powered by CADENAS

Social Share

Zamak (20949 views - Material Database)

Zamak bir metal alaşımdır ve ana bileşenlerini çinko, aluminyum, magnezyum ve bakır oluşturur. Bu metaller değişik sertlikte alaşımlarda, değişik zamaklarda (Zamak 3 - Zamak 5, vb.), degişik oranlarda bulunur. The New Jersey Zinc Company tarafından 1920'lerde bulunan Zamak, Almanca çinko (Zink), alüminyum (Aluminium), magnezyum (MAgnesium) ve bakırın (Kupfer) baş harflerinden oluşturulmuş bir isimdir. Son derece sağlam kopmaya, esnemeye, kırılmaya dayanıklı bir alaşımdır. Dünyanın pek çok ülkesinde üretilir. Türkiye'de pek çok üreticisi vardır. Hindistan ve Çin'de çok fazla üretilir ve satılır. Zamak pres dökümde kullanılan bir malzemedir. Günümüz diliyle söylersek metal enjeksiyon sanayisinde çok yaygın kullanılır. Bazı ülkelerde MAZAK adıyla tanınır.
Go to Article

Zamak

Zamak

Zamak bir metal alaşımdır ve ana bileşenlerini çinko, aluminyum, magnezyum ve bakır oluşturur. Bu metaller değişik sertlikte alaşımlarda, değişik zamaklarda (Zamak 3 - Zamak 5, vb.), degişik oranlarda bulunur.

The New Jersey Zinc Company tarafından 1920'lerde bulunan Zamak, Almanca çinko (Zink), alüminyum (Aluminium), magnezyum (MAgnesium) ve bakırın (Kupfer) baş harflerinden oluşturulmuş bir isimdir. Son derece sağlam kopmaya, esnemeye, kırılmaya dayanıklı bir alaşımdır. Dünyanın pek çok ülkesinde üretilir. Türkiye'de pek çok üreticisi vardır. Hindistan ve Çin'de çok fazla üretilir ve satılır.

Zamak pres dökümde kullanılan bir malzemedir. Günümüz diliyle söylersek metal enjeksiyon sanayisinde çok yaygın kullanılır. Bazı ülkelerde MAZAK adıyla tanınır.


41xx steelAL-6XNAlGaAlloy 20AlnicoAlumelAlüminyumAlüminyum alaşımlarıAluminium bronzeAluminium-lithium alloyAmalgamArgentium sterling silverArsenical bronzeArsenical copperBabbitt (alloy)Bell metalBerilyumBeryllium copperBillon (alloy)BirmabrightBismanolBizmutPirinç (alaşım)BrightrayBritannia metalBritannia silverBronzBulat steelCalamine brassDökme demirCelestriumChinese silverChromelKromChromium hydrideKobaltColored goldConstantanBakırCopper hydrideCopper–tungstenCorinthian bronzeCrown goldCrucible steelCunifeCupronickelCymbal alloysŞam çeliğiDevarda's alloyDoré bullionDuraluminDutch metalElectrical steelElektrumElektron (metal)ElinvarFernicoFerroalloyFerroceriumFerrochromeFerromanganeseFerromolybdenumFerrosiliconFerrotitaniumFerrouraniumField's metalFlorentine bronzeGalfenolGalinstanGalyumGilding metalCamGlucydurAltınGoloidGuanín (bronze)Gum metalGunmetalHaynes InternationalHepatizonHiduminiumHigh-speed steelHigh-strength low-alloy steelHydronaliumİnkomelİndiyumInvarDemirIron–hydrogen alloyItalmaKanthal (alloy)KovarKurşunLityumMagnaliumMagnezyumMagnox (alloy)MangalloyManganinMaraging steelMarine grade stainlessMartensitic stainless steelMegalliumMelchior (alloy)MercuryMischmetalMolybdochalkosMonelMu-metalMuntz metalMushet steelNichromeNikelNickel hydrideAlman gümüşüŞekil Hafızalı AlaşımlarNicrosilNisilKuzey altınıOrmoluPermalloyPewterPhosphor bronzePig ironPinchbeck (alloy)PlastikPlatinum sterlingPlexiglasPlütonyumPlutonium–gallium alloyPotasyumPseudo palladiumQueen's metalReynolds 531RhoditeRodyumRose's metalSamaryumSamarium–cobalt magnetSanicro 28SkandiyumScandium hydrideShakudōShibuichiGümüşSilver steelSodyumSodium-potassium alloySolderSpeculum metalSpiegeleisenSpring steelStaballoyPaslanmaz çelikÇelikStelliteSom gümüşStructural steelSupermalloySurgical stainless steelTerfenol-DTerneTibetan silverKalayTitanyumTitanium alloyTitanium Beta CTitanium goldTitanium hydrideTitanyum nitritTombacTool steelTumbagaType metalUranyumUranium hydrideVitalliumWeathering steelWhite metalWood's metalWootz steelY alloyZeron 100ÇinkoZirkonyumZirconium hydrideHidrojenHelyumBorAzotOksijenFlorMetanMezzanineAtom

This article uses material from the Wikipedia article "Zamak", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Material Database

database,rohs,reach,compliancy,directory,listing,information,substance,material,restrictions,data sheet,specification