powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Gra bitewna (9616 views - Game & Play & Gamification)

Gry bitewne – odmiana standardowych gier planszowych. Gracze dysponują określoną liczbą różnych jednostek. Rozgrywka dzieli się na tury, w trakcie których gracze w ustalonej kolejności wykonują ruchy. Każdy rodzaj jednostki dysponuje odmiennymi atrybutami, takimi jak szybkość poruszania się (zależy od niej zazwyczaj odległość ruchu), szansa obrony, szansa na atak oraz obrażenia. Kwestie losowe rozstrzygane są za pomocą przypisanego do danej gry rodzaju kostek. W niektórych grach poszczególne postacie tego samego rodzaju różnią się umiejętnościami, zdobywanymi w trakcie walki. Cechy wyróżniające gry bitewne z innych gier planszowych: figurki – gry bitewne używają modeli reprezentujących jednostki, co w grach planszowych często jest opcjonalne. W niektórych grach w czasie bitwy może znajdować się kilkaset jednostek (np. Warhammer Fantasy Battle), w innych kilka (np. Neuroshima Tactics) rozpiski – gracze przed bitwą przygotowują dokument opisujący jednostki biorące udział w bitwie. W niektórych grach (np. X-wing) jednostek biorących udział w bitwie jest niewiele, a wszystkie modyfikacje są opisane na oddzielnych kartach jednostek - w tedy rozpiska w formie wydruku nie jest potrzebna, w innych grach (np. Warhammer Fantasy Battles) wydruk jest konieczny ze względu na poziom skomplikowania. pole bitwy – w przeciwieństwie do innych gier planszowych obszar gry jest otwarty - nie jest podzielony na pola (kwadraty, sześciokąty), a jednostki mogą poruszać się w dowolnych kierunkach względem planszy. Często istotnym elementem planszy są tereny, czyli lasy, budynki, rampy, itp. reprezentowane przez makiety. miarki i znaczniki – ze względu na otwarty obszar gry potrzebne są metody na mierzenie odległości (ruchu, ataków dystansowych) jak również wyznaczanie obszarów (np. pole widzenia jednostki, obszar działania wybuchu). W wielu grach do mierzenia odległości używa się miarek calowych.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Gra bitewna

Gra bitewna

Gry bitewne – odmiana standardowych gier planszowych. Gracze dysponują określoną liczbą różnych jednostek. Rozgrywka dzieli się na tury, w trakcie których gracze w ustalonej kolejności wykonują ruchy. Każdy rodzaj jednostki dysponuje odmiennymi atrybutami, takimi jak szybkość poruszania się (zależy od niej zazwyczaj odległość ruchu), szansa obrony, szansa na atak oraz obrażenia. Kwestie losowe rozstrzygane są za pomocą przypisanego do danej gry rodzaju kostek. W niektórych grach poszczególne postacie tego samego rodzaju różnią się umiejętnościami, zdobywanymi w trakcie walki.

Cechy wyróżniające gry bitewne z innych gier planszowych:

  • figurki – gry bitewne używają modeli reprezentujących jednostki, co w grach planszowych często jest opcjonalne. W niektórych grach w czasie bitwy może znajdować się kilkaset jednostek (np. Warhammer Fantasy Battle), w innych kilka (np. Neuroshima Tactics)
  • rozpiski – gracze przed bitwą przygotowują dokument opisujący jednostki biorące udział w bitwie. W niektórych grach (np. X-wing) jednostek biorących udział w bitwie jest niewiele, a wszystkie modyfikacje są opisane na oddzielnych kartach jednostek - w tedy rozpiska w formie wydruku nie jest potrzebna, w innych grach (np. Warhammer Fantasy Battles) wydruk jest konieczny ze względu na poziom skomplikowania.
  • pole bitwy – w przeciwieństwie do innych gier planszowych obszar gry jest otwarty - nie jest podzielony na pola (kwadraty, sześciokąty), a jednostki mogą poruszać się w dowolnych kierunkach względem planszy. Często istotnym elementem planszy są tereny, czyli lasy, budynki, rampy, itp. reprezentowane przez makiety.
  • miarki i znaczniki – ze względu na otwarty obszar gry potrzebne są metody na mierzenie odległości (ruchu, ataków dystansowych) jak również wyznaczanie obszarów (np. pole widzenia jednostki, obszar działania wybuchu). W wielu grach do mierzenia odległości używa się miarek calowych.

Przykłady strategicznych gier planszowych


As (karta)Komputerowa gra akcjiFantastyka postapokaliptycznaArcade cabinetAutomat do gryRzeczywistość rozszerzonaAwatar (rzeczywistość wirtualna)Baby walkerTryktrakBalance bicycleBaoding ballsBasket-hilted swordBattle royale (gry komputerowe)Goniec (szachy)Card countingGra karcianaKaruzelaKasynoOsadnicy z CatanuZegar szachowyCzwórkiDartKość do gryDomek dla lalekDominoEdge sortingFidget spinnerPerspektywa pierwszej osobyStrzelanka pierwszoosobowaFortniteGraGame boyKontroler gierSilnik gryGamepadGameplay of PokémonGamerGaming houseGaming keypadGoogle CardboardHalo 3: ODSTHouse of mirrorsImmersive technologyJob SimulatorDżojstikKról (szachy)Skoczek (szachy)Lego DuploLudzik LegoLightning McQueenList of magical weaponsList of most-played video games by player countMagic: The GatheringMMORPGMatrioszkaMetro 2033 (książka)Metro 2033 (gra komputerowa)Mini 4WDMonopolyMonopoly video gamesKomputerowa gra wieloosobowaOrigamiOriginal video animationPion (szachy)FlipperPostać graczaPlayer versus playerPlayerUnknown’s BattlegroundsPlac zabawPokémonPokerPortal (gra komputerowa)PuzzleHetman (szachy)Modelarstwo kolejoweSzaradaKoń na biegunachWieża (szachy)Kostka RubikaStrzelankaJednoręki bandytaSnookerSoma cubeSpinning coneSquishiesStress ballSuper MarioSurvival horrorTangramMiś (zabawka)TetrisWieże HanoiZabawkaKlockiToy trainTransformers DecepticonsKonsola gier wideoVirtual worldWarhammer 40,000Tory drewnianeWorld of WarcraftYukikaze (anime)Miniature model (gaming)WargamingTabletop gameBattleMechBattleTechMapa heksagonalna

This article uses material from the Wikipedia article "Gra bitewna", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Game & Play & Gamification

3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank