powered by CADENAS

Social Share

Luthier (15077 views - Music)

Luthier, bazı dillerde telli müzik aletleri yapımcısına verilen ad. Sözcük kökeni olarak; fr:luth, en:lute, de:Laute, it:liuto ve ar:el-loud; yani ödağacı anlamına gelmekte olup, Türkçeye ud şeklinde yerleşmiştir. Genel olarak da Luthier`ler, ud, keman üretmektedir. Luthier'lerin ürettiği telli çalgılar, iki kategoride incelenir. Birinci kategoride; elektroarp, banjo, buzuki, charango, cittern, dulcimer, arp, kantele, kitara, kora, koto, ud, theorbo, archlute, angelique, torban, kobza, bandura, lir, mandolin, şamisen, sitar, ukulele ile veena bulunmaktadır. İkinci kategoride ise; alto, çello, crwth, bas gitar, erhu, keman, mouthbow, nyckelharpa, hurdy gurdy, rabab, rebec, sarangi, viola, viyolonsel, viola da braccio, viola d'amore, viola da gamba ve viyolon bulunur. Luthier sözcüğü Türkçede aynı şekilde kullanılmakta olup, ağırlıklı olarak telli enstrüman üretenler için söylenilse de, tüm müzik aletleri yapımcılarını içermektedir. En bilinen luthierlerden biri olarak, dünyanın en ünlü keman üreticisi Antonio Stradivari gösterilebilir. Çağdaş luthierlere örnek olarak; Gauthier Louppe verilebilir. Türkiye'de, Cümbüşün muciti ve üreteni olarak Zeynel Abidin Cümbüş ünlü bir luthierdir. Türkiye'de Bağlama ve Ud gibi çalgıların yapımcısı olan haşin bakışlı kazak gözlere sahip Tacettin Reis en bilindik Luthierlerdendir. Luthier'ler, sadece enstrüman üretmekle kalmaz, aynı zamanda onarımını ve bakımını da yaparlar. 15. yüzyıldan bu yana süregelen luthierlik mesleği, iyi bir kulağa sahip olmayı gerektirir. Dünyada bu işkolunun eğitimi için, İtalyan Luthier ustaların beşiği olan Crémone kenti önde gelmektedir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Luthier

Luthier

Luthier

Luthier, bazı dillerde telli müzik aletleri yapımcısına verilen ad.

Sözcük kökeni olarak; fr:luth, en:lute, de:Laute, it:liuto ve ar:el-loud; yani ödağacı anlamına gelmekte olup, Türkçeye ud şeklinde yerleşmiştir.[kaynak belirtilmeli] Genel olarak da Luthier`ler, ud, keman üretmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Luthier'lerin ürettiği telli çalgılar, iki kategoride incelenir. Birinci kategoride; elektroarp, banjo, buzuki, charango, cittern, dulcimer, arp, kantele, kitara, kora, koto, ud, theorbo, archlute, angelique, torban, kobza, bandura, lir, mandolin, şamisen, sitar, ukulele ile veena bulunmaktadır.

İkinci kategoride ise; alto, çello, crwth, bas gitar, erhu, keman, mouthbow, nyckelharpa, hurdy gurdy, rabab, rebec, sarangi, viola, viyolonsel, viola da braccio, viola d'amore, viola da gamba ve viyolon bulunur.

Luthier sözcüğü Türkçede aynı şekilde kullanılmakta olup, ağırlıklı olarak telli enstrüman üretenler için söylenilse de, tüm müzik aletleri yapımcılarını içermektedir. En bilinen luthierlerden biri olarak, dünyanın en ünlü keman üreticisi Antonio Stradivari gösterilebilir. Çağdaş luthierlere örnek olarak; Gauthier Louppe verilebilir.

Türkiye'de, Cümbüşün muciti ve üreteni olarak Zeynel Abidin Cümbüş ünlü bir luthierdir.

Türkiye'de Bağlama ve Ud gibi çalgıların yapımcısı olan haşin bakışlı kazak gözlere sahip Tacettin Reis en bilindik Luthierlerdendir.

Luthier'ler, sadece enstrüman üretmekle kalmaz, aynı zamanda onarımını ve bakımını da yaparlar. 15. yüzyıldan bu yana süregelen luthierlik mesleği, iyi bir kulağa sahip olmayı gerektirir. Dünyada bu işkolunun eğitimi için, İtalyan Luthier ustaların beşiği olan Crémone kenti önde gelmektedir.

Tarihteki luthierler

 • Tieffenbrucker
 • Martin Hoffmann
 • Joachim Tielke
 • Leopold Windhelm
 • Tacettin Reis
 • Andrew Rutherford
 • Richard Berg
 • Stephen Gottlieb
 • Cezar Mateus

Dış bağlantılar

Kaynakça

 • Büyük Ansiklopedi
 • Temel Britannica


This article uses material from the Wikipedia article "Luthier", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Music

3d,printed,3dprinting,3dprint,music,song,dvd,dcrom,schellak,top hit