powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Texaco (15509 views - Brands)

Texaco (Texas Company) – amerykański koncern branży paliwowej utworzony w Beaumont w Teksasie (jako The Texas Fuel Company) w 1901 roku przez Josepha Stephena Cullinana, Thomasa J. Donoghue'a, Waltera Benona Sharpa i Arnolda Schlaeta. Przez sto lat swego istnienia ulegał licznym przekształceniom, nabywał inne przedsiębiorstwa i wchodził w fuzje z innymi, cały czas rozszerzając zakres swojej działalności początkowo na Stany Zjednoczone, później na inne kraje Ameryki oraz pozostałe kontynenty. W Polsce koncern Texaco operował od roku 1990 za pośrednictwem spółki Batimex z Poznania. W 1992 utworzono spółkę Texaco Marketing Poland. Spółka ta zajmowała się początkowo handlem olejami, smarami i płynami eksploatacyjnymi produkcji Texaco, w tym marki Havoline. Kolejną firmę, będącą stuprocentową własnością firmy-matki utworzono w 1994 pod nazwą Texaco Polska sp.z o.o., a trzy lata później Texaco wchłonęła od Amoco działającą w Polsce firmę Amoco Petroleum Products Poland, w wyniku czego pod marką Texaco rozpoczęło 11 działających tu dotąd jako Amoco stacji benzynowych, a dalsze trzy w roku kolejnym. W 1999 jednak koncern Texaco zdecydował o wycofaniu się ze sprzedaży detalicznej paliw na rynku polskim. Swoje stacje benzynowe przekazał innej firmie – Shellowi. Nie oznaczało to jednak całkowitego wycofania się z Polski. 1 grudnia 1999 koncern utworzył spółkę Texaco Lubricants Polska sp.z o.o., której zadaniem była sprzedaż w Polsce produktów smarnych Texaco: olejów silnikowych, olejów przekładniowych (do pojazdów i dla przemysłu), olejów hydraulicznych, wielofunkcyjnych, turbinowych, sprężarkowych, izolacyjnych, smarów plastycznych, a także płynów do hamulców pojazdów, płynów do chłodnic i wszelkich dodatków eksploatacyjnych. Texaco w Polsce uruchomił także swój program warsztatowy, polegający na zawieraniu umów o wyposażaniu warsztatów naprawczych w materiały i urządzenia pochodzące od koncernu, dzięki czemu wzmacnia swoją pozycję na rynku jako dostawca produktów smarnych. W roku 2001 doszło do fuzji Texaco z innym koncernem tej branży, z Chevronem, w wyniku czego powstała firma ChevronTexaco.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Texaco

Texaco

Texaco
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Siedziba San Ramon
Data założenia 1901
Forma prawna Jednostka zależna
brak współrzędnych

Texaco (Texas Company) – amerykański koncern branży paliwowej utworzony w Beaumont w Teksasie (jako The Texas Fuel Company) w 1901 roku przez Josepha Stephena Cullinana, Thomasa J. Donoghue'a, Waltera Benona Sharpa i Arnolda Schlaeta.

Przez sto lat swego istnienia ulegał licznym przekształceniom, nabywał inne przedsiębiorstwa i wchodził w fuzje z innymi, cały czas rozszerzając zakres swojej działalności początkowo na Stany Zjednoczone, później na inne kraje Ameryki oraz pozostałe kontynenty.

W Polsce koncern Texaco operował od roku 1990 za pośrednictwem spółki Batimex z Poznania. W 1992 utworzono spółkę Texaco Marketing Poland. Spółka ta zajmowała się początkowo handlem olejami, smarami i płynami eksploatacyjnymi produkcji Texaco, w tym marki Havoline. Kolejną firmę, będącą stuprocentową własnością firmy-matki utworzono w 1994 pod nazwą Texaco Polska sp.z o.o., a trzy lata później Texaco wchłonęła od Amoco działającą w Polsce firmę Amoco Petroleum Products Poland, w wyniku czego pod marką Texaco rozpoczęło 11 działających tu dotąd jako Amoco stacji benzynowych, a dalsze trzy w roku kolejnym. W 1999 jednak koncern Texaco zdecydował o wycofaniu się ze sprzedaży detalicznej paliw na rynku polskim. Swoje stacje benzynowe przekazał innej firmie – Shellowi. Nie oznaczało to jednak całkowitego wycofania się z Polski. 1 grudnia 1999 koncern utworzył spółkę Texaco Lubricants Polska sp.z o.o., której zadaniem była sprzedaż w Polsce produktów smarnych Texaco: olejów silnikowych, olejów przekładniowych (do pojazdów i dla przemysłu), olejów hydraulicznych, wielofunkcyjnych, turbinowych, sprężarkowych, izolacyjnych, smarów plastycznych, a także płynów do hamulców pojazdów, płynów do chłodnic i wszelkich dodatków eksploatacyjnych. Texaco w Polsce uruchomił także swój program warsztatowy, polegający na zawieraniu umów o wyposażaniu warsztatów naprawczych w materiały i urządzenia pochodzące od koncernu, dzięki czemu wzmacnia swoją pozycję na rynku jako dostawca produktów smarnych.

W roku 2001 doszło do fuzji Texaco z innym koncernem tej branży, z Chevronem, w wyniku czego powstała firma ChevronTexaco.

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Texaco", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good