powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Ludwik Lejzer Zamenhof (5157 views - Inventors & Engineers)

Ludovic Lazarus Zamenhof (Ludwik Lejzer, Ludwik Łazarz) (d. 15 Aralık 1859, Białystok – ö. 14 Nisan 1917, Varşova), göz doktoru, filolog ve dünyada en çok kullanılan yapay dil olan Esperantonun yaratıcısıdır. Yaşam öyküsünün yazarları olan A. Zakrzewski ve E. Wiesenfeld'e göre, anadili Rusça, Yidiş ve Lehçedir. Ayrıca akıcı bir şekilde Almanca konuşabilmekteydi. Daha sonra Fransızca, Latince, Yunanca, İbranice ve İngilizce öğrendi ve ayrıca İtalyanca, İspanyolca ve Litvanyaca ile ilgilendi.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Ludwik Lejzer Zamenhof

Ludwik Lejzer Zamenhof

Ludwik Lejzer Zamenhof

Ludovic Lazarus Zamenhof (Ludwik Lejzer, Ludwik Łazarz) (d. 15 Aralık 1859, Białystok – ö. 14 Nisan 1917, Varşova), göz doktoru, filolog ve dünyada en çok kullanılan yapay dil olan Esperantonun yaratıcısıdır.

Yaşam öyküsünün yazarları olan A. Zakrzewski ve E. Wiesenfeld'e göre, anadili Rusça, Yidiş ve Lehçedir. Ayrıca akıcı bir şekilde Almanca konuşabilmekteydi. Daha sonra Fransızca, Latince, Yunanca, İbranice ve İngilizce öğrendi ve ayrıca İtalyanca, İspanyolca ve Litvanyaca ile ilgilendi.

Dinî felsefe

Dilbilimle alakalı çalışmalarının yanı sıra Zamenhof, Homaranismo diye adlandırdığı bir dinî felsefe de yayımladı. Bu felsefeye ithafen "Şüphesiz o bütün hayatımın nesnesidir, onun uğruna her şeyimi veririm." demiştir.[1]

Dış bağlantılar

  1. ^ Edmond Privat, "The Life of Zamenhof" p 117.


This article uses material from the Wikipedia article "Ludwik Lejzer Zamenhof", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Inventors & Engineers

3D - 3D Models - 3D CAD - 3D Library - Da Vinci Gauss Newton