powered by CADENAS

Social Share

Hava kompresörü (25259 views - Mechanical Engineering)

Hava kompresörleri, elektrikli veya mazotlu motor vasıtası ile dışarıdaki havayı tank haznesinde depolayan ve basınçlı hava oluşumuna olanak tanıyan makinelerdir. Pistonlu ve vidalı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Pistonlu hava kompresörleri: Tek kademeli veya Çift kademeli olarak 2 ayrı mantık ile çalışmaktadırlar. Elektrikli motor, pistonları hareket ettirerek dışarıdaki havayı filtreden geçirerek tank içerisinde basınçlı hava haline dönüştürmektedir. Vidalı hava kompresörleri: İçerisinde bulunan çift kasnaklı vida ile havayı daha hızlı ve yüksek basınçla muhafaza etmeye olanak tanır. Vidalılar bar seviyesi ve metreküp basıncı olarak pistonlulara nazaran daha kuvvetlidir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Hava kompresörü

Hava kompresörü

Hava kompresörleri, elektrikli veya mazotlu motor vasıtası ile dışarıdaki havayı tank haznesinde depolayan ve basınçlı hava oluşumuna olanak tanıyan makinelerdir. Pistonlu ve vidalı olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  • Pistonlu hava kompresörleri: Tek kademeli veya Çift kademeli olarak 2 ayrı mantık ile çalışmaktadırlar. Elektrikli motor, pistonları hareket ettirerek dışarıdaki havayı filtreden geçirerek tank içerisinde basınçlı hava haline dönüştürmektedir.
  • Vidalı hava kompresörleri: İçerisinde bulunan çift kasnaklı vida ile havayı daha hızlı ve yüksek basınçla muhafaza etmeye olanak tanır. Vidalılar bar seviyesi ve metreküp basıncı olarak pistonlulara nazaran daha kuvvetlidir.


This article uses material from the Wikipedia article "Hava kompresörü", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Mechanical Engineering

AutoCAD, SolidWorks, Autodesk Inventor, FreeCAD, Catia, Siemens NX, PTC Creo, Siemens Solid Edge, Microstation, TurboCAD, Draftsight, IronCAD, Spaceclaim, VariCAD, OnShape, IntelliCAD,T-FLEX, VariCAD, TenadoCAD, ProgeCAD, Cadra, ME10, Medusa, Designspark, KeyCreator, Caddy, GstarCAD, Varimetrix, ASCON Kompas-3D, Free Download, Autocad, 2D Library, DXF, DWG, 2D drawing, 3D digital library, STEP, IGES, 3D CAD Models, 3D files, CAD library, 3D CAD files, BeckerCAD, MegaCAD, Topsolid Missler, Vero VisiCAD, Acis SAT, Cimatron, Cadceus, Solidthinking, Unigraphics, Cadkey, ZWCAD, Alibre, Cocreate, MasterCAM, QCAD.org, QCAD, NanoCAD