powered by CADENAS

Social Share

Hōryū-ji (7842 views - Architecure & BIM & MEP)

Hōryū-ji (法隆寺), Japonya'nın Nara ilinin Ikoma ilçesine bağlı Ikaruga-machi'de Hōryū-ji Sannai 1-1 adresinde bulunan Budizm'in Shōtoku kolunun genel merkezi olan budist tapınağıdır. Asuka ve Nara dönemlerinde Ikaruga-dera (斑鳩寺) olarak anıldı. Nara döneminden sonra Hōryū-ji veya Hōryū Gakumonji (法隆学問寺) adı kullanılmaya başlandı. Shōtoku Taishi ile yakından ilgili bir tapınak olup Osaka'da bulunan Shitennō-ji'den 20 yıl sonra 607 yılında inşa edildiği aktarılmaktadır. Ancak kuruluş tarihi hakkında kesin kanıt mevcut değildir. Toplam genişliği 187.000 metrekare olup Gojū no Tō (五重塔, "Beş tabakalı kule"), Kon-dō (金堂)'nun bulunduğu Saiin Garan (西院伽藍, "Batı Sangharama") ile Yumedono (夢殿; Rüya salonu)'nun bulunduğu Tōin Garan (東院伽藍; "Doğu Sangharama") olmak üzere ikiye ayrılır. Saiin Garan, dünyanın en eski ahşap yapı kompleksidir. Hōryū-ji'deki yapılar, Hōki-ji ile birlikte 9 Aralık 1993 tarihinde Monuments bouddhiques de la région d'Horyu-ji adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine kaydedildi. Hōryū-ji'nin içinde yaklaşık 2.300 adet (Japonya'nın) ulusal hazine ve önemli kültür miras mevcuttur.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Hōryū-ji

Hōryū-ji

Hōryū-ji

Hōryū-ji (法隆寺), Japonya'nın Nara ilinin Ikoma ilçesine bağlı Ikaruga-machi'de Hōryū-ji Sannai 1-1 adresinde bulunan Budizm'in Shōtoku kolunun genel merkezi olan budist tapınağıdır. Asuka ve Nara dönemlerinde Ikaruga-dera (斑鳩寺) olarak anıldı. Nara döneminden sonra Hōryū-ji veya Hōryū Gakumonji (法隆学問寺) adı kullanılmaya başlandı.

Shōtoku Taishi ile yakından ilgili bir tapınak olup Osaka'da bulunan Shitennō-ji'den 20 yıl sonra 607 yılında inşa edildiği aktarılmaktadır. Ancak kuruluş tarihi hakkında kesin kanıt mevcut değildir.

Toplam genişliği 187.000 metrekare olup Gojū no Tō (五重塔, "Beş tabakalı kule"), Kon-dō (金堂)'nun bulunduğu Saiin Garan (西院伽藍, "Batı Sangharama") ile Yumedono (夢殿; Rüya salonu)'nun bulunduğu Tōin Garan (東院伽藍; "Doğu Sangharama") olmak üzere ikiye ayrılır. Saiin Garan, dünyanın en eski ahşap yapı kompleksidir. Hōryū-ji'deki yapılar, Hōki-ji ile birlikte 9 Aralık 1993 tarihinde Monuments bouddhiques de la région d'Horyu-ji adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine kaydedildi. Hōryū-ji'nin içinde yaklaşık 2.300 adet (Japonya'nın) ulusal hazine ve önemli kültür miras mevcuttur.

Galeri

Saiin Garan

Tōin Garan

Ulaşım

  • JR Nishinihon Kansai Honsen (Kansai Ana Hattı) Hōryū-ji istasyonundan yürüyerek 20 dakika. Ya da Nara Kotsū otobüsüyle Hōryū-ji Mae durağundan yürüyerek 1-3 dakika.
  • JR Nishinihon Kansai Honsen ve Wakayama Hattı, Ōji istasyonunda inerek Oji İstasyon Kuzey Girişi'nden Nara Kotsū otobüsünün binip Hōryū-ji Mae durağundan yürüyerek 1-3 dakika.
  • Kinki Nippon Tetsudō (kısaca Kintetsu) Ikoma Hattı, Ōji istasyonunda inerek Ōji İstasyon Kuzey Girişi durağında Nara Kotsū otobüsüne Hōryū-ji Mae durağundan yürüyerek 1-3 dakika.
  • Kinki Nippon Tetsudō Tawaramoto Hattı, Shin Ōji istasyonuda inerek Ōji İstasyon Kuzey Girişi durağında Nara Kotsū otobüsüne binerek Hōryū-ji Mae durağundan yürüyerek 1-3 dakika.
  • Kinki Nippon Tetsudō Kashihara Hattı, Tsutsui istasyonunda inerek Tsutsui Eki Mae durağunda Nara Kotsū otobüsüne binip Hōryū-ji Mae durağundan yürüyerek 1-3 dakika.

Dış bağlantılar

Koordinatlar: 34°36′51″K 135°44′03″D / 34.614275°K 135.734236°D / 34.614275; 135.734236This article uses material from the Wikipedia article "Hōryū-ji", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Architecure & BIM & MEP

Autodesk Revit, Nemetschek ArchiCAD, Nemetschek Allplan, Vectorworks, Bentley AECOMSIM, Bentley Microstation, Trimble Tekla, Trimble Sketchup, EliteCAD, Ascon Renga, BricsCAD, Hexagon, Rhinoceros CAD, Sweet Home 3D, BIM Object, BIM component, BIM library, BIM family, BIM catalog, GIS, Advanced Steel, AutoCAD MEP, linear, MagiCAD, Relux, TGA, VDI 3805, Lod100, Lod200, Lod300, Lod350, Lod400, Lod500, Loi, IFC, BuildingSmart, BIM family creation, 3D, Download, MEP BIM product library