powered by CADENAS

Social Share

WebGL (14955 views - CAD & CAM (Mechanical) Dictionary)

WebGL, kâr amacı gütmeyen teknoloji şirketler birliği Khronos Group tarafından yönetilen, web ortamında 3 boyutlu grafik çizimi sağlanmasını amaçlayan bir web standartıdır. OpenGL ES 2.0 üzerine temellendirilmiştir, otomatik hafıza yönetimli JavaScript gibi dillere uyum sağlaması için küçük değişikliklere uğramış olsa da WebGL OpenGL ES'ten çok da farklı değildir. Uyumlu web tarayıcısında herhangi bir eklenti kurulmasını gerektirmeden, HTML5'in Canvas elementi üzerinde 3 boyutlu grafik çizimi yapılmasını mümkün kılmaktadır. Microsoft (Internet Explorer), Mozilla (Firefox), Apple (Safari), Google (Chrome) ve Opera (Opera) şirketleri Khronos WebGL çalışma grubunun üyeleridirler.
Go to Article

WebGL

WebGL

WebGL

Licensed under Adil kullanım (Unkown).

WebGL
İlk çıkışı 3 Mart 2011 (6 yıl önce) (2011-03-03)
Geliştirici Khronos Group
Kararlı sürüm

1.0.3

(27 Ekim 2014 (2 yıl önce) (2014-10-27))
Platformu Platform bağımsız
Web sitesi http://www.khronos.org/webgl/

WebGL, kâr amacı gütmeyen teknoloji şirketler birliği Khronos Group tarafından yönetilen, web ortamında 3 boyutlu grafik çizimi sağlanmasını amaçlayan bir web standartıdır. OpenGL ES 2.0 üzerine temellendirilmiştir, otomatik hafıza yönetimli JavaScript gibi dillere uyum sağlaması için küçük değişikliklere uğramış olsa da WebGL OpenGL ES'ten çok da farklı değildir. Uyumlu web tarayıcısında herhangi bir eklenti kurulmasını gerektirmeden, HTML5'in Canvas elementi üzerinde 3 boyutlu grafik çizimi yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Microsoft (Internet Explorer), Mozilla (Firefox), Apple (Safari), Google (Chrome) ve Opera (Opera) şirketleri Khronos WebGL çalışma grubunun üyeleridirler.

Özellikleri

WebGL bir DOM API'sidir. Bu anlamda destekli web tarayıcılarında DOM uyumlu herhangi bir programlama dili ile (JavaScript, Java, Objective C) kullanılabilmektedir. WebGL düşük seviyeli bir API'dir ve kullanımı pek çok durumda pek de kolay değildir. WebGL aynı zamanda OpenGL'de de kullanılan GLSL isimli shading dilini kullanmaktadır ve sadece GLSL bile başlı başına büyük bir programlama ortamıdır.

WebGL pek çok artıya sahiptir, bunlardan bazıları:

  • Dünyaca kabul edilmiş bir endüstri standartı olan OpenGL üzerine kurulduğu için kullanım aşinalığı.
  • Web tarayıcı üzerinde çalışan donanım tarafından hızlandırılmış 3 boyutlu grafik olanağı sağlaması
  • Çoklu tarayıcı ve işletim sistemi desteği.
  • HTML ile uyumluluk, diğer HTML elementleriyle etkileşim, standart HTML olay takip mekanizmalarının kullanılabilmesi.
  • Betik tabanlı olduğu için derleme ve bağlantılanma gerekmemesi, çalıştırma ve hata ayıklama kolaylıkları

WebGL ile çalışmak isteyen birinin temel olarak bu konularda bilgi sahibi olması gerekmektedir:

  • GLSL shading dili
  • Dönüşüm hesapları için kullanılacak matris matematiği
  • Vertex Bufferları

Destekleyen ürünler

Internet Explorer 11, Mozilla Firefox 4, Google Chrome 9, Apple Safari 5.1 ve Opera 11 sürümlerinden itibaren destekli grafik işlemcisine sahip tüm bilgisayarlarda WebGL desteğini varsayılan olarak sunmaktadır.

Bazı WebGL örnekleri

KaynakçaThis article uses material from the Wikipedia article "WebGL", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

CAD & CAM (Mechanical) Dictionary

3D,Models,Catalogs,Drawings,Library,Symbols,Objects,OEM