powered by CADENAS

Social Share

Tebessüm (13213 views - Human)

Tebessüm ya da gülümseme, fizyolojide özellikle ağzın iki kenarındaki ve gözlerin çevresindeki kasların hareketiyle oluşan bir yüz ifadesidir. Gülümseyen bir simaya veya sık sık gülümseyen bir kişiye mütebessim veya güleç denir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Tebessüm

Tebessüm

Tebessüm

Tebessüm ya da gülümseme, fizyolojide özellikle ağzın iki kenarındaki ve gözlerin çevresindeki kasların hareketiyle oluşan bir yüz ifadesidir.[1] Gülümseyen bir simaya veya sık sık gülümseyen bir kişiye mütebessim veya güleç denir.

Etimoloji

İnsan

İnsanlar arasında özellikle zevk ve eğlencenin ifadesi olsa da, istemsiz olarak endişenin (anksiyete) ifadesi de olabilir. Gülümsemenin kültür farkı gözetmeksizin, belirli uyarıcılara (stimulus) verilen normal tepki olduğuna dair birçok kanıt mevcuttur. Çoğunlukla gülümsemenin nedeni mutluluktur.[2] Birçok çalışma gülümsemenin doğuştan gelen bir tepki olduğunu, ve hatta insan ceninlerinin gülümsediğini göstermektedir; yine de vahşi çocukların genellikle gülümsemediği bilinmektedir, bu var olan tezlere karşıt delil olabilir.

Hayvan

Hayvanlar arasında, dişlerin gösterilmesi, gülümsemeye benzese de genellikle tehdit etmek için yapılır veya teslim olma işareti olup gülümsemek sadece yüz ifadesini değiştirmez, beynin fizik ve duygusal acısını azaltan endorfinler üretmesine neden olur ve böylece mutluluk hissi verir.

Galeri

Kaynakça

  1. ^ (İngilizce) Freitas-Magalhães, A.; Castro, E. (2009). "The Neuropsychophysogical Construction of the Human Smile". Emotional Expression: The Brain and The Face. s. 1–18. ISBN 978-989-643-034-4. 
  2. ^ Pessa, Joel E. (1998). Double or bifid zygomaticus major muscle: Anatomy, incidence, and clinical correlation. ss. 310–313. 


This article uses material from the Wikipedia article "Tebessüm", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Human

3D