma aracının karşılığıdır. Car and Driver’e göre sedan adı sabit tavanlı ve en az dört kapılı ya da sabit tavanlı iki kapılı ve en az 933 litrelik iç hacmi olan otomobillere denir. İngiltere’de sedan yerine saloon sözcüğü kullanılır. İki kapılı bir sedanın diğer adı coach’tur. Ford iki kapılı sedan için Tudor sedan deyimini kullanmıştır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Sedan (otomobil)

Sedan (otomobil)

Sedan, 4 veya daha fazla oturma yeri olan 2 veya 4 kapılı, sabit şaseli veya orta kolonlu, 4 veya daha fazla penceresi olan kapalı binek taşıtlarına denir.

Sedan geçmişte önemli ve zengin kişilerin taşındığı Türkçe karşılığı tahtırevan olarak adlandırılan taşıma aracının karşılığıdır. Car and Driver’e göre sedan adı sabit tavanlı ve en az dört kapılı ya da sabit tavanlı iki kapılı ve en az 933 litrelik iç hacmi olan otomobillere denir.

İngiltere’de sedan yerine saloon sözcüğü kullanılır.

İki kapılı bir sedanın diğer adı coach’tur. Ford iki kapılı sedan için Tudor sedan deyimini kullanmıştır.

Günümüzde Sedan Otomobiller

Sedan otomobiller bugün, ABD ve Asya pazarında en çok rağbet gören otomobillerdir. Avrupalı modern hatchbacklere karşı tüm gücüyle direnen eskiden kalma sedanlar, kimi zaman SW'lerden bile geniş olan iç mekân hacimleri ve bagaj kapasiteleri ile çoğu ailenin tercihidir. Kendi içinde 4 kapılı Coupe kavramını türeten, günümüzde tasarımları önemli ölçüde gelişen sedanlar, özellikle gelişmekte olan ülkelerin ilk tercihidir.



This article uses material from the Wikipedia article "Sedan (otomobil)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht