powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Liga Mistrzów UEFA (2018/2019) (4723 views - Sports List)

Liga Mistrzów UEFA 2018/2019 – 27. sezon Ligi Mistrzów UEFA (64. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych). Mecz finałowy został rozegrany na Wanda Metropolitano w Madrycie 1 czerwca 2019 roku. Zwycięzcą edycji został Liverpool FC, który pokonał w finale Tottenham Hotspur 2:0. Zwycięzca edycji 2018/19 zakwalifikował się do fazy grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 2019/20 oraz rozegra mecz o Superpuchar Europy ze zwycięzcą Ligi Europy UEFA, a także zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata. Rozgrywki składały się z 3 części: fazy kwalifikacyjnej, fazy grupowej, fazy pucharowej.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Liga Mistrzów UEFA (2018/2019)

Liga Mistrzów UEFA (2018/2019)

Liga Mistrzów UEFA (2018/2019)
Liga Mistrzów UEFA 2018/2019
UEFA Champions League
(2017/2018) (2019/2020)
Szczegóły turnieju
Gospodarz UEFA
Termin 18 września 2018 – 1 czerwca 2019 (główny turniej)
26 czerwca – 29 sierpnia 2018 (eliminacje)
Liczba drużyn 54 (kwalifikacje)
32 (turniej główny w tym 6 z kwalifikacji)
Mistrz  Liverpool FC (6. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 125
Strzelone gole 366 (2,93 na mecz)
Frekwencja 6 163 044  (49 304 na mecz)
Król strzelców Lionel Messi (12 goli)

Liga Mistrzów UEFA 2018/2019 – 27. sezon Ligi Mistrzów UEFA (64. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

Mecz finałowy został rozegrany na Wanda Metropolitano w Madrycie 1 czerwca 2019 roku[1]. Zwycięzcą edycji został Liverpool FC, który pokonał w finale Tottenham Hotspur 2:0. Zwycięzca edycji 2018/19 zakwalifikował się do fazy grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 2019/20 oraz rozegra mecz o Superpuchar Europy ze zwycięzcą Ligi Europy UEFA, a także zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata.

Rozgrywki składały się z 3 części:

Format rozgrywek i podział miejsc

9 grudnia 2016 roku UEFA potwierdziła zmiany w formacie rozgrywek od sezonu 2018/19[2]. W porównaniu z poprzednimi latami, zespoły z 4 krajów, które miały największy współczynnik ligowy UEFA, czyli z Hiszpanii, Niemiec, Anglii i Włoch miały po 4 pewne miejsca w fazie grupowej rozgrywek. Francja i Rosja miały zapewnione dwa miejsca w Fazie grupowej i jedno w III rundzie kwalifikacji. Portugalia, Ukraina i Belgia miały zapewnione jedno miejsce w fazie grupowej i jedno w III rundzie kwalifikacji. Turcja miała zapewnione jedno miejsce w fazie grupowej i jedno w II rundzie kwalifikacji. Czechy i Szwajcaria miały zapewnione jedno miejsce w Rundzie Play-off kwalifikacji i jedno w II rundzie kwalifikacji. Mistrzowie Holandii i Grecji zagrały w III rundzie kwalifikacji a wicemistrzowie w II rundzie kwalifikacji. Mistrz i wicemistrz Austrii zagrał w II rundzie kwalifikacji. W rundzie wstępnej kwalifikacji zagrali mistrzowie Gibraltaru, Andory, San Marino i Kosowa. Natomiast w I rundzie kwalifikacji mistrzowie pozostałych krajów należących do UEFA, oprócz Liechtensteinu, który nie ma rozgrywek ligowych. Uczestnicy kwalifikowali się do wyżej wymienionych rund według tabeli ligowej z sezonu 2017/18 lub sezonu 2017. Na turnieju zagrały zespoły z najwyższych miejsc w tabeli według powyższego schematu. W fazie grupowej zapewniony udział miały także zwycięzcy Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA z sezonu 2017/18. Miejsca rozdzielono według rankingu współczynników ligowych UEFA z sezonu 2016/17[3]. W edycji 2018/2019 Ligi Mistrzów może wziąć udział 81 zespołów z 54 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA (poza Liechtensteinem, gdzie nie były przeprowadzane krajowe rozgrywki ligowe – drużyny piłkarskie z tego kraju należą do szwajcarskiego systemu ligowego).

Prawo udziału w rozgrywkach można było uzyskać poprzez:

  • zajęcie odpowiedniego miejsca w tabeli ligowej,
  • zwycięstwo w edycji 2017/2018 Ligi Mistrzów UEFA (jeśli zdobywca tego trofeum nie uzyska miejsca w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy UEFA 2018/2019 dzięki pozycji zajętej w rozgrywkach krajowych),
  • zwycięstwo w edycji 2017/2018 Ligi Europy UEFA (jeśli zdobywca tego trofeum nie uzyska miejsca w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy UEFA 2018/2019 dzięki pozycji zajętej w rozgrywkach krajowych).
Lp. Federacja Współ. Drużyny
1  Hiszpania 104.998 4
2  Niemcy 79.498
3  Anglia 75.962
4  Włochy 73.332
5  Francja 56.665 3
6  Rosja 50.532
7  Portugalia 49.332 2
8  Ukraina 42.633
9  Belgia 42.400
10  Turcja 39.200
11  Czechy 33.175
12  Szwajcaria 32.075
13  Holandia 31.063
14  Grecja 27.900
15  Austria 25.350
16  Chorwacja 25.250 1
17  Rumunia 24.350
18  Dania 24.000
19  Białoruś 19.875
Lp. Federacja Współ. Drużyny
20 Polska 19.750 1
21 Szwecja 19.725
22 Izrael 19.375
23 Szkocja 18.925
24 Cypr 18.550
25 Norwegia 18.325
26 Azerbejdżan 17.750
27 Bułgaria 15.875
28 Serbia 15.375
29 Kazachstan 15.250
30 Słowenia 13.125
31 Słowacja 11.750
32 Liechtenstein 11.000 0
33 Węgry 9.500 1
34 Mołdawia 9.500
35 Islandia 8.375
36 Finlandia 7.650
37 Albania 6.625
Lp. Federacja Współ. Drużyny
38 Irlandia 6.575 1
39 Bośnia i Hercegowina 6.500
40 Gruzja 6.375
41 Łotwa 6.125
42 Macedonia 5.625
43 Estonia 5.250
44 Czarnogóra 5.250
45 Armenia 5.125
46 Luksemburg 4.875
47 Irlandia Północna 4.500
48 Litwa 4.125
49 Malta 4.000
50 Walia 3.875
51 Wyspy Owcze 3.500
52 Gibraltar 2.500
53 Andora 1.165
54 San Marino 0.333
55 Kosowo 0.000

Szczegółowy podział miejsc

Poniższa tablica pokazuje listę szczegółowego podziału miejsc[4].

Drużyny rozpoczynające udział Zwycięzcy poprzedniej rundy
Runda wstępna
(4 drużyny)
  • 4 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 52–55
I runda kwalifikacyjna
(32 drużyny)
  • 31 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 20–51 (z wyjątkiem Liechtensteinu)
  • zwycięzca rundy wstępnej
II runda kwalifikacyjna
(24 drużyny)
dla mistrzów
(20 drużyn)
  • 4 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 16–19
  • 16 zwycięzców I rundy kwalifikacyjnej
dla niemistrzów
(4 drużyny)
  • 4 drużyny – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 12–15
III runda kwalifikacyjna
(20 drużyn)
dla mistrzów
(12 drużyn)
  • 2 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 14–15
  • 10 zwycięzców II rundy kwalifikacyjnej dla mistrzów
dla niemistrzów
(8 drużyn)
  • 5 drużyny – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 7–11
  • 1 drużyna – trzeci zespół ligi federacji z miejsca 6
  • 2 zwycięzców II rundy kwalifikacyjnej dla niemistrzów
Runda play-off
(12 drużyn)
dla mistrzów
(8 drużyn)
  • 2 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 12–13
  • 6 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla mistrzów
dla niemistrzów
(4 drużyny)
  • 4 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla niemistrzów
Faza grupowa
(32 drużyny)
  • 11 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 1–11
  • 6 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 1–6
  • 5 drużyny – trzecie zespoły lig federacji z miejsc 1–5
  • 4 drużyny – czwarte zespoły lig federacji z miejsc 1–4
  • 4 zwycięzców rundy play-off dla mistrzów
  • 2 zwycięzców rundy play-off dla niemistrzów
Faza pucharowa
(16 drużyn)
  • 8 drużyn – zwycięzcy grup
  • 8 drużyn – wicemistrzowie grup

Uczestnicy

Drużyny Wykaz rundy dla zespołów z danego miejsca w danej lidze[5]. Oznaczenia:

  • L1, L2, L3, L4 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych,
  • OT – obrońca tytułu (zwycięzca edycji 2017/2018).
  • LE – zwycięzca Ligi Europy (edycja 2017/2018)
Faza grupowa
 Real Madryt (L3/OT)  Borussia Dortmund (L4)  AS Roma (L3)  FC Porto (L1)
 Atlético Madryt (L2/LE)  Manchester City (L1)  Inter Mediolan (L4)  Szachtar Donieck (L1)
 FC Barcelona (L1)  Manchester United (L2)  Paris Saint-Germain (L1)  Club Brugge (L1)
 Valencia CF (L4)  Tottenham Hotspur (L3)  AS Monaco (L2)  Galatasaray SK (L1)
 Bayern Monachium (L1)  Liverpool FC (L4)  Olympique Lyon (L3)  Viktoria Pilzno (L1)
 FC Schalke 04 (L2)  Juventus FC (L1)  Lokomotiw Moskwa (L1)
 TSG Hoffenheim (L3)  SSC Napoli (L2)  CSKA Moskwa (L2)
Runda play-off
dla mistrzów dla niemistrzów
 BSC Young Boys (L1)
 PSV Eindhoven (L1)
III runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
 AEK Ateny (L1)  SL Benfica (L2)  Standard Liège (L2)  Slavia Praga (L2)
 Red Bull Salzburg (L1)  Spartak Moskwa (L3)  Dynamo Kijów (L2)  Fenerbahçe SK (L2)
II runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
 Dinamo Zagrzeb (L1)  FC Midtjylland (L1)  FC Basel (L2)  PAOK FC (L2)
 CFR Cluj (L1)  BATE Borysów (L1)  Ajax (L2)  Sturm Graz (L2)
I runda kwalifikacyjna
 Legia Warszawa (L1)  FK Crvena zvezda (L1)  Kukësi (L2)  Alaszkert (L1)
 Malmö FF (L1)  FK Astana (L1)  Cork City (L1)  F91 Dudelange (L1)
 Hapoel Beer Szewa (L1)  Olimpija Lublana (L1)  Zrinjski Mostar (L1)  Crusaders F.C. (L1)
 Celtic (L1)  Spartak Trnawa (L1)  Torpedo Kutaisi (L1)  Sūduva Mariampol (L1)
 APOEL Nikozja (L1)  MOL Vidi FC (L1)  Spartaks Jūrmala (L1)  Valletta FC (L1)
 Rosenborg BK (L1)  Sheriff Tyraspol (L1)  Szkendija Tetowo (L1)  The New Saints F.C. (L1)
 Qarabağ Ağdam (L1)  Valur (L1)  Flora Tallinn (L1)  Víkingur Gøta (L1)
 Łudogorec Razgrad (L1)  HJK Helsinki (L1)  Sutjeska Nikšić (L1)
Runda wstępna
 Lincoln Red Imps (L1)  FC Santa Coloma (L1)  SP La Fiorita (L1) KF Drita Gnjilane (L1)

Terminarz

Poniżej przedstawiono terminarz rozgrywek (wszystkie losowania, z wyjątkiem losowania fazy grupowej, odbywają się w siedzibie UEFA w Nyonie)[6].

Faza Runda Data losowania Pierwszy mecz Drugi mecz
Runda wstępna Półfinały rundy 12 czerwca 2018 26 czerwca 2018
Finał rundy 29 czerwca 2018
Kwalifikacje Pierwsza runda kwalifikacyjna 19 czerwca 2018 10-11 lipca 2018 17–18 lipca 2018
Druga runda kwalifikacyjna 24–25 lipca 2018 31 lipca – 1 sierpnia 2018
Trzecia runda kwalifikacyjna 23 lipca 2018 7–8 sierpnia 2018 14 sierpnia 2018
Play-off Runda play-off 6 sierpnia 2018 21–22 sierpnia 2018 28–29 sierpnia 2018
Faza grupowa Kolejka 1 30 sierpnia 2018
(Monako)
18–19 września 2018
Kolejka 2 2–3 października 2018
Kolejka 3 23–24 października 2018
Kolejka 4 6–7 listopada 2018
Kolejka 5 27–28 listopada 2018
Kolejka 6 11–12 grudnia 2018
Faza pucharowa 1/8 finału 17 grudnia 2018 12–13 i 19–20 lutego 2019 5–6 i 12–13 marca 2019
Ćwierćfinały 15 marca 2019 9–10 kwietnia 2019 16–17 kwietnia 2019
Półfinały 30 kwietnia – 1 maja 2019 7–8 maja 2019
Finał 1 czerwca 2019 na Wanda Metropolitano w Madrycie

Faza kwalifikacyjna

Faza kwalifikacyjna rozpocznie się od rundy wstępnej, gdzie mistrzowie Gibraltaru, Andory, San Marino i Kosowa zostaną rozlosowani do półfinałów rundy. Zwycięzcy półfinałów awansują do finału rundy. Zwycięzca finału awansuje do I rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów, natomiast zespoły przegrane w tej rundzie zagrają w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy. W I rundzie kwalifikacyjnej zostaną rozlosowane pary dwumeczów. Zwycięzcy dwumeczów awansują do II rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów a przegrani zagrają w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy. Od II rundy kwalifikacji zostanie wprowadzony podział na kwalifikacje mistrzów i niemistrzów. Zwycięzcy awansują do III rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów a przegrani zagrają w III rundzie kwalifikacji do Ligi Europy. W III rundzie kwalifikacji i rundzie Play-off zwycięzcy dwumeczów awansują do następnej rundy w Lidze Mistrzów a przegrani zagrają w następnej rundzie Ligi Europy.

W każdej fazie zespoły zostaną podzielone: na rozstawione, czyli te z większym współczynnikiem UEFA i nierozstawione. Do drużyn rozstawionych dolosowane zostaną nierozstawione.

Runda wstępna

Do startu w Rundzie wstępnej zostały uprawnione 4 drużyny. Runda została podzielona na półfinały i finał. W tej rundzie zespoły grają tylko jeden mecz. Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy UEFA.

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Półfinały rundy
FC Santa Coloma  0:2 (dogr.) KF Drita Gnjilane
SP La Fiorita  0:2  Lincoln Red Imps
Finał rundy
Lincoln Red Imps  1:4 (dogr.) KF Drita Gnjilane

I runda kwalifikacyjna

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej zostały uprawnione 32 drużyny (1 z poprzedniej rundy), z czego 16 zostało rozstawionych. Drużyny, które przegrały w tej rundzie, otrzymały prawo gry w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy UEFA.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Torpedo Kutaisi  2:4  Sheriff Tyraspol 2:1 0:3
Szkendija Tetowo  5:4  The New Saints F.C. 5:0 0:4
Sūduva Mariampol  3:2  APOEL Nikozja 3:1 0:1
Olimpija Lublana  0:1  Qarabağ Ağdam 0:1 0:0
F91 Dudelange  2:3  MOL Vidi FC 1:1 1:2
Drita Gnjilane  0:5  Malmö FF 0:3 0:2
Víkingur Gøta  2:5  HJK Helsinki 1:2 1:3
Łudogorec Razgrad  9:0  Crusaders F.C. 7:0 2:0
Cork City  0:4  Legia Warszawa 0:1 0:3
Valur  2:3  Rosenborg BK 1:0 1:3
Kukësi  1:1 (br. wyj.)  Valletta FC 0:0 1:1
Flora Tallinn  2:7  Hapoel Beer Szewa 1:4 1:3
Spartaks Jūrmala  0:2  FK Crvena zvezda 0:0 0:2
Alaszkert  0:6  Celtic 0:3 0:3
Spartak Trnawa  2:1  Zrinjski Mostar 1:0 1:1
FK Astana  3:0  Sutjeska Nikšić 1:0 2:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

II runda kwalifikacyjna

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny został podzielony na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji:

  • do startu w II rundzie kwalifikacyjnej dla mistrzów uprawnionych było 20 drużyn (w tym 16 zwycięzców I rundy), z czego 10 było rozstawionych;
  • do startu w II rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce ligowej uprawnione było 4 drużyny, z czego 2 były rozstawione.

Drużyny, które przegrały w tej rundzie, otrzymały prawo gry w III rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy UEFA.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
FK Astana  2:1  FC Midtjylland 2:1 0:0
Łudogorec Razgrad  0:1  MOL Vidi FC 0:0 0:1
Kukësi  0:3  Qarabağ Ağdam 0:0 0:3
CFR Cluj  1:2  Malmö FF 0:1 1:1
Dinamo Zagrzeb  7:2  Hapoel Beer Szewa 5:0 2:2
FK Crvena zvezda  5:0  Sūduva Mariampol 3:0 2:0
BATE Borysów  2:1  HJK Helsinki 0:0 2:1
Szkendija Tetowo  1:0  Sheriff Tyraspol 1:0 0:0
Legia Warszawa  1:2  Spartak Trnawa 0:2 1:0
Celtic  3:1  Rosenborg BK 3:1 0:0
Ścieżka ligowa
PAOK FC  5:1  FC Basel 2:1 3:0
Ajax  5:1  Sturm Graz 2:0 3:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

III runda kwalifikacyjna

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 ścieżki – mistrzowską i ligową:

  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla mistrzów uprawnionych było 12 drużyn (w tym 10 zwycięzców II rundy), z czego 6 było rozstawionych;
  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce ligowej uprawnionych było 8 drużyn, z czego 4 było rozstawionych.

Drużyny, które przegrały w tej rundzie, otrzymały prawo gry w rundzie play-off Ligi Europy UEFA.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
Celtic  2:3  AEK Ateny 1:1 1:2
Red Bull Salzburg  4:0  Szkendija Tetowo 3:0 1:0
FK Crvena zvezda  3:2  Spartak Trnawa 1:1 2:1 (dogr.)
Qarabağ Ağdam  1:2  BATE Borysów 0:1 1:1
FK Astana  0:3  Dinamo Zagrzeb 0:2 0:1
Malmö FF  1:1 (br. wyj.)  MOL Vidi FC 1:1 0:0
Ścieżka ligowa
Standard Liège  2:5  Ajax 2:2 0:3
SL Benfica  2:1  Fenerbahçe SK 1:0 1:1
Slavia Praga  1:3  Dynamo Kijów 1:1 0:2
PAOK FC  3:2  Spartak Moskwa 3:2 0:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Runda play-off

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 ścieżki – mistrzowską i ligową:

  • do startu w rundzie play-off w ścieżce mistrzowskiej uprawnionych zostało 8 drużyn (w tym 6 zwycięzców III rundy), z czego 4 było rozstawionych;
  • do startu w rundzie play-off w ścieżce ligowej uprawnione były 4 drużyny (zwycięzcy III rundy), z czego 2 były rozstawione.

Drużyny, które przegrały w tej rundzie, otrzymały prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy UEFA.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
FK Crvena zvezda  2:2 (br. wyj.)  Red Bull Salzburg 0:0 2:2
BATE Borysów  2:6  PSV Eindhoven 2:3 0:3
BSC Young Boys  3:2  Dinamo Zagrzeb 1:1 2:1
MOL Vidi FC  2:3  AEK Ateny 1:2 1:1
Ścieżka ligowa
SL Benfica  5:2  PAOK FC 1:1 4:1
Ajax  3:1  Dynamo Kijów 3:1 0:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Składy

Faza grupowa

Losowanie odbyło się 30 sierpnia 2018 roku w Monako. Do startu w fazie grupowej uprawnione były 32 drużyny (w tym 6 zwycięzców rundy play-off oraz zwycięzca Ligi Europy z poprzedniego sezonu). W trakcie losowania zespoły zostały rozdzielone na 4 koszyki, według współczynnika UEFA, a następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogły trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji oraz decyzją UEFA drużyny z Rosji i Ukrainy[7]. Wszystkie zespoły zagrały ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansowały do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymały prawo gry w 1/16 finału Ligi Europy UEFA.

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1. i 2. awansują do 1/8 finału
Zespół z miejsca 3. awansuje do 1/16 finału Ligi Europy

Grupa A

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Borussia Dortmund (A) 6 4 1 1 10 2 +8 13
2 Atlético Madryt (A) 6 4 1 1 9 6 +3 13
3 Club Brugge (LE) 6 1 3 2 6 5 +1 6
4 AS Monaco 6 0 1 5 2 13 −11 1

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ATM DOR ASM CLB
Atlético Madryt  2:0 2:0 3:1

Borussia Dortmund  4:0 3:0 0:0

AS Monaco  1:2 0:2 0:4

Club Brugge  0:0 0:1 1:1


Grupa B

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Barcelona (A) 6 4 2 0 14 5 +9 14
2 Tottenham Hotspur (A) 6 2 2 2 9 10 −1 8
3 Inter Mediolan (LE) 6 2 2 2 6 7 −1 8
4 PSV Eindhoven 6 0 2 4 6 13 −7 2

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BAR TOT PSV INT
FC Barcelona  1:1 4:0 2:0

Tottenham Hotspur  2:4 2:1 1:0

PSV Eindhoven  1:2 2:2 1:2

Inter Mediolan  1:1 2:1 1:1


Grupa C

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Paris Saint-Germain (A) 6 3 2 1 17 9 +8 11
2 Liverpool FC (A) 6 3 0 3 9 7 +2 9
3 SSC Napoli (LE) 6 2 3 1 7 5 +2 9
4 FK Crvena zvezda 6 1 1 4 5 17 −12 4

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  PSG NAP LFC CRV
Paris Saint-Germain  2:2 2:1 6:1

SSC Napoli  1:1 1:0 3:1

Liverpool FC  3:2 1:0 4:0

FK Crvena zvezda  1:4 0:0 2:0


Grupa D

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Porto (A) 6 5 1 0 15 6 +9 16
2 FC Schalke 04 (A) 6 3 2 1 6 4 +2 11
3 Galatasaray SK (LE) 6 1 1 4 5 8 −3 4
4 Lokomotiw Moskwa 6 1 0 5 4 12 −8 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  LOK POR S04 GAL
Lokomotiw Moskwa  1:3 0:1 2:0

FC Porto  4:1 3:1 1:0

FC Schalke 04  1:0 1:1 2:0

Galatasaray SK  3:0 2:3 0:0


Grupa E

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Bayern Monachium (A) 6 4 2 0 15 5 +10 14
2 Ajax (A) 6 3 3 0 11 5 +6 12
3 SL Benfica (LE) 6 2 1 3 6 11 −5 7
4 AEK Ateny 6 0 0 6 2 13 −11 0

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BMU BEN AJX AEK
Bayern Monachium  5:1 1:1 2:0

SL Benfica  0:2 1:1 1:0

Ajax  3:3 1:0 3:0

AEK Ateny  0:2 2:3 0:2


Grupa F

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Manchester City (A) 6 4 1 1 16 6 +10 13
2 Olympique Lyon (A) 6 1 5 0 12 11 +1 8
3 Szachtar Donieck (LE) 6 1 3 2 8 16 −8 6
4 TSG Hoffenheim 6 0 3 3 11 14 −3 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  MNC SZA LYO HOF
Manchester City  6:0 1:2 2:1

Szachtar Donieck  0:3 1:1 2:2

Olympique Lyon  2:2 2:2 2:2

TSG Hoffenheim  1:2 2:3 3:3


Grupa G

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Real Madryt (A) 6 4 0 2 12 5 +7 12
2 AS Roma (A) 6 3 0 3 11 8 +3 9
3 Viktoria Pilzno (LE) 6 2 1 3 7 16 −9 7
4 CSKA Moskwa 6 2 1 3 8 9 −1 7

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  RMA ROM CSK VPL
Real Madryt  3:0 0:3 2:1

AS Roma  0:2 3:0 5:0

CSKA Moskwa  1:0 1:2 1:2

Viktoria Pilzno  0:5 2:1 2:2


Grupa H

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Juventus FC (A) 6 4 0 2 9 4 +5 12
2 Manchester United (A) 6 3 1 2 7 4 +3 10
3 Valencia CF (LE) 6 2 2 2 6 6 0 8
4 BSC Young Boys 6 1 1 4 4 12 −8 4

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  JUV MNU VAL YBO
Juventus FC  1:2 1:0 3:0

Manchester United  0:1 0:0 1:0

Valencia CF  0:2 2:1 3:1

BSC Young Boys  2:1 0:3 1:1


Faza pucharowa

Do startu w fazie pucharowej uprawnionych było 16 drużyn:

Do dalszych etapów turnieju przechodzili zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.


  1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                         
  Tottenham Hotspur 3 1 4  
  Borussia Dortmund 0 0 0  
    Tottenham Hotspur* 1 3 4  
    Manchester City 0 4 4  
  FC Schalke 04 2 0 2
  Manchester City 3 7 10  
    Tottenham Hotspur* 0 3 3  
    Ajax 1 2 3  
  Ajax 1 4 5  
  Real Madryt 2 1 3  
    Ajax 1 2 3
    Juventus FC 1 1 2  
  Atlético Madryt 2 0 2
  Juventus FC 0 3 3  
    Tottenham Hotspur 0
    Liverpool FC 2
  Manchester United* 0 3 3  
  Paris Saint-Germain 2 1 3  
    Manchester United 0 0 0
    FC Barcelona 1 3 4  
  Olympique Lyon 0 1 1
  FC Barcelona 0 5 5  
    FC Barcelona 3 0 3
    Liverpool FC 0 4 4  
  Liverpool FC 0 3 3  
  Bayern Monachium 0 1 1  
    Liverpool FC 2 4 6
    FC Porto 0 1 1  
  AS Roma 2 1 3
  FC Porto** 1 3 4  

Uwagi:
* Zwycięstwo dzięki bramce/bramkom zdobytym na wyjeździe.
** Zwycięstwo po dogrywce.
*** Zwycięstwo po serii rzutów karnych.


Zakwalifikowane drużyny

Losowanie par 1/8 finału odbyło się 17 grudnia 2018 roku. Zwycięzcy poszczególnych grup w fazie grupowej Ligi Mistrzów zostali rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogły zostać zestawione w jednej parze (dotyczy jedynie 1/8 finału).

Zwycięzcy grup
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
 Borussia Dortmund A  Bayern Monachium E
 FC Barcelona B  Manchester City F
 Paris Saint-Germain C  Real Madryt G
 FC Porto D  Juventus FC H
Drugie miejsca
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
 Atlético Madryt A  Ajax E
 Tottenham Hotspur B  Olympique Lyon F
 Liverpool FC C  AS Roma G
 FC Schalke 04 D  Manchester United H

1/8 finału

Losowanie par tej rundy odbyło się 17 grudnia 2018 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 12 i 13 lutego oraz 19 i 20 lutego 2019, a rewanże 5 i 6 marca oraz 12 i 13 marca 2019.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Schalke 04  2:10  Manchester City 2:3 0:7
Atlético Madryt  2:3  Juventus FC 2:0 0:3
Manchester United  3:3 (br. wyj.)  Paris Saint-Germain 0:2 3:1
Tottenham Hotspur  4:0  Borussia Dortmund 3:0 1:0
Olympique Lyon  1:5  FC Barcelona 0:0 1:5
AS Roma  3:4  FC Porto 2:1 1:3 (dogr.)
Ajax  5:3  Real Madryt 1:2 4:1
Liverpool FC  3:1  Bayern Monachium 0:0 3:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Ćwierćfinały

Od tej rundy drużyny rywalizujące ze sobą w parach losowane były niezależnie od kraju z którego pochodzą, a także grupy w której występowały. Losowanie par tej rundy odbyło się 15 marca 2019 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 9 i 10 kwietnia, a rewanże 16 i 17 kwietnia 2019.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ajax  3:2  Juventus FC 1:1 2:1
Liverpool FC  6:1  FC Porto 2:0 4:1
Tottenham Hotspur  4:4 (br. wyj.)  Manchester City 1:0 3:4
Manchester United  0:4  FC Barcelona 0:1 0:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Półfinały

Pierwsze mecze zostały rozegrane 30 kwietnia i 1 maja, a rewanże 7 i 8 maja 2019.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Tottenham Hotspur  3:3 (br. wyj.)  Ajax 0:1 3:2
FC Barcelona  3:4  Liverpool FC 3:0 0:4
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Finał

1 czerwca 2019
21:00 CET
Tottenham Hotspur  0:2
(0:1)
 Liverpool FC Wanda Metropolitano, Madryt  
Raport  2' (k.) Salah
 87' Origi
Widzów: 63 272
Sędzia: Damir Skomina
Tottenham Hotspur
Liverpool FC
1 Hugo Lloris (c)
2 Kieran Trippier
4 Toby Alderweireld
5 Jan Vertonghen
3 Danny Rose
17 Moussa Sissoko 74'
8 Harry Winks 66'
20 Dele Alli 81'
23 Christian Eriksen
7 Son Heung-min
10 Harry Kane
Zmiany:
13 Michel Vorm
22 Paulo Gazzaniga
6 Davinson Sánchez
16 Kyle Walker-Peters
21 Juan Foyth
24 Serge Aurier
33 Ben Davies
11 Erik Lamela
12 Victor Wanyama
15 Eric Dier 74'
27 Lucas Moura 66'
18 Fernando Llorente 81'
Trener:
Mauricio Pochettino
13 Alisson Becker
66 Trent Alexander-Arnold
32 Joël Matip
4 Virgil van Dijk
26 Andrew Robertson
14 Jordan Henderson (c)
3 Fabinho
5 Georginio Wijnaldum 62'
11 Mohamed Salah
9 Roberto Firmino 58'
10 Sadio Mané 90'
Zmiany:
22 Simon Mignolet
62 Caoimhin Kelleher
6 Dejan Lovren
12 Joe Gomez 90'
18 Alberto Moreno
7 James Milner 62'
20 Adam Lallana
21 Alex Oxlade-Chamberlain
23 Xherdan Shaqiri
15 Daniel Sturridge
24 Rhian Brewster
27 Divock Origi 58'
Trener:
Jürgen Klopp


ZDOBYWCA LIGI MISTRZÓW 2018/2019


LIVERPOOL FC
 
SZÓSTY TYTUŁ

Klasyfikacja strzelców

Nie wliczono bramek z kwalifikacji i play-off.

Pozycja Zawodnik Zespół Mecze Bramki Minuty na boisku
1. Lionel Messi FC Barcelona 10 12 837
2. Robert Lewandowski Bayern Monachium 8 8 714
3. Dušan Tadić Ajax 12 6 1080
Cristiano Ronaldo Juventus FC 9 749
Moussa Marega FC Porto 9 840
Sergio Agüero Manchester City 7 510
7. Edin Džeko AS Roma 6 5 570
Raheem Sterling Manchester City 10 871
Mohamed Salah Liverpool FC 12 1058
Andrej Kramarić TSG Hoffenheim 6 481
Neymar Paris Saint-Germain 6 532
Harry Kane Tottenham Hotspur 9 778
Paulo Dybala Juventus FC 9 518
Lucas Moura Tottenham Hotspur 12 725

Źródło:[8]

Hat-tricki

Gracz (klub) Spotkanie Rezultat Runda Data
Lionel Messi (FC Barcelona)  FC Barcelona
 PSV Eindhoven
4:0 Faza grupowa/1 kolejka 18 września 2018
Paulo Dybala (Juventus FC)  Juventus FC
 BSC Young Boys
3:0 Faza grupowa/2 kolejka 2 października 2018
Edin Džeko (AS Roma)  AS Roma Viktoria Pilzno 5:0 Faza grupowa/2 kolejka 3 października 2018
Neymar (Paris Saint-Germain)  Paris Saint-Germain
 FK Crvena zvezda
6:1 Faza grupowa/2 kolejka 3 października 2018
Gabriel Jesus (Manchester City)  Manchester City
 Szachtar Donieck
6:0 Faza grupowa/4 kolejka 7 listopada 2018
Cristiano Ronaldo (Juventus FC)  Juventus FC
Atlético Madryt
3:0 1/8 finału/rewanż 12 marca 2019
Lucas Moura (Tottenham Hotspur)  Ajax
 Tottenham Hotspur
2:3 Półfinał/rewanż 8 maja 2019

Zobacz też



This article uses material from the Wikipedia article "Liga Mistrzów UEFA (2018/2019)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Sports List

Air sports
• Aerobatics
• Air racing
• Cluster ballooning
• Hopper ballooning

Wingsuit flying
• Gliding
• Hang gliding
• Powered hang glider
• Human powered aircraft
• Model aircraft
• Parachuting
• Banzai skydiving
• BASE jumping
• Skydiving
• Skysurfing
• Wingsuit flying
• Paragliding
• Powered paragliding
• Paramotoring
• Ultralight aviation

Archery
• Field archery
• Flight archery
• Gungdo
• Indoor archery
• Kyūdō
• Popinjay
• Target archery

Ball-over-net games
• Badminton
• Ball badminton
• Biribol
• Bossaball
• Fistball
• Footbag net
• Football tennis
• Footvolley
• Hooverball
• Jianzi
• Padel
• Peteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Sepak takraw
• Sipa
• Throwball
• Volleyball
• Beach volleyball
• Water volleyball
• Paralympic volleyball
• Wallyball
• Ringo


Basketball family
• Basketball
• Beach basketball
• Deaf basketball
• Streetball
• Water basketball
• Wheelchair basketball
• Cestoball
• Korfball
• Netball
• Fastnet
• Indoor netball
• Ringball
• Slamball

Bat-and-ball (safe haven)
• Baseball
• Softball
• Slow pitch
• Fast-pitch softball
• 16-inch softball
• Bat and trap
• British baseball – four posts
• Brännboll – four bases
• Corkball – four bases (no base-running)
• Cricket – two creases
• Indoor cricket
• Limited overs cricket
• One Day International
• Test cricket
• Twenty20
• Danish longball
• Kickball
• Kilikiti
• Lapta – two salos (bases)
• The Massachusetts Game – four bases
• Matball
• Oina
• Old cat – variable
• Over-the-line – qv
• Palant
• Pesäpallo – four bases
• Punchball
• Rounders – four bases or posts
• Scrub baseball – four bases (not a team game per se)
• Stickball – variable
• Stool ball – two stools
• Tee-ball
• Town ball – variable
• Vigoro – two wickets
• Wireball
• Wiffleball

Baton twirling
• Baton twirling

Acro sports
• Ballet
• Dancing
• Cheerleading
• Gymnastics

Performance sports
• Drum corps
• Marching band

Board sports

• Skateboarding
• Scootering
• Casterboarding
• Freeboard (skateboard)
• Longboarding
• Streetboarding
• Skysurfing
• Streetluge
• Snowboarding
• Mountainboarding
• Sandboarding
• Snowkiting
• Surfing
• Wakesurfing
• Bodyboarding
• Riverboarding
• Skimboarding
• Windsurfing
• Wakeboarding
• Kneeboarding
• Paddleboarding

Catch games
• Dodgeball
• Ga-ga
• Keep away
• Kin-Ball
• Newcomb ball
• Quidditch
• Rundown (a.k.a. Pickle)
• Yukigassen

Climbing

• Abseiling
• Aid climbing
• Ice climbing
• Mixed climbing
• Mountaineering
• Rock climbing
• Bouldering
• Deep-water soloing
• Sport climbing
• Traditional climbing
• Other
• Canyoning (Canyoneering)
• Coasteering
• Hiking
• Rope climbing
• Pole climbing

Cycling

• Artistic cycling
• BMX
• Cyclo-cross
• Cross-country mountain biking
• Cycle polo
• Cycle speedway
• Downhill mountain biking
• Dirt jumping
• Enduro mountain biking
• Freestyle BMX
• Hardcourt Bike Polo
• Road bicycle racing
• Track cycling
• Underwater cycling

Skibob
• Skibobbing

Unicycle

• Mountain unicycling
• Unicycling
• Unicycle basketball
• Unicycle hockey
• Unicycle trials
Combat sports: wrestling and martial arts
• Aiki-jūjutsu
• Aikido
• Jujutsu
• Judo
• Brazilian jiu-jitsu
• Sambo (martial art)
• Sumo
• Wrestling
• Amateur wrestling
• Greco-Roman wrestling
• Freestyle wrestling
• Folk wrestling
• Boli Khela
• Collar-and-elbow
• Cornish wrestling
• Dumog
• Glima
• Gouren
• Kurash
• Lancashire wrestling
• Catch wrestling
• Malla-yuddha
• Mongolian wrestling
• Pehlwani
• Professional wrestling
• Schwingen
• Shuai jiao
• Ssireum
• Varzesh-e Pahlavani
• Yağlı Güreş
• Greek wrestling

Striking

• Choi Kwang-Do
• Cockfighting
• Boxing
• Bokator
• Capoeira
• Fujian White Crane
• Karate
• Kenpō
• Kickboxing
• Lethwei
• Muay Thai
• Pradal serey
• Sanshou
• Savate
• Shaolin Kung Fu
• Sikaran
• Silat
• Subak
• Taekkyeon
• Taekwondo
• Taidō
• Tang Soo Do
• Wing Chun
• Zui quan

Mixed or hybrid
• Baguazhang
• Bando
• Bartitsu
• Bujinkan
• Hapkido
• Hwa Rang Do
• Jeet Kune Do
• Kajukenbo
• Kalaripayattu
• Krav Maga
• Kuk Sool Won
• Marine Corps Martial Arts Program
• Mixed martial arts
• Northern Praying Mantis
• Ninjutsu
• Pankration
• Pencak Silat
• Sanshou
• Shidōkan Karate
• Shōrin-ryū Shidōkan
• Shoot boxing
• Shootfighting
• Shorinji Kempo
• Systema
• T'ai chi ch'uan
• Vajra-mushti
• Vale tudo
• Vovinam
• Xing Yi Quan
• Zen Bu Kan Kempo

Weapons
• Axe throwing
• Battōjutsu
• Boffer fighting
• Eskrima
• Egyptian stick fencing
• Fencing
• Gatka
• Hojōjutsu
• Iaidō
• Iaijutsu
• Jōdō
• Jogo do pau
• Jūkendō
• Jittejutsu
• Kendo
• Kenjutsu
• Krabi–krabong
• Kung fu
• Kyūdō
• Kyūjutsu
• Modern Arnis
• Naginatajutsu
• Nguni stick-fighting
• Okinawan kobudō
• Shurikenjutsu
• Silambam
• Sōjutsu
• Sword fighting
• Wushu
• Kumdo
• Wing Chun


Skirmish
• Airsoft
• Laser tag
• Paintball


Cue sports
• Carom billiards
• Three-cushion
• Five-pins
• Balkline and straight rail
• Cushion caroms
• Four-ball (yotsudama)
• Artistic billiards
• Novuss (and cued forms of carrom)
• Pocket billiards (pool)
• Eight-ball
• Blackball (a.k.a. British eight-ball pool)
• Nine-ball
• Straight pool (14.1 continuous)
• One-pocket
• Three-ball
• Seven-ball
• Ten-ball
• Rotation
• Baseball pocket billiards
• Cribbage (pool)
• Bank pool
• Artistic pool
• Trick shot competition
• Speed pool
• Bowlliards
• Chicago
• Kelly pool
• Cutthroat
• Killer
• Russian pyramid
• Snooker
• Sinuca brasileira
• Six-red snooker
• Snooker plus
• Hybrid carom–pocket games
• English billiards
• Bottle pool
• Cowboy
• Obstacle variations
• Bagatelle
• Bar billiards
• Bumper pool
• Table Sports
• Foosball


Equine sports
• Buzkashi
• Barrel racing
• Campdrafting
• Cirit
• Charreada
• Chilean rodeo
• Cross country
• Cutting
• Dressage
• Endurance riding
• English pleasure
• Equitation
• Eventing
• Equestrian vaulting
• Gymkhana
• Harness racing
• Horse racing
• Horseball
• Hunter
• Hunter-jumpers
• Jousting
• Pato
• Reining
• Rodeo
• Show jumping
• Steeplechase
• Team penning
• Tent pegging
• Western pleasure


Fishing
• Angling
• Big-game fishing
• Casting
• Noodling
• Spearfishing
• Sport fishing
• Surf fishing
• Rock fishing
• Fly fishing
• Ice fishing

Flying disc sports

• Beach ultimate
• Disc dog
• Disc golf
• Disc golf (urban)
• Dodge disc
• Double disc court
• Flutterguts
• Freestyle
• Freestyle competition
• Goaltimate
• Guts
• Hot box
• Ultimate

Football

• Ancient games
• Chinlone
• Cuju
• Episkyros
• Harpastum
• Kemari
• Ki-o-rahi
• Marn Grook
• Woggabaliri
• Yubi lakpi
• Medieval football
• Ba game
• Caid
• Calcio Fiorentino
• Camping (game)
• Chester-le-Street
• Cnapan
• Cornish hurling
• Haxey Hood
• Knattleikr
• La soule
• Lelo burti
• Mob football
• Royal Shrovetide Football
• Uppies and Downies
• Association football
• Jorkyball
• Paralympic football
• Powerchair Football
• Reduced variants
• Five-a-side football
• Beach soccer
• Futebol de Salão
• Futsal
• Papi fut
• Indoor soccer
• Masters Football
• Street football
• Freestyle football
• Keepie uppie
• Swamp football
• Three sided football
• Australian football
• Nine-a-side footy
• Rec footy
• Metro footy
• English school games
• Eton College
• Field game
• Wall game
• Harrow football
• Gaelic football
• Ladies' Gaelic football
• Gridiron football
• American football
• Eight-man football
• Flag football
• Indoor football
• Arena football
• Nine-man football
• Six-man football
• Sprint football
• Touch football
• Canadian football
• Street football (American)
• Rugby football
• Beach rugby
• Rugby league
• Masters Rugby League
• Mod league
• Rugby league nines
• Rugby league sevens
• Tag rugby
• Touch football
• Wheelchair rugby league
• Rugby union
• American flag rugby
• Mini rugby
• Rugby sevens
• Tag rugby
• Touch rugby
• Rugby tens
• Snow rugby
• Hybrid codes
• Austus
• Eton wall game
• International rules football
• Samoa rules
• Speedball
• Universal football
• Volata


Golf

• Miniature golf
• Match play
• Skins game
• Speed golf
• Stroke play
• Team play
• Shotgun start

Gymnastics

• Acrobatic gymnastics
• Aerobic gymnastics
• Artistic gymnastics
• Balance beam
• Floor
• High bar
• Parallel bars
• Pommel horse
• Still rings
• Uneven bars
• Vault
• Juggling
• Rhythmic gymnastics
• Ball
• Club
• Hoop
• Ribbon
• Rope
• Rope jumping
• Slacklining
• Trampolining
• Trapeze
• Flying trapeze
• Static trapeze
• Tumbling

Handball family
• Goalball
• Hitbal
• Tchoukball
• Team handball
• Beach handball
• Czech handball
• Field handball
• Torball
• Water polo

Hunting

• Beagling
• Big game hunting
• Deer hunting
• Fox hunting
• Hare coursing
• Wolf hunting

Ice sports
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Curling
• Ice hockey
• Ringette
• Ice yachting
• Figure skating


Kite sports
• Kite buggy
• Kite fighting
• Kite landboarding
• Kitesurfing
• Parasailing
• Snow kiting
• Sport kite (Stunt kite)

Mixed discipline
• Adventure racing
• Biathlon
• Duathlon
• Decathlon
• Heptathlon
• Icosathlon
• Modern pentathlon
• Pentathlon
• Tetrathlon
• Triathlon

Orienteering family
• Geocaching
• Orienteering
• Rogaining
• Letterboxing
• Waymarking

Pilota family
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Jai alai
• Fives
• Eton Fives
• Rugby Fives
• Frisian handball
• Four square
• Gaelic handball
• Jeu de paume
• Palla
• Patball
• Valencian pilota

Racquet (or racket) sports
• Badminton
• Ball badminton
• Basque pelota
• Frontenis
• Xare
• Beach tennis
• Fives
• Matkot
• Padel
• Paleta Frontón
• Pelota mixteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Qianball
• Racketlon
• Racquetball
• Racquets
• Real tennis
• Soft tennis
• Speed-ball
• Speedminton
• Squash
• Hardball squash
• Squash tennis
• Stické
• Table tennis
• Tennis
Remote control
• Model aerobatics
• RC racing
• Robot combat
• Slot car racing

Rodeo-originated
• Bullriding
• Barrel Racing
• Bronc Riding
• Saddle Bronc Riding
• Roping
• Calf Roping
• Team Roping
• Steer Wrestling
• Goat Tying

Running
• Endurance
• 5K run
• 10K run
• Cross-country running
• Half marathon
• Marathon
• Road running
• Tower running
• Ultramarathon
• Sprint
• Hurdles

Sailing / Windsurfing
• Ice yachting
• Land sailing
• Land windsurfing
• Sailing
• Windsurfing
• Kiteboarding
• Dinghy sailing

Snow sports
• Alpine skiing
• Freestyle skiing
• Nordic combined
• Nordic skiing
• Cross-country skiing
• Telemark skiing
• Ski jumping
• Ski touring
• Skijoring
• Speed skiing

Sled sports

• Bobsleigh
• Luge
• Skibobbing
• Skeleton
• Toboggan

Shooting sports
• Clay pigeon shooting
• Skeet shooting
• Trap shooting
• Sporting clays
• Target shooting
• Field target
• Fullbore target rifle
• High power rifle
• Benchrest shooting
• Metallic silhouette
• Practical shooting
• Cowboy action shooting
• Metallic silhouette shooting
Stacking
• Card stacking
• Dice stacking
• Sport stacking

Stick and ball games
• Hornussen

Hockey
• Hockey
• Ball hockey
• Bando
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Moscow broomball
• Field hockey
• Indoor field hockey
• Floorball
• Ice hockey

Ice hockey 
 • Pond hockey
• Power hockey
• Ringette
• Sledge hockey
• Underwater ice hockey
• Roller hockey
• Inline hockey
• Roller hockey (Quad)
• Skater hockey
• Rossall Hockey
• Spongee
• Street hockey
• Underwater hockey
• Unicycle hockey

Hurling and shinty
• Cammag
• Hurling
• Camogie
• Shinty
• Composite rules shinty-hurling

Lacrosse
• Lacrosse
• Box lacrosse
• Field lacrosse
• Women's lacrosse
• Intercrosse


Polo
• Polo
 • Bicycle polo
• Canoe polo
• Cowboy polo
• Elephant polo
• Horse polo
• Segway polo
• Yak polo

Street sports
• Free running
• Freestyle footbag
• Freestyle football
• Powerbocking
• Parkour
• Scootering
• Street workout

Tag games

• British bulldogs (American Eagle)
• Capture the flag
• Hana Ichi Monme
• Hide and seek
• Jugger
• Kabaddi
• Kho kho
• Kick the can
• Oztag
• Red rover
• Tag

Walking
• Hiking
• Backpacking (wilderness)
• Racewalking
• Bushwhacking
• Walking

Wall-and-ball
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Butts Up
• Chinese handball
• Fives
• Gaelic handball
• International fronton
• Jorkyball
• Racquetball
• Squash
• Squash tennis
• Suicide (game)
• Valencian frontó
• Wallball
• Wallyball

Aquatic & paddle sports
• Creeking
• Flyak
• Freeboating
• Sea kayaking
• Squirt boating
• Surf kayaking
• Whitewater kayaking

Rafting
• Rafting
• White water rafting

Rowing
• Rowing (sport)
• Gig racing
• Coastal and ocean rowing
• Surfboat
• Single scull
Other paddling sports
• Dragon boat racing
• Stand up paddle boarding
• Water polo
• Canoe polo
• Waboba

Underwater
• Underwater football
• Underwater rugby
• Underwater hockey

Competitive swimming
• Backstroke
• Breaststroke
• Butterfly stroke
• Freestyle swimming
• Individual medley
• Synchronized swimming
• Medley relay

Kindred activities
• Bifins (finswimming)
• Surface finswimming

Subsurface and recreational
• Apnoea finswimming
• Aquathlon (underwater wrestling)
• Freediving
• Immersion finswimming
• Scuba diving
• Spearfishing
• Snorkelling
• Sport diving (sport)
• Underwater hockey
• Underwater orienteering
• Underwater photography (sport)
• Underwater target shooting
Diving
• Cliff diving
• Diving

Weightlifting
• Basque traditional weightlifting
• Bodybuilding
• Highland games
• Olympic weightlifting
• Powerlifting
• Strength athletics (strongman)
• Steinstossen

Motorized sports
• Autocross (a.k.a. Slalom)
• Autograss
• Banger racing
• Board track racing
• Demolition derby
• Desert racing
• Dirt track racing
• Drag racing
• Drifting
• Folkrace
• Formula racing
• Formula Libre
• Formula Student
• Hillclimbing
• Ice racing
• Kart racing
• Land speed records
• Legends car racing
• Midget car racing
• Monster truck
• Mud bogging
• Off-road racing
• Pickup truck racing
• Production car racing
• Race of Champions
• Rally raid
• Rallycross
• Rallying
• Regularity rally
• Road racing
• Short track motor racing
• Snowmobile racing
• Sports car racing
• Sprint car racing
• Street racing
• Stock car racing
• Time attack
• Tractor pulling
• Touring car racing
• Truck racing
• Vintage racing
• Wheelstand competition

Motorboat racing
• Drag boat racing
• F1 powerboat racing
• Hydroplane racing
• Jet sprint boat racing
• Offshore powerboat racing
• Personal water craft

Motorcycle racing
• Auto Race
• Board track racing
• Cross-country rally
• Endurance racing
• Enduro
• Freestyle motocross
• Grand Prix motorcycle racing
• Grasstrack
• Hillclimbing
• Ice racing
• Ice speedway
• Indoor enduro
• Motocross
• Motorcycle drag racing
• Motorcycle speedway
• Off-roading
• Rally raid
• Road racing
• Superbike racing
• Supercross
• Supermoto
• Supersport racing
• Superside
• Track racing
• Trial
• TT racing
• Free-style moto

Marker sports
• Airsoft
• Archery
• Paintball
• Darts

Musical sports
• Color guard
• Drum corps
• Indoor percussion
• Marching band

Fantasy sports
• Quidditch
• Hunger Games(Gladiating)
• Pod Racing
• Mortal Kombat(MMA)

Other
• Stihl Timbersports Series
• Woodsman

Overlapping sports
• Tennis
• Polocrosse
• Badminton
• Polo

Skating sports
• Aggressive inline skating
• Artistic roller skating
• Figure skating
• Freestyle slalom skating
• Ice dancing
• Ice skating
• Inline speed skating
• Rinkball
• Rink hockey
• Roller derby
• Roller skating
• Short track speed skating
• Skater hockey
• Speed skating
• Synchronized skating

Freestyle skiing
• Snowboarding
• Ski flying
• Skibob
• Snowshoeing
• Skiboarding