powered by CADENAS

Social Share

Kopernikyum (19931 views - Periodic Table Of Elements)

Kopernikyum, simgesi Cn ve atom numarası 112 olan adını gökbilimci Kopernik'ten alan element. Bağıl atom kütlesi 277. Kararlı izotopu yoktur, radyoaktiftir. 1996'da S. Hofmann, V. Ninov ve F. P. Hessbuger tarafından bulunmuştur. Kurşun ve çinko füzyonu ile elde edilmiştir. IUPAC tarafından bulan bilim adamlarının da tavsiyesi ile Kopernikyum olarak periyodik tabloya dahil edilmiştir. Temmuz 2009'da adının konmasının öncesinde ise ununbiyum olarak anılmıştır.bugüne kadar keşfedilmiş elementlerin içinde en büyük ve en ağırı olan "kopernikyum" adını 16. yüzyılda yaşayan bilim insanı Kopernik'ten alıyor. 2009'un temmuzunda periyodik tabloya birkaç hafta önce giren "112. elementin keşfinden tam 13 yıl sonra adını almıştı. Yeni elemente gökbilimci Kopernik (Nicolaus Copernicus) anısına "kopernikyum" adı verildi. Kopernikyum elementinin simgesi ise Cp olacak. Kopernik, gezegenlerin Güneş'in etrafında döndükleri sonucuna ulaşarak Dünya'nın evrenin merkezi olduğu düşüncesini çürütmüştü. Yeni elementi keşfeden bilim insanları "dünya görüşümüzü değiştiren" Kopernik'in onuruna yeni keşfe bu ismi uygun gördüklerini açıkladı. Kısa adı IUPAC olan Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği, "bilim dünyasının bu isim önerisini tartışması için zaman tanımak amacıyla" yeni elementin adını altı ay sonra onaylaması bekleniyor. Almanya'daki Ağır İyon Araştırma Merkezi'nde Prof. Sigurd Hofmann öncülüğündeki bilim insanları kopernikumu 1996 yılındaki füzyon deneyleri sırasında bulmuşlardı. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği ise bir süre önce bu keşfi resmen tanıdığını açıklamıştı. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği kuralları, keşif ekibinin yeni elemente hayatta olan bir kişinin ismini koymasına izin vermiyor. BBC'nin sorularını yanıtlayan Prof. Hofman, kurallar izin verseydi yeni elemente "hofmanyum" adını vermek isteyip istemeyeceği sorusuna "Hayır, sanıyorum kopernikyum çok daha güzel bir isim oldu" karşılığını verdi.
Go to Article

Kopernikyum

Kopernikyum

Kopernikyum (Cn)

H Periyodik tablo He
Li Be B C N O F Ne
Na Mg Al Si P S Cl Ar
K Ca Sc Ti V Cr Mn Fe Co Ni Cu Zn Ga Ge As Se Br Kr
Rb Sr Y Zr Nb Mo Tc Ru Rh Pd Ag Cd In Sn Sb Te I Xe
Cs Ba   Hf Ta W Re Os Ir Pt Au Hg Tl Pb Bi Po At Rn
Fr Ra   Rf Db Sg Bh Hs Mt Ds Rg Cn Uut Fl Uup Lv Uus Uuo  
  La Ce Pr Nd Pm Sm Eu Gd Tb Dy Ho Er Tm Yb Lu
  Ac Th Pa U Np Pu Am Cm Bk Cf Es Fm Md No Lr  


Temel özellikleri
Atom numarası 112
Element serisi Lantanitler
Grup, periyot, blok 12, 7, D
Görünüş Atom_ağırlığı=285
Atom ağırlığı {{{Atom_ağırlığı}}} g/mol
Elektron dizilimi [Rn] 7s2
Enerji seviyesi başına
Elektronlar
2, 8, 18, 32, 32, 18, 2
CAS kayıt numarası {{{CAS_kayıt_numarası}}}
Fiziksel Özellikleri
Maddenin hâli Katı
Sıvı hâldeki yoğunluğu {{{Sıvı_yoğunluğu}}} g/cm³
Ergime noktası {{{Ergime_noktası_K}}} °K
{{{Ergime_noktası_C}}} °C
Kaynama noktası {{{Kaynama_noktası_K}}} °K
{{{Kaynama_noktası_C}}} °C
Ergime ısısı {{{Ergime_ısısı}}} kJ/mol
Buharlaşma ısısı {{{Buharlaşma_ısısı}}} kJ/mol
Atom özellikleri
Kristal yapısı {{{Kristal_yapısı}}}
Yükseltgenme seviyeleri {{{Yükseltgenme_seviyeleri}}}
Elektronegatifliği {{{Elektronegatifliği}}} Pauling ölçeği
İyonlaşma enerjisi {{{İyonlaşma_enerjisi}}} kJ/mol
Atom yarıçapı {{{Atom_yarıçapı}}} pm
Atom yarıçapı (hes.) {{{Atom_yarıçapı_hes}}} pm
Kovalent yarıçapı {{{Kovalent_yarıçapı}}} pm
Van der Waals yarıçapı {{{Van_der_Waals_yarıçapı}}} pm
Diğer özellikleri
Elektrik direnci {{{Elektrik_direnci}}} nΩ·m (20°C'de)
Isıl iletkenlik {{{Isıl_iletkenlik}}} W/(m·K)
Isıl genleşme {{{Isıl_genleşme}}} µm/(m·K) (25°C'de)
Ses hızı {{{Ses_hızı}}} m/s ({{{Ses_hızı_derecesi}}}'de)
Mohs sertliği {{{Mohs_sertliği}}}
Vickers sertliği {{{Vickers_sertliği}}} MPa
Brinell sertliği {{{Brinell_sertliği}}} MPa

Kopernikyum, simgesi Cn ve atom numarası 112 olan adını gökbilimci Kopernik'ten alan element.

Bağıl atom kütlesi 277. Kararlı izotopu yoktur, radyoaktiftir. 1996'da S. Hofmann, V. Ninov ve F. P. Hessbuger tarafından bulunmuştur. Kurşun ve çinko füzyonu ile elde edilmiştir. IUPAC tarafından bulan bilim adamlarının da tavsiyesi ile Kopernikyum olarak periyodik tabloya dahil edilmiştir. Temmuz 2009'da adının konmasının öncesinde ise ununbiyum olarak anılmıştır.bugüne kadar keşfedilmiş elementlerin içinde en büyük ve en ağırı olan "kopernikyum" adını 16. yüzyılda yaşayan bilim insanı Kopernik'ten alıyor.

2009'un temmuzunda periyodik tabloya birkaç hafta önce giren "112. elementin keşfinden tam 13 yıl sonra adını almıştı.

Yeni elemente gökbilimci Kopernik (Nicolaus Copernicus) anısına "kopernikyum" adı verildi. Kopernikyum elementinin simgesi ise Cp olacak.

Kopernik, gezegenlerin Güneş'in etrafında döndükleri sonucuna ulaşarak Dünya'nın evrenin merkezi olduğu düşüncesini çürütmüştü. Yeni elementi keşfeden bilim insanları "dünya görüşümüzü değiştiren" Kopernik'in onuruna yeni keşfe bu ismi uygun gördüklerini açıkladı.

Kısa adı IUPAC olan Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği, "bilim dünyasının bu isim önerisini tartışması için zaman tanımak amacıyla" yeni elementin adını altı ay sonra onaylaması bekleniyor.

Almanya'daki Ağır İyon Araştırma Merkezi'nde Prof. Sigurd Hofmann öncülüğündeki bilim insanları kopernikumu 1996 yılındaki füzyon deneyleri sırasında bulmuşlardı.

Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği ise bir süre önce bu keşfi resmen tanıdığını açıklamıştı.

Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği kuralları, keşif ekibinin yeni elemente hayatta olan bir kişinin ismini koymasına izin vermiyor.

BBC'nin sorularını yanıtlayan Prof. Hofman, kurallar izin verseydi yeni elemente "hofmanyum" adını vermek isteyip istemeyeceği sorusuna "Hayır, sanıyorum kopernikyum çok daha güzel bir isim oldu" karşılığını verdi.

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Kopernikyum", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Periodic Table Of Elements

element,system,atom,molecule,metal,halogen,noble gas,chemical,chemistry