powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Adidas (16533 views - Brands)

Adidas, dünyanın en büyük spor eşyası üreticilerinden birisidir. Adını kurucusu Adolf (Adi) Dassler'den almıştır. Adolf Dassler, 1920'lerde Nürnberg yakınlarındaki Herzogenaurach şehrinde daha sonra Puma'nın kurucusu olan ortağı ve abisi Rudolf Dassler ile ayakkabı üretmeye başlamıştır. 2005 yılında 3,1 milyar Euro'ya İngiliz rakibi Reebok'ı satın alır. 2006 yılı içinde NBA ile resmî forma ve aksesuar üretimi için anlaşma imzalar. Şirketin ürettiği malzemelerde genelde, aynı renkte üç paralel çizgi kullanılır. Bu motif, şirket logolarında da vardır. Adidas parfüm ve kişisel bakım ürünleri Coty, Inc. tarafından lisanslı olarak üretilmektedir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Adidas

Adidas

Adidas
Adidas
Tip Limited şirketi
Kuruluş 1924 (1949'da kayıt ettirildi)
Konum Herzogenaurach, Almanya
Önemli kişiler Adolf Dassler (Kurucu)
Herbert Hainer (CEO) (2001-)
Erich Stamminger (CEO, Adidas Markası)
Hans Friderichs (Denetimselkürsü başkanı)(2007-)
Patrik Nillson (Başkan, adidas Amerika)
Alan Spor kıyafetleri ve Spor eşyaları
Ürün Ayakkabı
Aksesuarlar
Spor kıyafetleri
Gelir €11.299 milyar ($15.6 milyar) (2010)
Net gelir €4.616 milyar (2010)
Çalışan sayısı 57.540 (2015)
Ana sayfa adidas-group.com

Adidas, dünyanın en büyük spor eşyası üreticilerinden birisidir. Adını kurucusu Adolf (Adi) Dassler'den almıştır. Adolf Dassler, 1920'lerde Nürnberg yakınlarındaki Herzogenaurach şehrinde daha sonra Puma'nın kurucusu olan ortağı ve abisi Rudolf Dassler ile ayakkabı üretmeye başlamıştır. 2005 yılında 3,1 milyar Euro'ya İngiliz rakibi Reebok'ı satın alır. 2006 yılı içinde NBA ile resmî forma ve aksesuar üretimi için anlaşma imzalar.

Şirketin ürettiği malzemelerde genelde, aynı renkte üç paralel çizgi kullanılır. Bu motif, şirket logolarında da vardır. Adidas parfüm ve kişisel bakım ürünleri Coty, Inc. tarafından lisanslı olarak üretilmektedir.

Geçmişi

Başlangıç

Adidas'ın Almanyadaki Fabrika Outlet'i

Adolf Dassler, I.Dünya Savaşı'ndan dönüşünden sonra onun annesinin mutfağında kendi spor ayakkabılarını üretmeye başladı. 1924'te, (Rudi) Dassler'in, (Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası) Gebrüder Dassler Schuhfabrik olan ve iyi iş yapan onun kardeşi Rudolf'a katıldığı II.Dünya Savaşı'ndan önce ayakkabıların 200,000 çiftini satmıştır.

Yine de erkek kardeşler, iyi anlaşarak 1948'de Rudi Puma'yı, Adi ise Adidas'ı oluşturmuşlardır.

Şirket resmen, adidas AG olarak - adidas küçük yazı ile - 18 Ağustos 1949'da kaydettirildi. 03.11.1998 tarihinden itibaren Türkiye'de satış yapmaktadır.

Tapie konusu

Bir sıkıntı döneminden sonra, 1987'de Adolf Dassler'in oğlu Horst Dassler'in ölümünden sonra, şirket Fransız sanayici Bernard Tapie tarafından 1989'da 1.6 milyar dolar'a (Şimdi € 243.918 milyon) satın alındı.

Tapie, iflas eden şirketleri kurtarmanın ünlü bir uzmanı olduğu için, bu onun servetini inşa ettiği bir zamandır. Tapie Asya'ya üretimi dışarıdan yapmayı kararlaştırdı. Bu terfi için Madonna'yı işe aldı.

Şubat 1993'te Crédit Lyonnais, Robert Louis Dreyfus'a Adidas'ı sattı.

Şirketin yeni CEO'su Robert Louis Dreyfus oldu. O ise Olympique de Marseille futbol takımının başkanıdır. Tapie 1993'e kadar takımın sahibi olmuştur.

Tapie, 1994'te kişisel iflasını dosyaladı. Tapie'nin aynı zamanda birkaç davası daha vardı bunların en önemlisi de futbol kulübünde olan rüşvet olayıydı. 1997'de 18 ay hapis cezası aldı ve Paris, La Santé hapishanesinde 6 ay boyunca yattı.

2005'te Fransız mahkemeler Tapie'ye € 135 milyon tazminat verdi (Yaklaşık 886 milyon Frank).

Ürünler

Koşu

Adidas'ın birçok koşu giyim ürünleri koşucular tarafından geniş ölçüde kullanılmaktadır.

Futbol

Futbol, Adidas'ın ana ürün gruplarından biridir. Futbol ayakkabıları, formalar ve birçok futbol ekipmanı üretmektedirler. Ürünleri birçok profesyonel futbol takımı tarafından kullanılmaktadır. Major League Soccer'deki tüm takımlara spor giyim malzemeleri ve diğer futbol ekipmanlarını sağlar. Adidas, uluslararası futbol takımlarının spor eşyası tedariğinde büyük bir rol oynar. Güncel örnekler, Fransa, Almanya, Yunanistan, Romanya, Arjantin, İspanya, Meksika, Japonya, Rusya ve Nijerya'dır. Şirket aynı zamanda ayakkabı alanında bir yenilikçi oldu. Futbol ayakkabılarına örnek olarak Predator, F50, Fevernova ve daha birçok ürün örnek verilebilir. Bunların haricinde birçok Dünya Kupası ve büyük futbol organizasyonları için ürünler üretmiştir.

Golf

1997'de Adidas, TaylorMade'yi satın aldı ve onu yan kuruluşu yaptı Bu isim adı altında golf ürünleri üretmektedir.

Lakros

Adidas, 2007 yılında lakros malzemelerini üretmeye başladı ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 600 lise öğrencisi için Temmuz 2008'de Adidas National Lecrose Classic'in (Türkçe:Geleneksel Adidas Millî Lakros'u) sponsoru olmuştur.

Slogan

"Impossible is Nothing" (Türkçe: İmkansız Yoktur) Adidas'ın güncel sloganıdır. Bu slogan 180\TBWA tarafından geliştirilmiştir. Basketbol alanındaki slogan ise "Believe in Five" (Türkçe: Beşe inan)'dır.

Bazı Adidas ürünleri

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Adidas", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good