powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Atrament (5160 views - Chemistry)

Atrament (łac. atramentum, czernidło) – środek barwiący w postaci roztworu barwnika w rozpuszczalniku z ewentualnym dodatkiem substancji zagęszczających (np. żelujących). Wykorzystywany jest w szeregu przyborów pisarskich (długopisy, flamastry, markery, wieczne pióra) oraz w druku atramentowym (drukarki atramentowe, plotery). Atrament jest mniej lub bardziej przezroczysty (ponieważ zawiera rozpuszczone barwniki), czym generalnie różni się od tuszu, stosowanego w podobnych materiałach pisarskich i urządzeniach drukujących, ale mającego właściwości kryjące – jednak atramenty do drukarek i ploterów zawierają również pigmenty (zob. składniki atramentów w drukarkach i ploterach). Poprzednikiem atramentu, a także jego dawną nazwą był inkaust.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Atrament

Atrament

Atrament

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Peng (w oparciu o szablon praw autorskich).).

Atrament (łac. atramentum, czernidło[1]) – środek barwiący w postaci roztworu barwnika w rozpuszczalniku z ewentualnym dodatkiem substancji zagęszczających (np. żelujących). Wykorzystywany jest w szeregu przyborów pisarskich (długopisy, flamastry, markery, wieczne pióra) oraz w druku atramentowym (drukarki atramentowe, plotery).

Atrament jest mniej lub bardziej przezroczysty (ponieważ zawiera rozpuszczone barwniki), czym generalnie różni się od tuszu, stosowanego w podobnych materiałach pisarskich i urządzeniach drukujących, ale mającego właściwości kryjące – jednak atramenty do drukarek i ploterów zawierają również pigmenty (zob. składniki atramentów w drukarkach i ploterach).

Poprzednikiem[2] atramentu, a także jego dawną nazwą[3] był inkaust.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Atrament", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Chemistry

Chemistry, science