powered by CADENAS

Social Share

Mercedes-Benz SLS AMG (24941 views - Cars & Motorbikes & Trucks & Buse)

Bu süper spor otomobil aynı zamanda Mercedes’in çok dikkat ettiği özellikleri olan günlük kullanıma uygunluğa ve optimum güvenliğe dair bütün beklentileri tam olarak karşılıyor. Yeni “Gullwing” (Martı kanat) özünde Mercedes-Benz ve AMG’nin güçlü taraflarının ideal bir sentezi. SLS AMG, ya da Mercedes-Benz’in kullanmayı sevdiği isimle ‘süper spor otomobil’ gelmiş geçmiş en güzel ve çarpıcı otomobillerden biri olan 1950’lerin 300 SL Gullwing’inden bariz bir şekilde etkilenmiş. Belli ki Mercedes tamamen retro bir görünüm tasarlamak yerine 300SL’den esinlenerek şirketim klasik tarz öğelerini bünyesinde toplayan bir süper otomobil tasarlamış. Mercedes’in süper otomobilinin kalbinde AMG’nin diğer tanıdık modellerinden alınmış, öne/ortaya monte edilmiş 6,3 litrelik bir V8 motor var. Doğal emişli motor elden geçirilerek yeni bir emme sistemiyle, farklı valf dişlisi ve eksantrik milleriyle ve başka çeşitli gelişmiş parçalar ile donatılmış ve böylece 6800 devir/dakikada 571 bg ve 4750 devir/dakikada 650 Nm maksimum tork üretebilir hale gelmiş. Bu güç arkada, enine, dingil pozisyonunda bulunan yeni geliştirilmiş bir AMG çift debriyajlı yedi vitesli spor şanzımanla arka tekerleklerden iletiliyor. Sürücü dört farklı sürüş programından birini seçebiliyor C (kontrollü verim), S (Spor), S+ (Spor artı) ve M (Manüel); ayrıca bir YARIŞ BAŞLANGICI işlevi de var. Mercedes martı kanatlı süper otomobilin 0’dan 100 km/s’ye yalnızca 3,9 saniyede çıkabildiğini ve azami hızının elektronik olarak 317 km/s ile sınırlandığını söylüyor. SLS AMG’nin kombine yakıt tüketimi 100 km’de 13,2 litre. Diğer özellikler arasında çift salıncaklı süspansiyon, kremayerli direksiyon dişlisi (Mercedes bunun “kesintisiz doğrudan yönlendirme hissi” verdiğini söylüyor) ve sürücüye tek bir düğmeye dokunarak “ESP AÇIK”, “ESP SPOR”, “ESP KAPALI” modlarından birini seçme imkânı veren 3 aşamalı ESP bulunuyor. SLS AMG’de ayrıca hafif seramik frenler ve önde 265/35 R 19, arkada 295/30 R 20 boyutlarında özel yüksek performanslı spor lastikler de var.Mercedes-Benz SLS AMG'yi 2014 yılında son kez üretecek ve araç seri üretimine GT Final Edition adı verilen özel versiyonla veda edecek.Mercedes-Benz SLS AMG'nin yerini 2015 yılında yeni varisi olan AMG GT alacak.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Mercedes-Benz SLS AMG

Mercedes-Benz SLS AMG

Mercedes-Benz SLS AMG

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 (Raisa H from Tokyo, Japan).

SLS AMG
Üretici Mercedes-Benz
Üretim yıl(lar)ı 2010-2015
Montaj SLS AMG
Karoser 2-kapı coupé
Motor 6.3L V8
Şanzıman 7G-Tronic
Uzunluk 4640 mm
Genişlik 1940 mm
Yükseklik 1260 mm
Curb ağırlık 1620 kg

Bu süper spor otomobil aynı zamanda Mercedes’in çok dikkat ettiği özellikleri olan günlük kullanıma uygunluğa ve optimum güvenliğe dair bütün beklentileri tam olarak karşılıyor. Yeni “Gullwing” (Martı kanat) özünde Mercedes-Benz ve AMG’nin güçlü taraflarının ideal bir sentezi.

SLS AMG, ya da Mercedes-Benz’in kullanmayı sevdiği isimle ‘süper spor otomobil’ gelmiş geçmiş en güzel ve çarpıcı otomobillerden biri olan 1950’lerin 300 SL Gullwing’inden bariz bir şekilde etkilenmiş. Belli ki Mercedes tamamen retro bir görünüm tasarlamak yerine 300SL’den esinlenerek şirketim klasik tarz öğelerini bünyesinde toplayan bir süper otomobil tasarlamış.

Mercedes’in süper otomobilinin kalbinde AMG’nin diğer tanıdık modellerinden alınmış, öne/ortaya monte edilmiş 6,3 litrelik bir V8 motor var. Doğal emişli motor elden geçirilerek yeni bir emme sistemiyle, farklı valf dişlisi ve eksantrik milleriyle ve başka çeşitli gelişmiş parçalar ile donatılmış ve böylece 6800 devir/dakikada 571 bg ve 4750 devir/dakikada 650 Nm maksimum tork üretebilir hale gelmiş.

Bu güç arkada, enine, dingil pozisyonunda bulunan yeni geliştirilmiş bir AMG çift debriyajlı yedi vitesli spor şanzımanla arka tekerleklerden iletiliyor. Sürücü dört farklı sürüş programından birini seçebiliyor C (kontrollü verim), S (Spor), S+ (Spor artı) ve M (Manüel); ayrıca bir YARIŞ BAŞLANGICI işlevi de var. Mercedes martı kanatlı süper otomobilin 0’dan 100 km/s’ye yalnızca 3,9 saniyede çıkabildiğini ve azami hızının elektronik olarak 317 km/s ile sınırlandığını söylüyor. SLS AMG’nin kombine yakıt tüketimi 100 km’de 13,2 litre.

Diğer özellikler arasında çift salıncaklı süspansiyon, kremayerli direksiyon dişlisi (Mercedes bunun “kesintisiz doğrudan yönlendirme hissi” verdiğini söylüyor) ve sürücüye tek bir düğmeye dokunarak “ESP AÇIK”, “ESP SPOR”, “ESP KAPALI” modlarından birini seçme imkânı veren 3 aşamalı ESP bulunuyor. SLS AMG’de ayrıca hafif seramik frenler ve önde 265/35 R 19, arkada 295/30 R 20 boyutlarında özel yüksek performanslı spor lastikler de var.Mercedes-Benz SLS AMG'yi 2014 yılında son kez üretecek ve araç seri üretimine GT Final Edition adı verilen özel versiyonla veda edecek.Mercedes-Benz SLS AMG'nin yerini 2015 yılında yeni varisi olan AMG GT alacak.This article uses material from the Wikipedia article "Mercedes-Benz SLS AMG", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Cars & Motorbikes & Trucks & Buse

Car, Truck,MotorBike, Bicycle, Engine, Racer, Bus