powered by CADENAS

Social Share

Boba Fett (18332 views - Movie)

Boba Fett, Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinde geçen kurgusal karakterlerden biridir. Seride, İmparatorluk ve Jabba the Hutt için çalışan bir kelle avcısı olan Boba Fett, Han Solo ve Chewbacca'nın izini sürüp, tutsak almıştır. Boba Fett, seride Klonların Saldırısı, İmparator ve Jedi'ın Dönüşü filmlerinde yer almıştır. Ayrıca Yeni Bir Umut'un özel yayınlanmış verisyonunda da yer almıştır. Jango Fett'in klonu (genetik kopyası) olan Boba, Kamino gezegeninde yaratılmış fakat Klon Ordusu saflarına girmeden, Jango'nun normal oğluymuş gibi yetiştirilmiştir. Mandalorian tarzı ile eğitilmiş, galaksi boyunca korkulan ve dehşet saçan bir kelle avcısı olarak yetişmiştir. Avını zekası ve kurnazlığı ile takip edip, yakalaması ile bilinir. Fett, genelde suç örgütü lideri Jabba the Hutt için çalışmış ve Darth Vader ile işbirliğinde olmuştur. Boba Fett ROTJ'da Luke'un Han'ı kurtarması sırasında Sarlacc adı verilen yaratık tarafından yutulmuştur.Herkes tarafından öldü sanılmasına rağmen jet packini ve termal patlayıcılarını kullanarak yaratığı içinden havaya uçurmuş ve son anda ölümden kurtulmuştur.Yaratığın içinden çıktığında perişan bir halde olan Boba Fett başka bir ödül avcısı olan Dengar tarafından bulunarak kurtarılmıştır.Birçok kereler ölümle burun buruna gelmiş, ilişkileri olmuştur. Yuuzhan Vong istilasında önemli bir yeri vardır. Hem yuuzhan Vonglar ile karşılaşan ilk gruptan olan Fett hem de bir mandalorian ordusu kurarak savaşın sonlamasında pay sahibi olmuştur. Savaş sonrasında ne olduğu bilinmeyen Fett daha sonra sağlık durumunun bozulması nedeniyle (Clone olması nedeniyle) Kaminolu bilim adamlarının peşinde düşmüştür. Bu sırada bir kızı ve torunu olduğunu öğrenir. Galaktik İç Savaşta Thrackan Sal-Solo tarafından kiralanır fakat Han Solo'ya yardım ederek Sal-Solo'nun öldürülmesini sağlar. Bu sırada kızının Han Solo'nun oğlu Jacen Solo tarafından öldürüldüğünü öğrenir fakat Han Solo'dan intikam almamayı seçer.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Boba Fett

Boba Fett

Boba Fett
Boba Fett
Yıldız Savaşları karakteri
Canlandıran Daniel Logan (Bölüm II, çocukluğu)
Mark Austin (Bölüm IV)
Jeremy Bulloch (Bölüm V-VI)
Bilgileri
Tür İnsan (klon)
Cinsiyet Erkek
Konum Kelle avcısı
Gezegeni Kamino
Üyelik Mandalorianlar
Bağımsız Sistemler Konfederasyonu
Galaktik İmparatorluk

Boba Fett, Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinde geçen kurgusal karakterlerden biridir. Seride, İmparatorluk ve Jabba the Hutt için çalışan bir kelle avcısı olan Boba Fett, Han Solo ve Chewbacca'nın izini sürüp, tutsak almıştır.

Boba Fett, seride Klonların Saldırısı, İmparator ve Jedi'ın Dönüşü filmlerinde yer almıştır. Ayrıca Yeni Bir Umut'un özel yayınlanmış verisyonunda da yer almıştır.

Jango Fett'in klonu (genetik kopyası) olan Boba, Kamino gezegeninde yaratılmış fakat Klon Ordusu saflarına girmeden, Jango'nun normal oğluymuş gibi yetiştirilmiştir. Mandalorian tarzı ile eğitilmiş, galaksi boyunca korkulan ve dehşet saçan bir kelle avcısı olarak yetişmiştir. Avını zekası ve kurnazlığı ile takip edip, yakalaması ile bilinir. Fett, genelde suç örgütü lideri Jabba the Hutt için çalışmış ve Darth Vader ile işbirliğinde olmuştur.

Boba Fett ROTJ'da Luke'un Han'ı kurtarması sırasında Sarlacc adı verilen yaratık tarafından yutulmuştur.Herkes tarafından öldü sanılmasına rağmen jet packini ve termal patlayıcılarını kullanarak yaratığı içinden havaya uçurmuş ve son anda ölümden kurtulmuştur.Yaratığın içinden çıktığında perişan bir halde olan Boba Fett başka bir ödül avcısı olan Dengar tarafından bulunarak kurtarılmıştır.Birçok kereler ölümle burun buruna gelmiş, ilişkileri olmuştur. Yuuzhan Vong istilasında önemli bir yeri vardır. Hem yuuzhan Vonglar ile karşılaşan ilk gruptan olan Fett hem de bir mandalorian ordusu kurarak savaşın sonlamasında pay sahibi olmuştur. Savaş sonrasında ne olduğu bilinmeyen Fett daha sonra sağlık durumunun bozulması nedeniyle (Clone olması nedeniyle) Kaminolu bilim adamlarının peşinde düşmüştür. Bu sırada bir kızı ve torunu olduğunu öğrenir. Galaktik İç Savaşta Thrackan Sal-Solo tarafından kiralanır fakat Han Solo'ya yardım ederek Sal-Solo'nun öldürülmesini sağlar. Bu sırada kızının Han Solo'nun oğlu Jacen Solo tarafından öldürüldüğünü öğrenir fakat Han Solo'dan intikam almamayı seçer.

KaynakçaThis article uses material from the Wikipedia article "Boba Fett", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon