powered by CADENAS

Social Share

Alman gümüşü (23428 views - Material Database)

Alman gümüşü, nikel gümüşü veya alpaka, nikel ve genellikle çinkodan oluşan bir bakır alaşımıdır. Genel olarak %60 bakır, %20 nikel ve %20 çinkodan oluşmaktadır. Alman gümüşü adına karşın gümüş içermemekte olup adını görünüşü gümüşe oldukça benzediği için almıştır. Çoğunlukla çatal, bıçak ve yemek takımı ile süs eşyalarının yapımında kullanılır.
Go to Article

Alman gümüşü

Alman gümüşü

Alman gümüşü

Alman gümüşü, nikel gümüşü veya alpaka, nikel ve genellikle çinkodan oluşan bir bakır alaşımıdır. Genel olarak %60 bakır, %20 nikel ve %20 çinkodan oluşmaktadır.[1] Alman gümüşü adına karşın gümüş içermemekte olup[2] adını görünüşü gümüşe oldukça benzediği için almıştır. Çoğunlukla çatal, bıçak ve yemek takımı ile süs eşyalarının yapımında kullanılır.

Kaynakça

  1. ^ Tim McCreight, The Complete Metalsmith.
  2. ^ Şenyapılı, Önder (2003) (Türkçe). Her sözcüğün bir öyküsü var (2. bas.). Ankara: METU Press. s. 11. ISBN 975-7064-07-6. OCLC 57737511. 

AlnicoAlüminyumAlüminyum alaşımlarıAluminium bronzeAluminium-lithium alloyArsenical bronzeArsenical copperBell metalBerilyumBeryllium copperBillon (alloy)BirmabrightBismanolBizmutPirinç (alaşım)BronzCalamine brassChinese silverKromChromium hydrideKobaltConstantanBakırCopper hydrideCopper–tungstenCorinthian bronzeCunifeCupronickelCymbal alloysDevarda's alloyDuraluminDutch metalElektrumFlorentine bronzeGalyumGilding metalCamGlucydurAltınGuanín (bronze)GunmetalHepatizonHiduminiumHydronaliumİndiyumDemirItalmaKurşunMagnaliumMagnezyumManganinMegalliumMelchior (alloy)MercuryMolybdochalkosMuntz metalNichromeNikelOrmoluPhosphor bronzePinchbeck (alloy)PlastikPlexiglasPlütonyumPotasyumRodyumRose's metalSamaryumSkandiyumGümüşSodyumSpeculum metalPaslanmaz çelikÇelikStelliteStructural steelKalayTitanyumTombacUranyumVitalliumWood's metalY alloyÇinkoZirkonyumKuzey altınıShakudōTumbagaAlGaGalfenolGalinstanColored goldRhoditeCrown goldElinvarField's metalFernicoFerroalloyFerroceriumFerrochromeFerromanganeseFerromolybdenumFerrosiliconFerrotitaniumFerrouraniumInvarDökme demirIron–hydrogen alloyPig ironKanthal (alloy)KovarStaballoyBulat steelCrucible steel41xx steelŞam çeliğiMangalloyHigh-speed steelMushet steelMaraging steelHigh-strength low-alloy steelReynolds 531Electrical steelSpring steelAL-6XNCelestriumAlloy 20Marine grade stainlessMartensitic stainless steelSanicro 28Surgical stainless steelZeron 100Silver steelTool steelWeathering steelWootz steelSolderTerneType metalElektron (metal)AmalgamMagnox (alloy)AlumelBrightrayChromelHaynes InternationalİnkomelMonelNicrosilNisilŞekil Hafızalı AlaşımlarMu-metalPermalloySupermalloyNickel hydridePlutonium–gallium alloySodium-potassium alloyMischmetalLityumTerfenol-DPseudo palladiumScandium hydrideSamarium–cobalt magnetArgentium sterling silverBritannia silverDoré bullionGoloidPlatinum sterlingShibuichiSom gümüşTibetan silverTitanium Beta CTitanium alloyTitanium hydrideGum metalTitanium goldTitanyum nitritBabbitt (alloy)Britannia metalPewterQueen's metalWhite metalUranium hydrideZamakZirconium hydrideHidrojenHelyumBorAzotOksijenFlorMetanMezzanineAtom

This article uses material from the Wikipedia article "Alman gümüşü", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Material Database

database,rohs,reach,compliancy,directory,listing,information,substance,material,restrictions,data sheet,specification