powered by CADENAS

Social Share

Superman (18471 views - Science Fiction - Fantasy - Cartoon)

Superman, çizgi roman kahramanı. Tüm çizgi roman dünyasının en popüler ve tanınan hayalî karakterlerinden biri. ve önemli bir Amerikan kültürel ikonudur. İlk Superman 1933 yılında yaratılmış kel bir karakterdir. Uzaydan üstün güçleri ile gelip dünyayı istila edecek bir kötü adam olarak düşünülmüştü ama Jerry Siegel ve Joe Shuster bu konsepti satamadılar. 1938'e kadar Superman'in tasarımları değiştirilip duruyordu. Haziran 1938'de "DC Comics #1" dergisinde Superman ilk defa halka sunuluyor. Bu bildiğimiz Superman kostümünün tasarımı o zamanki sirklerde gösteri yapan "güçlü adam"ların giydiği gibi tayttır. Kostüm renkleri Amerikan bayrağına gönderme yapmak için mavi-kırmızıdır. Yıllar boyunca birçok kahramanın Batman dahil, kostümü değiştirilirken, Superman değişmez, değiştirilemez 71 yıl boyunca, çünkü o kostüm görsel olarak bir ifadedir. 1938'de göğsünde bir üçgen içinde adının baş harfi vardır. Bu üçgen Amerikan polis rozetine göndermedir. Tabii daha sonra bu yavaş yavaş şimdiki elmas şeklindeki "S" amblemine dönüşür. Man of Steel filminde Jor-El tarafından bu amblemin "Umut" anlamına geldiği belirtilmiştir. Güçlerine gelince, giderek daha fazla arttırılır. İlk başta sadece çok güçlü ve hızlıdır, uçamaz, çok yükseğe zıplar; ama uçaklar hayatımıza girince, sıradan insan bile Superman'den hızlı hareket edebilir, uçabilir hale gelir. O zaman Superman'e yazarları tarafından uçma gücü verilir. Yani Superman'in güçleri teknolojinin gelişmesi ile artar, çünkü o her zaman teknolojinin ve onu kullanan sıradan insanın önünde olmazsa süper insan olamaz. Superman Nietzsche'nin Übermensch (üstün insan) kavramı temele alınarak yaratılmıştır. Bu kavramda önemli olan fiziksel güç değil erdemdir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Superman

Superman

Superman
Superman
Superman
Yayım bilgileri
Yayımcı DC Comics
İlk görünüm 1933
Yaratan

Jerry Siegel

Joe Shuster
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Clark Joseph Kent
Uyruğu Amerika Birleşik Devletleri
Takım üyelikleri JLA, Justice League, Justice League
Partnerleri

Batman Wonder Woman Krypto Super Dog Supergirl The Flash Green Lantern Superboy (Kon-El) Çelik (John Henry Irons)

Jimmy Olsen
Güçleri Gözlerinden Lazer Işını Çıkarabilme, Olağanüstü Güç, Süper Nefes, Süper İşitme, Uçma

Superman, çizgi roman kahramanı. Tüm çizgi roman dünyasının en popüler ve tanınan hayalî karakterlerinden biri.[1] ve önemli bir Amerikan kültürel ikonudur.[2][3][4][5]

İlk Superman 1933 yılında yaratılmış kel bir karakterdir. Uzaydan üstün güçleri ile gelip dünyayı istila edecek bir kötü adam olarak düşünülmüştü ama Jerry Siegel ve Joe Shuster bu konsepti satamadılar. 1938'e kadar Superman'in tasarımları değiştirilip duruyordu. Haziran 1938'de "DC Comics #1" dergisinde Superman ilk defa halka sunuluyor. Bu bildiğimiz Superman kostümünün tasarımı o zamanki sirklerde gösteri yapan "güçlü adam"ların giydiği gibi tayttır. Kostüm renkleri Amerikan bayrağına gönderme yapmak için mavi-kırmızıdır. Yıllar boyunca birçok kahramanın Batman dahil, kostümü değiştirilirken, Superman değişmez, değiştirilemez 71 yıl boyunca, çünkü o kostüm görsel olarak bir ifadedir.

1938'de göğsünde bir üçgen içinde adının baş harfi vardır. Bu üçgen Amerikan polis rozetine göndermedir. Tabii daha sonra bu yavaş yavaş şimdiki elmas şeklindeki "S" amblemine dönüşür. Man of Steel filminde Jor-El tarafından bu amblemin "Umut" anlamına geldiği belirtilmiştir.

Güçlerine gelince, giderek daha fazla arttırılır. İlk başta sadece çok güçlü ve hızlıdır, uçamaz, çok yükseğe zıplar; ama uçaklar hayatımıza girince, sıradan insan bile Superman'den hızlı hareket edebilir, uçabilir hale gelir. O zaman Superman'e yazarları tarafından uçma gücü verilir. Yani Superman'in güçleri teknolojinin gelişmesi ile artar, çünkü o her zaman teknolojinin ve onu kullanan sıradan insanın önünde olmazsa süper insan olamaz. Superman Nietzsche'nin Übermensch (üstün insan) kavramı temele alınarak yaratılmıştır. Bu kavramda önemli olan fiziksel güç değil erdemdir.

Özellikleri

Gerçek kimliğini gizlemek için Clark Kent adını kullanır. 1.91 m boyunda ve 102 kilodur.[6]

Jor-El ve annesi Lara Lor Van tarafından patlamak üzere olan Kripton gezegeninden kurtulması için bir roket ile Dünya'ya gönderilir. Jor-El'in Kal-El'i Dünya'ya göndermesinin sebebi sarı güneşin ona çok üstün güçler vereceğini bilmesidir. Kansas'da Smallville kasabası yakınlarına düşen Kal-El'i Martha ve Jonathan Kent isminde iki çiftçi bulur ve ona Clark ismini vererek kendi çocukları gibi yetiştirirler. Üniversiteyi okumak için Metropolis kentine gelir. Üniversiteyi bitirince Daily Planet gazetesinde işe başlar.Burada Lois Lane ile tanışır ve olaylar gelişir. Superman ismini ona veren Lois Lane'dir. Ayrıca birçok lakabı vardır. Bunlardan bazıları: "The Man of Steel", "The Man of Tomorrow" ve "The Last Son of Krypton". Anlamları ise "Çelik Adam", "Yarının Adamı" ve "Kripton'nun Son Oğlu".

Yan karakterler

Batman, Flash, Wonder Woman, Lois Lane, Lex Luthor, Lana Lang, Justice League of America Oliver Queen (Green Arrow) (en:Oliver Queen (Arrow))

Düşmanları

Superman'ın birçok düşmanı vardır. Ancak en bilinenleri şunlardır:

 • General Zod: Süperman'in ırkından olan kripton Generalidir Süperman'in düşmanıdır
 • Brainiac: Canlıların gezegenlerin bilgilerini topluyan makinedir.ve superman i yok etmek isteyen düşmandır.
 • Darkseid: Apoklips gezegeninin güçlü yöneticisidir. Dünyayı fethetmek emellerindendir.
 • Doomsday: Her öldüğünde öldüğü şekle bağışıklık kazanarak geri gelen DC 'nin en güçlü kötüsüdür.
 • Mongul: Emrinde gladyatörleri olan bir uzaylıdır. Superman baş düşmanıdır.
 • Metallo: Gücünü Kriptonitten alan ve Superman'a karşı bu enerjisini kullanan bir kötüdür. Kendini metal bir robota bürüterek taarruz eder.
 • Lex Luthor: Normal bir insandır, çok zekidir ve atletik bir vücudu vardır. Amacı Superman'ı yok etmek ve dünyaya hükmetmektir.
 • Bizarro: Superman'ın kanı alınarak Lex Luthor tarafından yapılan bir karakterdir. Denilenin tersini yapmasıyla bilinir. Bazen iyilik bazen kötülük yapar.
 • Mr. Mxyzptlk: Koca ve kel kafalı bir karakterdir. Özel güçleri vardır. Adını tersten söylerseniz 3 ay ortadan yok olur.

Güçleri

Süpermen kendi gezegeninde doğduğu zaman insanüstü güçleri yoktu, sebebi kendi gezegenlerinde değişik türlerde kripton maddeleri mevcuttur ve gezegenlerinin sisteminde kırmızı güneş vardır, bunlardan dolayı kripton halkı kripton gezegeninde normal dünyalı insanlarla aynı özelliktedir, üstün güçleri yoktur. Devasa depremlerden dolayı kripton gezegeni patlamadan önce ailesi tarafından bir uzay aracı ile dünyaya gönderildiği sırada güneşe yakın giden uzay aracında güneşten gelen radyoaktif ışınlardan sonra aşağıdaki güçlere sahip olmuştur. Dünyada büyüdükçe farklı güçlerini fark etmiş, kontrol etmesi gelişmiştir. Sarı yıldızlara yaklaştıkça gücü artar, güneş üzerinde gezebilmektedir. Kripton gezegeni patladığı sırada uzayda bazı kripton halkından kişiler kurtulmuştur, süpermen bu kişilerden daha güçlüdür. Süpermen nadirde olsa zarar görürse, sarı yıldız(güneş) ışınlarını görünce hemen iyileşir ve güçlenir.

 • Havasız ortamda yaşayabilme: Suda ya da uzayda istediği kadar kalabilir.
 • X-ray görüşü: Superman bu özellikleri sayesinde her şeyin arkasını görebilir. Yalnızca kurşun maddesinin arkasını göremez.Bunun nedeni kurşunun içindeki maddelerdir. Kurşunun içini göremez.
 • Teleskobik görüş: Bu yeteneği uzak mesafeleri yakınlaştırıp görmesini sağlar. (Uzak cisimlere zoom yaparak yakınlaştırır).
 • Mikroskobik görüş: Bu yeteneği ise aşırı derece de küçük atomik seviyede ki cisimleri görebilmesini sağlar. (Yalnızca mikroskop ile görülebilecek boyuttaki cisimler)
 • Isı saçan bakışlar: Bu yeteneği sayesinde düşmanlarına zor anlar yaşatır. Soyguncuların kaçış arabalarını patlatabilir,ağır metalleri eritebilir. Heat vision olarak da bilinen bu özelliğiyle Superman Burst patmalarını oluşturur. Güneş'in çekirdeğinden çok daha sıcak bir seviyeye çıkartabilmektedir.
 • Diğer görüş yetenekleri: Superman ultraviolet ışınları, kızılötesi ışınları, elektromanyetik dalgaları ve karanlıkta görebilir. Superman denizin altını dahi görebilir.
 • Süper işitme: Bu özelliğiyle Superman her sesi duyabilir. Böylece her tehlikeyi sezip, zamanında o tehlikeleri önleyebilir.
 • Süper Ses: Superman çok iyi bir vantrologtur bütün insan ve hayvanların mimiklerini ve seslerini aynen taklit edebilir.
 • Süper Nefes ve soğutma: Bu yeteneği ile kasırga gücünde rüzgar üfleyebilir ve bu rüzgar hedefini dondurabilir. Superman nefes aldığında büyük miktarlarda havayı içine çekebilir ve bu yeteneğiyle zehirli gaz bulutlarını dağıtabilir.
 • Süper hipnotizma: Pre-Crisis Superman istediği zaman başkalarını hipnotize edebilir. Clark Kent’in Superman kimliğini gizlemek için bu yeteneğini kullanır. Clark Kent'in gözlükleri bu gücünü kullanmasına yardımcı olur sürekli çalışarak onun diğerleri gibi görünmesini sağlar, herkes onu iyi huylu,korkak adam olarak algılar ama fotoğraflarda Superman gibi çıkar.
 • Dayanıklılık: Bilinene göre Superman DC'nin en dirençli süper kahramanıdır. Evrenin en sert yumruklarına,dünyanın en güçlü patlamalarına dayanabilir. Post Crisis Superman arka arkaya gerçekleşen 50 Supernova'dan sağ çıkabilmiştir. Bunun sebebi solar enerjinin getirdiği sertlik ve dayanma gücüdür.
 • Süper Güç: Superman’in gücünün büyüklüğü tam olarak belli değildir. Gezegenleri yerinden oynatabilecek güce sahiptir. Superman DC çizgi roman karakterleri arasında fiziksel güç olarak en güçlü karakter kabul edilir. Ellerinde bir çift minyatür karadelik taşımıştır.
 • Süper Hız: Bu yeteneği Flash gibi inanılmaz bir hızda hareket edebilmesini sağlar. Uçmak koşmaya göre daha az yorucu çok daha işlevsel ve çok daha hızlıdır tabi herkesin aklına şu soru gelir Superman mi daha hızlı Flash mı tabiki Flash daha hızlıdır, zaten Flash'ın özelliği budur. Superman'in Flash'la arasındaki tek fark Flash katı maddelerin içinden maddeden etkilenmeden geçebilir(tabi isterse o maddeyi patlatabilir) Superman ise maddeyi etkilemeden geçemez.(Superman'in gençlik yıllarını anlatıldığı Smallville dizisinde birkaç bölüm gözükmüştür.) Superman sahip olduğu süper insan refleksleri sayesinde inanılmaz hızlarda hiçbir şeye çarpmadan hareket edebilir. Çok karmaşık işleri ve nesneleri normal bir insandan yüzlerce kat daha hızlı toplayabilir.. Superman sadece 45 saniye içinde dünya turu yapabilir. Kendi etrafında çok yüksek hızlarda dönerek hortum oluşturabilir ya da matkap gibi yeri delebilir.
 • Solar enerji emme: Teknik olarak Superman bütün güçlerinin ortaya çıkmasının ve büyüklüğünün kaynağı Sarı Güneş'tir. Güçlerinin sebebi hücrelerinin aşırı derece de solar enerji emmesidir. Bununla birlikte Superman’e savaşlarda kuşkusuz çok büyük üstünlükler sağlar. Ayrıca başka yıldızlardan ve gezegenlerden de güç alabilir. Kızıl Güneş Superman’in güçlerini kaybetmesine neden olur.
 • Yaralanmamazlık: Bu yeteneği Superman’in hücrelerinin yoğunluğu nedeniyle ona kriptonit hariç zarar verilememesini sağlar. Superman zehir ve hastalıklardan etkilenmez. (Çok güçlü ışınlar hariç)

DC COMICS evreninde bazı serilerde "büyü diye bir şey yoktur" kabul edilir ve her şey bilimle açıklanır. Fakat bazı serilerde gerçekçiliğe aykırı şekilde büyüye de yer verilir, bazı kahramanların büyü güçleri vardır ve büyü Süpermen'in diğer bir zayıf noktasıdır, Süpermen bu serilerde büyü karşısında bir şey yapamaz.

Süper Zeka: Çizgi romanlarda kriptonlular doğuştan itibaren çok zeki canlılar olarak gösterilir. Sonuç olarak süper zeka kriptonlular için doğal bir yetenektir. Superman’in beyni bilgisayar gibidir, her şeyi hatırlar yeryüzündeki bütün dilleri konuşabilir, metropolis telefon defterinde ki bütün numaraları ve daily planet’te ki bütün dosyalarının içeriklerini bilir. Çok iyi analiz yeteneği vardır.

Uçabilme: Superman çok hızlı uçabilir.

Kıyafeti

Altına mavi Tayt, mavi Tayt'ın üstüne de Kırmızı Külot giyer. Üst Kısmında Mavi bir sivit giyer üzerinde "S" işareti vardır. Superman ın hayatını anlatan Smallville dizisinde bunun aslında "EL" ailesinin Kriptondaki logosu olduğunu vurguluyor. Kırmızı pelerininde de vardır. Superman'in vücudu kurşunlara karşı dayanıklı olduğu için kurşunlar vücudundan seker, bundan dolayı elbisesi kurşunlarda zarar görmez. Bunun dışındaki olaylarda elbisesi zarar görür, yangın gibi, elbisenin bir yere sürtünmesi gibi. Fakat özellikle çizgi serisinde patlamalarda ya da Süpermen'in güneşe gittiği bölümlerde elbisesini hasar almamış olarak çizerler, animasyon her yaşa uygun olsun diye çıplak kalmasın diye bu şekilde çizerler.

Zayıf noktaları

Superman kendini durmadan geliştiren biridir. İlk zamanlardaki gücüyle şimdiki gücü bir değildir. Zayıf nokta olarak görülen Kriptonit taşına bağışıklık kazanmıştır bu sayede. Ama kazanmadan önce Superman'in zayıf noktalarından biri kriptonit taşıdır. Kriptonit taşı parçalanmış kripton gezegeninin parçalarıdır, evrenin her yerine dağılmıştır ve çok nadir bulunur. Özellikle yeşil kriptonit Superman'e çok zarar verir, kırmızı ve sarı kriptonit taşının da yan etkileri vardır. Yeşil kriptonit Superman'e yaklaşması halinde Superman güçlerini kaybeder, eğer taş Superman'e değerse Superman ölebilir. Kırmızı kriptonitin birçok yan etkisi vardır. (Çizgi romanda böyledir, ama Smallville isimli dizide sadece kişiliğine etkiyormuş olarak gözükür.) Siyah kriptonit(yeşil kriptonit çok yüksek sıcaklarda ısıtılmasıyla oluşur.) Superman'i iki ayrı bedene böler, iyi ve kötü Superman olarak. Gümüş kriptonit olmadık şeyler, halüsinasyonlar görmesine sebep olur. Pembe kriptonit ise Superman'i cinsel anlamda yumuşatır. Kriptonit taşının Superman'e zarar vermesinin sebebi sarı güneştir, kızıl güneşte hiçbir etkisi yoktur. Kriptonit taşının Kripton gezegeninde normal bir taştan farkı yoktur. Superman bir de kurşun maddesinden yapılmış nesnelerin arkasını pek iyi göremez ve bunun nedeni kurşunun radyoaktif ışımalara karşı dayanıklı olmasıdır.

Sinema ve televizyonda Superman

Superman karakterini canlandıran oyuncular

Kaynaklar

 1. ^ Ohio Historical Society (2005). "Superman". Ohio History Central: An Online Encyclopedia of Ohio. Ohio Historical Society. 29 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120729212432/http://www.ohiohistorycentral.org/entry.php?rec=1521. Erişim tarihi: 30.01.2007. 
 2. ^ Daniels (1998), p. 11.
 3. ^ Holt, Douglas B. (2004). How Brands Become Icons: The Principles of Cultural Branding. Boston: Harvard Business School Press. s. 1. ISBN 1-57851-774-5. 
 4. ^ Koehler, Derek J., Harvey, Nigel. (eds.), haz. (2004). Blackwell Handbook of Judgment and Decision Making. Blackwell. s. 519. ISBN 1-4051-0746-4. 
 5. ^ Dinerstein, Joel (2003). Swinging the machine: Modernity, technology, and African American culture between the wars. University of Massachusetts Press. s. 81. ISBN 1-55849-383-2. 
 6. ^ SUPERMAN (Clark Kent / Kal-El), The Unoffical Guide To The DC Universe (dcuguide.com).

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Superman", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Science Fiction - Fantasy - Cartoon

3d,starwars,startreck,odysee 2000,science fiction,future,movie, superman,batman,south gate,superhero,harry potter,knight rider,cartoon,comic