powered by CADENAS

Social Share

Opel (29161 views - Brands)

Adam Opel AG veya kısaca Opel, 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Alman otomobil şirketi. 1899'dan beri araba üretmektedir ve 1929'da şirket olmuştur. Merkezi Rüsselsheim kentinde bulunmaktadır. 1929 yılında, General Motors şirkete ortak olmuş, 1931'de hisselerin tamamını satın almıştır. 2017 yılında PSA Peugeot Citroën'e satılmıştır. 2010 yılında, gelecek 5 yılda sermayesinin 11 milyar euro olacağını duyurmuştur. Bunun 1 milyarı tamamen yeni geliştirilecek olan yenilikçi ve yakıt tasarruflu motorlar ve şanzıman için belirlenmiştir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Opel

Opel

Opel
Adam Opel AG
Tip Anonim şirket
Kuruluş 21 Ocak 1862
Kurucu Adam Opel
Şehir Rüsselsheim
Ülke Almanya
Konum 6 ülkede 11 üretim tesisi
Hizmet bölgesi Global
(Kuzey Amerika hariç)
Önemli kişiler Thomas Sedran
CEO
Alan Otomotiv
Ürün Otomobiller
Gelir -747 milyon $ (2011)[1]
Çalışan sayısı 39,958 (2011)[2]
Kaynak General Motors Company
Yan kuruluş Opel Performance Center
Opel Motoren Kaiserslautern
Opel Eisenach
Opel Special Vehicles
Ana sayfa Opel.com

Adam Opel AG veya kısaca Opel, 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Alman otomobil şirketi.[3] 1899'dan beri araba üretmektedir ve 1929'da şirket olmuştur. Merkezi Rüsselsheim kentinde bulunmaktadır. 1929 yılında, General Motors şirkete ortak olmuş, 1931'de hisselerin tamamını satın almıştır. 2017 yılında PSA Peugeot Citroën'e satılmıştır.[4]

2010 yılında, gelecek 5 yılda sermayesinin 11 milyar euro olacağını duyurmuştur.[5] Bunun 1 milyarı tamamen yeni geliştirilecek olan yenilikçi ve yakıt tasarruflu motorlar ve şanzıman için belirlenmiştir.

Tarihçe

1862–1920

Şirket, 21 Ocak 1862'de Hesse, Almanya’da, Adam Opel tarafından kurulmuştur. Başlangıçta Opel Rüsselsheim’da inek ahırında yalnızca dikiş makinaları üretiyordu. Her şeyden önce başarısını mükemmel bir şekilde müşteriye uygun hale getirilen dikiş makinalarına borçludur. İşlerdeki hızlı büyüme sonucunda 1888'de üretim yeri inek ahırından Rüsselsheim’de daha özel bir mekana taşınmıştır. Başarıyla birlikte Adam Opel 1886'da yeni bir ürün piyasaya sürmüştür. Opel "penny farthings" olarak da bilinen yüksek tekerlekli bisikletleri satmaya başladı. Bunun yanında Opel’in iki oğlu yüksek tekerlekli bisiklet yarışlarına katılmış ve bu bisikletlerin ulaşımdaki el verişliliğini göstermiştir. Böylelikle bu bisikletlerin üretimi dikiş makinalarının üretim miktarına ulaşmıştır.

İlk arabalar 1899'da Opel’in iki oğlunun araba tasarımcısı Friedrich Lutzmann ile olan ortaklıklarından sonra başlamıştır. Bu otomobiller başarılı olmadı ve iki yıl sonra ortaklık sona erdi. Bunu takiben Opel’in oğulları 1901'de Fransız Darracq otomobilleriyle Darracq Opel adıyla anlaşma imzaladılar. Bu araçlar iki Opel gövdesinin Darracq şasesiyle ve iki silindirli motor ile üretilmiştir.

Otomobiller ilk olarak 1902'de Hamburg Motor Show da sergilenmiştir ve bu otomobiller 1906 da üretime başlanmıştır. 1909 yılında Doktorun arabası olarak bilinen 4\8 hp model otomobil üretmiştir. Güvenirliği ve sağlamlığı fizikçiler tarafından takdir edilmiş. "Doktorun arabası" 3,500 Mark'a satılmış ve zamanının lüks arabalarının arasında yer almaktadır. 1911 yılında şirketin fabrikası yangın yüzünden tahrip olmuş ve onun yerine daha modern ve güncel bir fabrika inşa edilmiş. 1914 e kadar Opel en geniş Alman otomobil firması olmuştur.

1920-1939

1920'lerin başlarında Opel seri araba üretim çizgisinde kendi araçlarını üreten ilk otomobil markasıdır. 1924 yılında "Laubfrosch" adında yeni iki koltuklu araç üretildi. Laubfrosch özellikle yeşil renkte bitirildi. Bu araç 4,500 marka satıldı fakat 1930'larda bu fiyat 1,900 marka kadar indi. Adam Opel motorlu taşımacılığa önderlik etmiş, bunu her sınıftan insan için hem zengin hem de güvenilir bir yol olduğu için yapmıştır.

1902 Opel Darracq Opel Almanya’da %37,5 lık pazar payına sahiptir ve 1928 yılında ülkenin en büyük otomobil ihracatçısıdır. Aynı yıl Opel'in ilk sekiz silindirli aracı "Regent" önerildi. RAK 1 VE RAK 2 roket itişli araçlar beklenenden fazla ilgi gördü.

Opel Admiral Convertible (1937–1939) Opel Kapitän (1939)

Mart 1929'da General Motors (GM) Opel’in modern üretim imkanlarından çok etkilenmiş ve şirketin %80'ini satın almıştır, bu rakam 1931'de %100'e ulaşmıştır. Opel ailesi ticari faaliyetlerle 33.3 milyon dolara ulaşmıştır. 1935 yılında ise ikinci fabrika Brandenburg’da "Blitz" ışıklı kamyonların üretimi için kurulmuştur. Ayrıca Opel bir yılda 100,000 den fazla araç üreten ilk Alman markası olmuştur. Bu popular Opel P4 modelini baz almaktadır. Satış fiyatı 1,650 marktır ve araç 23 hp (17 kW) 1.1 L dört silindir motor ve en yüksek hızı 85 km \ s (53 mph). Ayrıca Opel kendi kendine yetebilen ilk demir gövdeli otomobilin seri üretimine başlamıştır. Ve onu Olympia olarak adlandırdılar. Düşük ağırlığı ve aerodinamik yapısıyla performans ve yakıt tüketiminde gelişme gözlemlenmiştir. Opel otomotiv tarihindeki en önemli yeniliklerin patenti olarak bilinen patente sahiptir.

1939 oldukça başarılı olan Kapitan’ın sunumunu görmüştür. 2.5 L altı silindir motor, tamamı demir gövde, bağımsız süspansiyon, hidrolik elektrik emiciler,sıcak su ısıtıcısı ve merkezi hız ölçer ile 1940'larda II. Dünya Savaşı'nın yoğunlaşmasıyla birlikte otomotiv sektörü geçici durgunluğa uğramış ve 25,374 kapitan hükümetin emriyle fabrikada bırakılmıştır.

II. Dünya Savaşı

Rüsselsheim’daki Yönetim Binaları II. Dünya Savaşı'yla birlikte 1945'te Rüsselsheim’da neredeyse hiç araç üretilmedi. Çatışmalar patlak vermeden önce Adam Opel AG Avrupa’nın en geniş otomobil üreticisi olarak adını duyurmuştur. Bürokrasi zorluklarına rağmen 1930'larda Almanya'daki ekonomik atmosfer Opel ve diğer otomobil şirketleri için faydalı olmuştur. Fakat Opel açısından, endüstriyel makinalardaki genişleme, büyüme askeri amaçlar tarafından yönetilmemiştir.

Askeri LKW Opel Blitz, İtalya, 1944 Haziran 1940'tan sonra, Opel ve Amerika arasındaki resmi ilişkiler çökmedi ve mali kazanım J.P Morgan firması tarafından kontrol edilerek savaş boyunca devam etti. Rüsselsheim tesisi Almanya’nın savaş hazırlıklarına hiçbir zaman büyük rol vermemiştir. Ford'un Köln’deki tesisi tank üretimini gibi bir görev için yeterince güvenilirdi. Otomobil tesisleri kapandı, aksi kaynaklara yönelik, fakat diğer işlere çevrilmemiştir.

1942'de açıkça görülüyor ki savaş bir süre daha devam edecekti, araba ve kamyon fabrikaları savaş işleriyle makul ölçülerde değiş tokuş yapmışlarıdır. Amaçlı ve küçük Alman askeri araçlarından biri olan Kettenkrad, meraklı fakat kullanışlı bir traktör ve motosiklet birleşimi olup 1.4 L Olympia 4 silindirli motorla güçlendirilmiştir. NSU tarafından üretilen araç yumuşak dönüşler için motosiklet tekeri gibi devredilmiş itici katerpillar izleriyle sıkı köşeli frenler ön tekerleklere sahiptir. Savaş ilerledikçe, askeri güçler hava soğutmalı motorların gelişmesinde büyük etkisi görülmektedir. Bu talebi karşılamak için Opel mühendisleri olası 3.6 L kamyon motorunun soğutma sistemini değiştirerek geliştirdiler. "Hava-Yağ Soğutma" olarak adlandırıldı ve motor yağını kullanarak sıcaklığı silindir çark dolaylarındaki gömleklerden almaktadır. Baş taraf direk havayla soğutulmaktadır, burda üç ayrı alüminyum yüzgeçli başlar bulunmaktadır ve her biri iki silindire hizmet etmektedir. Bu ilginç motor 72 hp (54 kW; 73 PS) at 3,000 rpm on 74-octane fuel geliştirmiştir fakat yalnızca üç örneği inşa edilmiştir.

Diğer özel işler Rüsselsheim fabrikasında yürütülmektedir. B unlardan bir tanesi ünlü alman asilzadesi Jumo uçak motorunun süperkompresörleri için ara soğutucular inşa edilmiştir. İşler böyle giderken Almanya’nın düşmanları doğal olarak çeşitli Opel tesislerinin notlarını almış ve ağustos 1944'te onları havadan ziyaret etmeye başlamıştır. Hasar sonucu 33 yıl önceki yangının etkilerinin yankısıydı. Müttefik bombardımanlarındaki hasar hem Rüsselsheim’de hem de Brandenburg’da çok ağırdı. Adam Opel AG’deki hiçbir görünüş 1945’in ilk aylarındaki kadar iç karartıcı olmamıştır. Opel dönüşüme ve yeniden yapılanmaya girmişti. Daha önce kullanlan araç gereçlerin çoğu artık kullanılmamaktadır. Brandenburg traktör tesisi savaş sonrası Almanya’nın Rus bölgesine girmiştir. Fakat burada uzun kalamamıştır. Tüm makina ve araç gereçler çıkarıldı ve Ural dağlarının yakınında bir mevkiye sevkedilmiştir. Opel traktör ve araba üretim hattını kaybetmiştir. Savaşın yıkımı için savaş tazminatı olarak, Müttefik Kuvvetler planları kapsamında, Sovyetler Birliği araçları, Jigs, kalıplar, demirbaşlar ve Kadett için çizimler için Müttefik Askeri Hükümeti sordu. Rus işgali altında Leipzig'de Opel’e bağlı otomobil üretimine başlamak için kullanmak istediklerini söyledi. Haziran 1946 da ekipmanlar usulünce Sovyetler'e ulaştırıldı.

Sadece bir yıl sonra yeni bir Sovyet araba, Moskvitch 400, üretim bandından çıktı. 1950lerin sonlarına doğru, Ruslar Kremlin Kadettlerini yedek parçaları kolaylıkla Almanya’dan elde edilebileceğini vurgulayarak Belçika’ya ihraç ediyorlardı. 1959 yılına kadar Moskvitch modeli'nin Opel mühendisliğinin hiçbir izini taşımadı olarak tanıtıldı. Ve bu tarihten sonra Opel tasarımı tamamen kendine ait yeni Kadett'i tanıttı. Rüsselsheim’da yerleşke oluşturan Amerikan hükümetinin güçlü direnci Opel’in tesislerinin tamamen Ruslara savaş tazminatı olarak verilmesini engellemiştir. GM’un bu tartışmalarda söyleyecek hiç lafı yoktu. GM'den Alfred Sloan: "Opel, savaş başladıktan kısa bir süre sonra Alman hükümeti tarafından sonlandırılmıştı. 1942 yılında toplam yatırımımız yaklaşık olarak 35 milyon dolardı, maliye bakanlığı mahkeme kararıyla düşman elinde mülkiyete ilişkin işler yaptı. Fakat bu mahkeme kararı bizim Opel’e olan ilgimizi ya da sorumluluklarımızı sonlandıramamıştır. Savaşın sonuna gelinirken anladık ki hala Opel’in stoklarının sahibi ile ilgileniyoruz, ayrıca mal sahibi olarak bu mülkiyetin sorumluluğunu almaya mecburuz." Bu öyle bir sorumluluk ki Sloan ve arkadaşları bile savaş sonrası Avrupa’da bu riski almanın yaptıklarına değip değmeyeceği konusunda kararsızlardı. General Motors’un kitaplarında ya da diğer otoritelerde bulunmayan Opel’in 1945'teki gelişimdeki en sorumlu kaynak : çalışanlarının olağanüstü sadakatidir. Çalışanlar Rüsselsheim’de çalışan diğer meslektekiler gibi işlerini gidip fırsatı olan gezgin fırsatçılar değil. Kadın ve erkek çalışanlar abartısız Opel Adam AG ile yetişmişlerdir. Onlar için asıl önemli olan kendi geleceklerinden çok Opel’in geleceğidir. Opel’in çöküşü Rüsselsheim’da en önemli iş verenin yitirilmesi anlamına gelmektedir. Savaşın hemen sonrasında küçük bir iskelet mürettebat tesisteki taşları temizlemeye başlamışlardır. Mayıs 1945'e kadar, bu iş Opel’in son derece ihtiyaç duyduğu üretime başlamayı mümkün kılmaya yeterliydi. Onlar için araç gereç bulmak, onları kaynağından elde etmektense kara borsadan ya da değiş tokuş yaparak elde etmeleri daha önemliydi.

1945 sonrası

Savaşın sona ermesinden sonra, Brandenburg tesisinin parçalara ayrılmasıyla ve Rusya’ya nakliye edilmesiyle, Rüsselsheim'daki binaların %47'si tahrip edilmiştir. Önceki çalışanlar Rüsselsheim'daki tesisi yeniden inşa etmeye başladılar. Almanya’nın yeni traktörler inşa etme çabasına cevap olarak Rüsselheim’i yöneten Amerikan otoritelerince tesiste 2.5 L Kapitan motoruyla güçlendirilmiş 1.5 küçük tonajlı (1.4 t) traktör üretebilmesi için izin verdiler. Bu mümkün olan en küçük mucizeydi. Ocak 1946'ya kadar tesis kendi başına traktör üretimine hazırdı fakat neredeyse 12,000 parçadan her birini oluşturmaya gerek olan parçaların çoğu eksikti. Büyük firmalar başlamadan önce küçük firmalarında başlaması gerekmekteydi. Hastalık ve yetersiz besleme 6,000 çalışanın sağlığına öyle zarar verdi ki 500 işçinin işe gelemeyecek kadar hasta olmaları mümkündür ayrıca bir günde 400'den fazlası hasta raporu almaktadır.

Bu ve benzer sorunların üstesinden gelerek Opel sonunda ilk savaş sonrası Opel Blitz traktörü yarışmasını 15 Temmuz 1946'da Amerikan ordusundan General Geoffrey Keyes ve diğer yerel liderler ve muhabirler ile kutladı. 6600RM olarak ücretlendirilen traktör benzinle ya da odun gazıyla gaz jeneratörü yardımıyla sağlanmaktadır. Dikiz aynasından uçan bir demet tören çiçeği ile birlikte, tarihi Opel Blitz fabrika kapısını 26 Temmuz'da Wiesbaden’da bir satıcı için terk etmiştir. Dahası bir ayda 150 oranında üretimi takip etmiştir ve 1946'ya kadar toplam üretim 839'dur. Frigadaire buzdolapları ve ayrıca NSU Kettenkrad için Olympia Rüsselsheim'da üretilmektedir.

Opel’in diğer bir adımı yayalar için araba üretimine kaldığı yerden devam etmektir. İlk olarak Kapitan’ı geri getirmek en kolayı olarak gözükmektedir çünkü onun motoru hali hazırda traktörler için üretimdedir. Fakat iş tüzüğü Olympia’yı en bariz aday yapan 1.5 L ya da daha az Alman sivil arabalarını sınırlandırmıştır. 1934'den beri Opel'de baş mühendis Dr. Ing e.h. Karl Stief ile bu küçük arabada kullanışlı değişiklikler yapılmıştır. Dubonnet ön süspansiyon geleneksel rulo ve ladas kemiği ile yer değiştirmiştir ve direksiyon yeniden düzenlenmiştir.

Kasım 1947'de duyurulan savaş sonrası Olympia üretimi, sade boyanmış jant kapağı ile birlikte, aralık 1948'de başlamıştır ve o yıl makul bir dönüşle ihracat satışlarına izin vermiştir. Ekim 1948'de, farların şekli ve düz yaylar ve amortisörler gibi bazı detaylar dışında Kapitan, Opel hattına değişmeden geri dönmüştür. 1948'deki fiyatlar Kapitan için 9950 DM ve Olympia için 6,785 DM (Deutschmark 20 Haziran 1948'de Reichsmark'ın yerine geçmiştir).

Opel’in geleceğini etkileyen diğer olaylar 1948'de meydana gelmiştir. Şubat ve Mart'ta bir GM çalışma grubu Avrupa’nın ekonomik durumunu ve Opel'in özel problemlerini araştırmak için Almanya’ya gitmiştir. Dönüşte bir rapor hazırlamışlar ve 26 Martta, General Motors’un Opel kontrolünü tavsiye etmişlerdir. 5 Nisan'da GM’nin finansal politika komitesi şu sonuca varmıştır: "Bu mülkiyetin birçok belirsizliğini göz önünde tutarak, şirket o zamanda devam eden operasyonu doğrulamamıştır." Görünüyor ki GM Opel'i istemiyor. Bu görüşteki ikinci düşünce aniden Alfred P. Sloan Jr., ve Charles Wilson, GM’nin başkanı gibi yürütücü insanların aklına düştü. Daha sonra Nisan ayında, Sloan düşünce farklılıklarını bir pozisyon kağıdıyla çözmeye çalıştı.

Sloan GM’nin Opel’in idaresini yeniden iki yıllık deneme süresince ekonomik koşullara bakmak için almasını önerdi, daha sonra Almanya’da "durgunluğa kapalı" olarak adlandırıp geliştirdi. Sloan başka önemli hedeflerde belirledi: "General Motors, Opel’de ek sermaye riskine girmemeli. Kredi imkanları uygun olabilir kişisel politikalarda ve yönetimde tamamen özgür olmalıyız. Adam Opel AG tarafından üretilen ürünlerde tamamen yönetimin yargılama hakkı olmalıdır ve fiyatlar hükümetçe onaylandığı takdirde sermayede makul bir geri dönüşe izin verilmelidir."

Akıldaki ana hatlarıyla, Opel sorusu 3 Mayıs’taki GM finansal politika komitesine kondu, bu daha sonra Rüsselsheim’a geri dönüş itirazlarını da geri çekti. Birçok detaya hala daha hem GM'de hem de Almanların işgal edilen bölgesinde bu gerçekten meydana gelmeden önce çalışılmalıdır. Son olarak 1 Kasım 1948'de resmi kelme yayınlanmıştır: GM Adam Opel AG. Edward W.Zdunek ‘in kontrol yönetimine devam eden, önceden Avrupa'nın General Motors Denizaşırı Çalışma Şubesi için bölgesel yöneticisi yönetim müdürü olarak adlandırılırdı. Zdunek’in bu görev için randevusu özel anlam taşımaktadır. Tecrübeli bir motor endüstrisi yöneticisi olarak sadece beğenilmiyor aynı zamanda aslında onun için çalışanlar tarafından seviliyor da. Ed Zdunek’in duyarlı eli kırılgan Opel teknesine savaş sonrası Almanya’nın dalgalı sularında önderlik etmesi için mükemmel bir seçimdir. O bu eleştirel pozisyona 1961’e kadar devam etti.

GM yönetimi altındaki Opel arabalarındaki değişiklikler yüzü gerdirilen Olympia’nın tanıtıldığı Ocak 1950'ye kadar gözükmedi. Ön ve arka çamurluklar uzatıldı ve ağır yatay krom ızgaralar eklendi.

Geri giden bir adım dört hızlı şanzıman kutusuyla üç hızlı üniteyle yer değiştirmedir. Motor ayarı yavaş motor hızındaki hızlı torku vurgulamaktadır böylece ekstra oran tamamen kaybedilmemiş olmaktadır. Cabrio Coach modeli Olympia sırasına geri döndürüldü ve Karosserie Miesen tarafından inşa edilen bir kombi önerildi. Şubat 1951de, Almanya’da ilk savaş sonrası otomobil gösterisi için hazırlanan Olympia yedek tekerlekler ve 16 inch (41 cm) tekerlekler yerine 15 inç (38 cm) tekerlekli traktör kompartmanıyla süslemişlerdir. Bazı küçük değişiklikler dışında bu model Mart 1953'e kadar aynı kalmıştır.

Yeni kontrol paneli ve direksiyon mili değişimi gibi detaylı gelişmeler Kapitan hattını Mayıs 1950'de donatmıştır. Daha büyük değişiklikler Mart 1951'de Frankfurt şovunun açılış kapısında Nisan 1911'de 11 günlük yönetimle öngörmek için korundu. Yüksek sıkışma oranıyla (yine de sadece 6.25:1), motor gücü 3,700 rpm'de 58 bhp (43 kW; 59 PS ve azami hız 80 mph (130 km/s)'dir. Üretim 60 bhp (45 kW; 61 PS)'ye yükselmiştir modelin ileriki yaşamı boyunca ve bu temmuz 1953'te sona ermiştir.

Yaklaşık olarak emir vaki ile, Kadett’i inşa etmek için araç gereçlerin yokluğunda, Opel kendini orta fiyatlı gelirli Almanya’nın savaş sonrası otomobil piyasasında VW ve Mercedes Benz arasında sandwich olmuşcasına sıkışmış buldu. Bu GM ve Opel için beklenmedik bir durum değildi ve bu onlar için şaşırtıcı şekilde iyiydi.

1953'te üretim savaştan bu yana ilk defa 100,000 üniteden fazla bir sayıya ulaştı ve 1954'te Main River’daki büyüyen tesisin tamamen yeniden inşa edilmesi düşünüldü, 24,270'i Adam Opel AG tarafından çalıştırılmaktadır ve 167,650 araç inşa edildi.

Opel’in ilk turbo arabası Rekord 2.3 TD, ilk olarak 1984’te Geneva’da gösterilmiştir.

Şirket

Adam Opel Almanya'daki en eski araba üreticilerinden biridir ve Avrupa'nın en büyük otomobil imalatçılarından bir tanesidir. Şirket 7 ülkede 11 tane araç, güç aktarma mekanizması, ve donanım bileşenleri ve üç gelişim merkezi işletmekte ve şubat 2011 itibarıyla yaklaşık 39.000 eleman çalıştırmaktadır. Birçok yeni iş otomobil ithalatçılarıyla yapılan işlerin direk sonuçlarına bakılarak 6.500 bağımsız satış ve servis outletleri tarafından sağlanmıştır. Birleşmiş Krallıktaki kardeş marka Vauxhall ile birlikte, Opel dünya çapında 40'tan fazla pazarda araç satmaktadır. Şirketin Rüsselsheim fabrikası 750 milyon Euro ile dünyanın en modern tesislerinden bir tanesine dönüşmüştür ve 2002 de üretime başlamıştır. Diğer tesisler Almanya’da Bochum, Eisenach, ve Kaiserslauter; Aspern Viyena Avusturya; St. Gotthard Maceristan; Zaragoza İspanya; Gliwice Polonya; Ellesmere limanı ve Luton İngiltere. Dudenhofen Test Merkezi Rüsselsheim ana merkezinin yakınında yer almaktadır.

Yaklaşık 7.000 kişi Uluslararası Teknik Geliştirme Merkezinde ve Rüsselshein’deki Opel Dizayn Merkezinde mühendislik ve Opel araçlarının dizaynından sorumludur. Genel olarak Opel küresel General Motors (GM) şirketinde Epilson I platform, Epilson II platform, Delta I platform, Delta II platform, Gamma platform’un mühendislik ve geliştirmesinde önemli rol oynamıştır ve Gamma II platformunun özellikle yüksek bitişli ve daha rafine versiyonunda önemli rol oynamaktadır. Buna ek olarak şirket küresel General Motors (GM) araba üretimi için yeni ekipmanlar üretmektedir.

Bundan dolayı Opel çoğu durumda Opel İnsignia/Buick/LaCrosse/Chevrolet/Malibu ya kadar tüm araba mimarisi ve teknolojisinden sorumludur. Özellikle tüm geleceğe yönelik, modern, tam verimli GM mimarisi küçük ve orta büyüklükteki araçlar için Opel tarafından geliştirilmiştir.

Ampera’nın ardındaki fikir ve konsept Opel/Almanya’da "eski Küresel Araç Yöneticisi ve Küresel elektrikli araç geliştirme mühendisi" ve volt gelişimin lideri olarak Frank Weber aslen bir Opel iş vereni olarak bu konseptin gelişimi için Almanya'daki karargahı yerine GM’nin anavatanına, Amerika'ya gitmiştir. 2009’da Weber Opel’in Adam Opel GmbH Opel liderlik organizasyonu boyunca planlama yönetici vekili ve ticari araç operatörü olarak geri dönmüştür.[6] 2011’de Frank Weber Opel’i BMW için terk etmiştir.[7]

Yüksek performanslı araba geliştirmeden sorumlu Opel Performans Merkezini GmbH (OPC) 1997’de kurmuştur. Opel özel araçları GmbH (OSV) tamamen özel seriler ve araç modifikasyonları üreten şubelere sahip olmuştur. OSV ITDC ile birlikte çevre dostu ve maliyel CNG sürüş konseptini baz alan Doğal gaz ve ilk defa Opel Zafira 1.6 CNG ile uygulanmıştır.

Tesisler

Üretim yeri Üretim başlangıç yılı Ürünler Yorumlar Çalışan
Rüsselsheim, Almanya 1898 Uluslararası Teknik Geliştirme Merkezi (ITDC)
Adam Opel AG Genel Müdürlük Merkezi
Dudenhofen Test Merkezi
14.900
Bochum, Almanya 1962 3.100
Kaiserslautern, Almanya 1966
 • Bileşenler
 • Motor:
 • Dört silindirli turbo dizel motor (1.9 litre)
 • ECOTEC alaşımlı motor (1.9 to 2.2 litre) çeşitli varyantlarda
2.700
Eisenach, Almanya 1990 1.600
Zaragoza, İspanya 1982
 • Corsa (3 kapı, 5 kapı)
 • Combo
 • Corsavan
 • Meriva
6.500
Gliwice, Polonya 1998 3.000
Tychy, Polonya 1996
 • Dizel motorlar
550
Aspern, Avusturya 1982 1.600
St. Gotthard, Macaristan 1990
 • Motorlar
 • Şanzımanlar
750
Ellesmere Port, Birleşik Krallık 1962
 • Astra (5 kapı, Spor Tourer)
 • Astravan
2.100
Luton, Birleşik Krallık[8] 1907 Vauxhall Motors Genel Müdürlük Binası 1.100

Avrupa Satış

Yıl Birimler Pazar payı
2011[9] 1.213.602 %6,1
2010[10] 1.178.175  %6,2

Sloganlar

Opel'in kurumsal sloganı, Biz araba ile yaşıyoruz anlamına gelen; "Wir leben Autos" sözcüğüdür. Bu Almanca slogan dünya çapında pek çok ülkede kullanılmaktadır.[11]

Amblemler

Modeller

Mevcut model yelpazesi

Binek otomobiller

Agila Ampera Antara Astra Astra GTC Corsa Insignia Meriva Mokka Zafira Tourer
Şehir aracı Kompakt araç Kompakt arazi SUV Kompakt araç Spor Kompakt araç Supermini Executive car Mini MPV Mini arazi SUV Kompakt MPV
 • 5 kapı hatchback
 • 5 kapı hatchback
 • 5 kapı SUV
 • 5 kapı hatchback
 • 5 kapı wagon
 • 3 kapı coupé
 • 3 kapı coupé
 • 5 kapı hatchback
 • 4 kapı sedan
 • 5 kapı notchback
 • 5 kapı wagon
 • 5 kapı MPV
 • 5-door SUV
 • 5 kapı MPV

Ticari araçlar

Combo Vivaro Movano
Panel van Orta ölçekli ticari araç Orta ölçekli ticari araç
 • 5 kapı panel van
 • 5 kapı leisure activity vehicle
 • Van
 • Minibüs
 • Chassis Cab

OPC (Opel Performans Merkezi) modelleri

Astra OPC Corsa OPC Insignia OPC
Spor kompakt araba Süper mini Geniş aile otomobili
 • 3 kapı coupé
 • 3 kapı coupé
 • 4 kapı sedan
 • 5 kapı notchback
 • 5 kapı wagon

Türkiye'de Satılan Modeller

Türkiye'de Satılmayan Modeller

Üretimden Kalkmış Olan Modeller

Klasikler

Yakın Zamanda Üretilmiş Konseptler

Kaynakça

Dış bağlantılar


Alfa Romeo GiuliaAll-terrain vehicleAston MartinAston Martin DB5Aston Martin DBR1Audi R8Audi RS4Bentley ContinentalBentley Continental GTBugatti VeyronChevrolet CorvetteChevrolet Corvette (C2)Chevrolet Corvette C6.RCoandă-1910DeLorean DMC-12Dodge ViperDucati DiavelFarman SportFerrari 250 GTFerrari CaliforniaLamborghini AventadorLamborghini HuracánLamborghini MiuraMcLaren 12CMercedes-Benz 300 SLMercedes-Benz S SerisiMercedes-Benz SLK SerisiMercedes-Benz SLS AMGNissanPagani HuayraPagani ZondaPorsche 550 SpyderPorsche 911V8 MotoruAlfa Romeo 4CAston Martin VantageAudi A3Audi Sportback conceptBisikletBicycle forkBlind spot monitorBMXTekneBoeing Insitu ScanEagleBowl sinkBumper (car)OtobüsOtomobilCar seatCarriageCaudronChrysler Hemi engineConsolidated PBY CatalinaDefect detectorDeLorean time machineFish-class sloopFokker SpinFord CortinaForkliftÖnden çekişFuji FA-200 Aero SubaruHelikopterJeepJNR Class C62Juno (uzay aracı)Kayak (su sporu)Kepler (uzay aracı)Lake RenegadeLokomotifLogging truckMercedesMitsubishiMotosikletOff-road vehiclePervaneDemiryolu ulaşımıMakas (demiryolu)RoketSantos-Dumont 14-bisScooterİki tekerli kişisel vasıtaShelby MustangShinkansenGemiŠkoda AutoKızakSnowplowHız sınırıSpor otomobilSteamrollerDireksiyonDenizaltıSupermarine SpitfireOtomobil lastiğiTrabant TraktörTrenTricycleKamyonVanVolkswagenAbarthAcura Alfa RomeoArash AudiBMWBreitlingBugattiBuickCadillacCheetah Racing CarsChevroletCitroënDaewooDatsunDodgeFerrariFerreroFord Motor CompanyGMCHino MotorsHolden (otomobil üreticisi)HondaHummerHyundai Motor CompanyIsuzuJaguar CarsKiaKoenigseggLagondaLamborghiniLanciaLand RoverLenovoLincoln (otomobil)Lister StormLotus (otomobil)Marussia MotorsMaseratiMcLaren AutomotiveMelittaMercedes-BenzMercury (otomobil)PaganiPeugeotPorscheRenaultSubaruSuzukiToyota YamahaZenvo ST1Yarış pistiMackMagna InternationalRange RoverMitsuoka OrochiSEATMG CarsRimac AutomobiliGeneral MotorsPontiacFiatTexacoAmazon EchoAmazon (şirket)Jeff BezosWalt Disney PicturesVictorinoxMarka

This article uses material from the Wikipedia article "Opel", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good