powered by CADENAS

Social Share

Otomobil yarışı (22759 views - Cars & Motorbikes & Trucks & Buse)

Otomobil Yarışları, 1894 yılında Fransa'da başlamıştır. Bugün en popüler izleyici sporlarından biridir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Otomobil yarışı

Otomobil yarışı

Otomobil Yarışları, 1894 yılında Fransa'da başlamıştır. Bugün en popüler izleyici sporlarından biridir.

Tarih

Otomobil Yarışlarının başlangıcı

Yarışlar ilk petrol-yakıtlı otomobillerin yapılması ile başlamıştır. İlk yarış 22 Temmuz 1894 yılında Le Perit Journal adlı bir Paris magazin dergisi tarafından Paris-Rouen arasındaki 126 km'lik bir mesafede 21 otomobilin katılması ile başlamıştır. Daha çok bir güvenilirlik yarışı şeklinde idi. Ancak yarış Paris to Rouen 1894 olarak değiştirilmiştir. Yarışmacılar Karl Benz, Benz& Cie, Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach, DMG gibi endüstri araçlarını da yarışlara katmıştır.İlerleyen yıllarda otomobil sporlarında farklı branşlar gelişmiş ve ilk pist yarışı 1898'de Periqueeux'te düzenlenmiştir.

Otomobil Yarışmaları

Yarışma

Sonuçların duyurulması ve yayınlanmasıyla bir yarışma niteliği kazanan, otomobillerin katıldığı düzenlemelere yarışma adı verilir.

Yarışma kendi sonuçları çerçevesinde bütünlüğü vardır ve özgündür. Bir ya da birkaç ayaktan ve bir finalden oluşabilir. Serbest antrenmanları, sıralama turlarını kapsayabilir ve benzeri biçimde bölümlendirilmiş olabilir.

Ama etkinliklerin sonunda yarışma son bulmalıdır. Yarışmanın başlama zamanı olarak, daha önce zamanı belirlenen idari ve teknik kontrolün başlaması esas kabul edilir. Yarışma, denemeler ve yarışmanın kendisini de kapsar.

Yarışmanın bitiş zaman olarak, aşağıdakilerden hangisi sonra biterse yarışmanın bitiş zamanı olarak kabul edilir.

1) Yarışma neticelerinin duyurulması ve itiraz süresinin sona ermesi, 2) Yarışma sonu idari ve teknik kontrollerin işbu yönetmeliğe de uygun olarak sona ermesidir.

Ulusal, mahalli, özel veya benzeri yarışmaların bir parçası olan veya olduğunu iddia eden, her tekil yarışma, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) yarışma ve teknik kurallarına, ulusal talimatlara ve işbu otomobil sporları yarışma genel kuralları ve tamamlayıcı duyuru ile bültenlerine uygun olmalıdır.

Ralli

Ana madde: Ralli

Ralli önceden belirlenen ortalama bir hızda, kısmen veya tamamen normal trafiğe açık yol üzerinde yapılan yarışmalardır. Bir ralli, ya tüm otomobillerin izleyeceği tek bir güzergahtan ya da ortak bir güzergah izlenmeden, önceden saptanan ve sonrasında ortak bir güzergah bulunmayabilen bir toplanma noktasında buluşulan, birden fazla güzergahtan oluşabilir.

Güzergâh veya güzergâhlar, bir veya birçok özel etabı, yani normal trafiğe kapalı ve bütünüyle rallinin genel klasmanını oluşturmak için önemli bir belirleyici ve işleve sahip olan kapalı yollar üzerinde yapılan tekil yarışları kapsar. Özel etapların dışındaki güzergâh ve güzergâhlara "Normal Etap" adı verilir. Bu normal etaplardaki hız, hiçbir şekilde yarışmanın klasmanının belirlenmesinde bir etken olmamalıdır.

Ulusal rallilerde, tüm otomobillerin gücü yaklaşık 300 hp ile sınırlandırılmıştır.

Ulusal rallilere;

a)Homologasyon belgelerinde, bazı geliştirmelerin kısıtlanmasına dair, aksine bir belirleme olmayan Turing Otomobiller (Grup A), b)Seri üretim otomobiller (Grup N) katılabilirler.

Aşağıdaki kurallara uymak kaydıyla; homologasyon belgelerinde bazı geliştirmelerin kısıtlanmasına dair, aksine bir belirleme olmayan A ve N grubu otomobiller homologasyon sürelerinin bitiminden sonra dört yıl boyunca uluslararası, on iki (12) yıl boyunca da ulusal rallilere katılabilirler.

Bu otomobiller homologasyonu olan araçlarla birlikte eşit koşullarda start alabilirler ve derecelendirmeye girerler. Yukarıda sözü edilen homologasyonu olmayan otomobiller, ancak süreleri geçmiş olsa bile homologasyon evrakları uygun olarak doldurulmuş, idari ve teknik kontrole sunulmuş ve teknik kontrol görevlileri tarafından orijinal teknik koşullara tam olarak uygun olarak kabul edilirse, yarışmaya kabul edilirler.

Bu otomobillerin turbo bileziklerinin çapı ve minimum ağırlıkları, o an geçerli kurallara uygun olmalıdır.

Off-road

Ana madde: Off-road

Yapay ve doğal engellerle dolu olan parkurlarda, 4x4 arazi ve özel yapım araçlarla (buggy sınıfı), zamana ve doğaya karşı mücadele edilen yarışmadır.

Otomobil sporu federasyonları

Diğer Bağlantılar


Alfa Romeo 4CAlfa Romeo GiuliaAston Martin DB5Aston Martin DBR1Aston Martin VantageAudi A3Audi A5Audi R8Audi RS4Audi Sportback conceptBentley ContinentalBentley Continental GTBentley Mulsanne (2010)BMW M3Bugatti ChironBugatti VeyronOtobüsCampervanOtomobilCar seatChevrolet CorvetteChevrolet Corvette (C2)Chevrolet Corvette C6.RAlçak motosikletChrysler Hemi engineConcept carDeLorean DMC-12Dodge ViperDucati DiavelFerrari 250 GTFerrari CaliforniaFord CortinaÖnden çekişHarley-DavidsonHonda NSX (second generation)Hot rodJeep CJLamborghini AventadorLamborghini HuracánLamborghini MiuraLand Rover DefenderLogging truckMcLaren 12CMcLaren P1Mercedes-AMGMercedes-Benz 300 SLMercedes-Benz A SerisiMercedes-Benz S SerisiMercedes-Benz SLK SerisiMercedes-Benz SLS AMGMercedes-Benz SSKPagani HuayraPagani ZondaPeugeot 207Porsche 550 SpyderPorsche 911Production car speed recordShelby MustangSpor otomobilDireksiyonOtomobil lastiğiTreylerKamyonVanVespaViper engineModel carJon OlssonFacel Vega Facel IIAutomobile safetyEmniyet kemeriSüperşarjDodge ChallengerPony carMuscle car2018 Monster Energy NASCAR Cup SeriesStok otomobil yarışıStirling MossMercedes-Benz 300 SLRFacel VegaGrand TourerLüks araçCoupeTouring carLotus 49Team LotusRadio-controlled carNitro engineOff-roadFerrari 246 F1Lexus ISCompact executive carAlt orta sınıfOrtadan motorOrta sınıf otomobil2002 Formula One World ChampionshipMichael SchumacherScuderia FerrariNASCARFrankfurt Otomobil FuarıChariot racingFormula racingAçık tekerlekli arabaGrand Prix motor racingRoad racingFormula 2KartingMicro kartGravity racerKart circuitPocketbike racingMechanicDakar RallisiRally raid

This article uses material from the Wikipedia article "Otomobil yarışı", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Cars & Motorbikes & Trucks & Buse

Car, Truck,MotorBike, Bicycle, Engine, Racer, Bus