Our 3D CAD supplier models have been moved to 3Dfindit.com, the new visual search engine for 3D CAD, CAE & BIM models.
You can log in there with your existing account of this site.
The content remains free of charge.
Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Sławomir Mulka).
Ten artykuł dotyczy motocykla trójkołowego. Zobacz też: Tricykl – rower trójkołowy. |
Trajka (ang. trike), traja, trójkołowiec, trzykołowiec – pojazd silnikowy na trzech kołach.
Trajka bywa połączeniem motocykla z samochodem. Przód pochodzi z motocykla, a tył z samochodu. Do budowy trajek wykorzystywane bywają zawieszenia i silniki pochodzące z VW Garbusa, ale też np. z Zaporożca czy Fiata 126 czyli generalnie samochody z silnikiem usytuowanym z tyłu pojazdu.
Trajki z przodu mają jedno koło w osi symetrii pojazdu, a dwa koła z tyłu. Inne odmiany trajki mogą mieć dwa koła z przodu i jedno z tyłu (np. model Can-am Spyder 990[1]).
W języku polskim nazwy tej nie używa się w odniesieniu do innych konstrukcji trójkołowych, np. pojazdów o napędzie mięśniowym, podobnych do rowerów (pojazd taki nazywany bywa tricyklem), ani do motocykli z bocznym wózkiem, ani do trójkołowych wózków inwalidzkich (także wobec tych z napędem motorowym), ani też wobec powszechnych w Azji trójkołowych riksz ani motorowych pojazdów do przewozu pasażerów. Wyjątkiem jest potoczna nazwa trikke.
W 1885 r. Carl Benz zbudował pierwszy pojazd silnikowy. Był to automobil trzykołowy. Na pojazd ten Carl Benz uzyskał patent niemiecki nr 37435, a pojazd nazwany został Benz Patent-Motorwagen Nummer 1.
This article uses material from the Wikipedia article "Trajka", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia
Car, Truck,MotorBike, Bicycle, Engine, Racer, Bus