powered by CADENAS

Social Share

Gum metal (10327 views - Material Database)

Gum metal, ayrıca TNTZ de denir. Yüksek elastikiyete, sünekliğe ve mukavemete sahip eşsiz bir titanyum alaşımıdır. İlk geliştirildiğinde %23 Niobyum, %0.7 Tantal, %2 Zirkonyum, ve %1 Oksijen kompozisyonuna sahip olsa da Vanadyum ve Hafniyumun yanı sıra farklı kompozisyonlara da sahip olabilir. Gum metal'e soğuk işlem uygulandığında elastisite modülü düşmektedir hatta 20 gigapascal (2.900.000 psi) kadar düşük kesme modülü vardır. Soğuk işlem aynı zamanda gum metal'in mukavemetini de artırmaktadır. Bir miktar elastikiyet kaybına rağmen ısıl işlemle daha da yüksek mukavemete ulaşılabilmektedir. Yüksek dayanımlı çeliklerdeki gibi 2 gigapascal (290.000 psi) seviyelerinde mukavemete erişilebilmektedir. "Gum metal" Toyota Central R&D Labs tescilli ticari bir ürün olup ilk orada geliştirilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları da ilk olarak 2003 Nisan ayında yayınlanmıştır.
Go to Article

Gum metal

Gum metal

Gum metal, ayrıca TNTZ de denir. Yüksek elastikiyete, sünekliğe ve mukavemete sahip eşsiz bir titanyum alaşımıdır. İlk geliştirildiğinde %23 Niobyum, %0.7 Tantal, %2 Zirkonyum, ve %1 Oksijen kompozisyonuna sahip olsa da Vanadyum ve Hafniyumun yanı sıra farklı kompozisyonlara da sahip olabilir. [1][2]

Gum metal'e soğuk işlem uygulandığında elastisite modülü düşmektedir hatta 20 gigapascal (2.900.000 psi) kadar düşük kesme modülü vardır.[3] Soğuk işlem aynı zamanda gum metal'in mukavemetini de artırmaktadır. Bir miktar elastikiyet kaybına rağmen ısıl işlemle daha da yüksek mukavemete ulaşılabilmektedir. Yüksek dayanımlı çeliklerdeki gibi 2 gigapascal (290.000 psi) seviyelerinde mukavemete erişilebilmektedir. 

"Gum metal" Toyota Central R&D Labs tescilli ticari bir ürün olup ilk orada geliştirilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları da ilk olarak 2003 Nisan ayında yayınlanmıştır.

Kaynakça

  1. ^ Saito, Takashi; Furuta, Tadahiko; Hwang, Jung-Hwan; Kuramoto, Shigeru; Nishino, Kazuaki; Suzuki, Nobuaki; Chen, Rong; Yamada, Akira ve diğ. (18 April 2003). "Multifunctional Alloys Obtained via a Dislocation-Free Plastic Deformation Mechanism". Science (American Association for the Advancement of Science) 300 (5618): 464–7. DOI:10.1126/science.1081957. 
  2. ^ Talling, RJ; Dashwood, RJ; Jackson, M; Dye, D (June 2009). "Compositional variability in gum metal". Scripta Materialia (Elsevier) 60 (11): 1000–3. DOI:10.1016/j.scriptamat.2009.02.044. 
  3. ^ Nishino, Kazuaki (September 2003). "Super Multifunctional Alloy "GUM METAL"" (PDF). R&D Review of Toyota CRDL (Nagakute, Japan: Toyota Central R&D Labs) 38 (3): 50. ISSN 1347-9652. http://www.tytlabs.co.jp/english/review/rev383epdf/e383_050nishino.pdf. Erişim tarihi: 29 July 2011. 

41xx steelAL-6XNAlGaAlloy 20AlnicoAlumelAlüminyumAlüminyum alaşımlarıAluminium bronzeAluminium-lithium alloyAmalgamArgentium sterling silverArsenical bronzeArsenical copperBell metalBerilyumBeryllium copperBillon (alloy)BirmabrightBismanolBizmutPirinç (alaşım)BrightrayBritannia silverBronzBulat steelCalamine brassDökme demirCelestriumChinese silverChromelKromChromium hydrideKobaltColored goldConstantanBakırCopper hydrideCopper–tungstenCorinthian bronzeCrown goldCrucible steelCunifeCupronickelCymbal alloysŞam çeliğiDevarda's alloyDoré bullionDuraluminDutch metalElectrical steelElektrumElektron (metal)ElinvarFernicoFerroalloyFerroceriumFerrochromeFerromanganeseFerromolybdenumFerrosiliconFerrotitaniumFerrouraniumField's metalFlorentine bronzeGalfenolGalinstanGalyumGilding metalCamGlucydurAltınGoloidGuanín (bronze)GunmetalHaynes InternationalHepatizonHiduminiumHigh-speed steelHigh-strength low-alloy steelHydronaliumİnkomelİndiyumInvarDemirIron–hydrogen alloyItalmaKanthal (alloy)KovarKurşunLityumMagnaliumMagnezyumMagnox (alloy)MangalloyManganinMaraging steelMarine grade stainlessMartensitic stainless steelMegalliumMelchior (alloy)MercuryMischmetalMolybdochalkosMonelMu-metalMuntz metalMushet steelNichromeNikelNickel hydrideAlman gümüşüŞekil Hafızalı AlaşımlarNicrosilNisilKuzey altınıOrmoluPermalloyPhosphor bronzePig ironPinchbeck (alloy)PlastikPlatinum sterlingPlexiglasPlütonyumPlutonium–gallium alloyPotasyumPseudo palladiumReynolds 531RhoditeRodyumRose's metalSamaryumSamarium–cobalt magnetSanicro 28SkandiyumScandium hydrideShakudōShibuichiGümüşSilver steelSodyumSodium-potassium alloySolderSpeculum metalSpiegeleisenSpring steelStaballoyPaslanmaz çelikÇelikStelliteSom gümüşStructural steelSupermalloySurgical stainless steelTerfenol-DTerneTibetan silverKalayTitanyumTitanium alloyTitanium Beta CTombacTool steelTumbagaType metalUranyumVitalliumWeathering steelWood's metalWootz steelY alloyZeron 100ÇinkoZirkonyumTitanium hydrideTitanium goldTitanyum nitritBabbitt (alloy)Britannia metalPewterQueen's metalWhite metalUranium hydrideZamakZirconium hydrideHidrojenHelyumBorAzotOksijenFlorMetanMezzanineAtomKauçukHoning (metalworking)Metal işçiliğiMalzeme bilimi

This article uses material from the Wikipedia article "Gum metal", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Material Database

database,rohs,reach,compliancy,directory,listing,information,substance,material,restrictions,data sheet,specification