Our 3D CAD supplier models have been moved to 3Dfindit.com, the new visual search engine for 3D CAD, CAE & BIM models.
You can log in there with your existing account of this site.
The content remains free of charge.
Ten artykuł należy dopracować: od 2012-04 → zweryfikować treść i dodać przypisy, → poprawić styl – powinien być encyklopedyczny. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu. |
Komputerowa gra wieloosobowa (ang. multiplayer video game) – rodzaj bądź tryb gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tej samej grze komputerowej.
Zwykle gracze ze sobą rywalizują, choć istnieje mnogość odmian trybów (w zależności od profilu samej gry) pozwalających na grę niezależną (wyścigi na czas, bez kolizji) czy współpracę. Istnieją również tryby łączone, np. rywalizacja połączona ze współpracą (gra drużynowa).
Gra może odbywać się na jednym urządzeniu, wówczas zwykle ekran dzielony jest na dwie lub więcej części. Wówczas każdy z graczy powinien mieć własny kontroler (joystick, joypad, mysz, klawiatura), choć w przypadku komputerów istnieje możliwość współdzielenia klawiatury. Słabsze ich modele nie nadają się jednak do tego typu rozgrywki, gdyż istnieje ograniczenie przyjmowanych w jednym momencie zgłoszeń naciśnięć klawiszy (zwykle do 3-4). Obecnie dzielenie ekranu ograniczone jest właściwie do gier konsolowych.
W strategicznych grach turowych wyodrębniła się inna opcja rozgrywki, tzw. tryb hot-seat (dosł. gorące krzesło). Ponieważ gracze wykonują swoje posunięcia sekwencyjnie, możliwe jest korzystanie z jednego zestawu urządzeń wejścia-wyjścia (klawiatura, mysz, monitor) – gracze wykonują ruchy swojej kolejki jeden po drugim. Przykładem gier wykorzystujących ten tryb są serie Heroes of Might and Magic czy Worms.
Choć mogłoby się wydawać, że w strategicznych grach czasu rzeczywistego taka opcja gry jest niemożliwa, to należy wskazać grę Settlers, w której ekran dzielony był na dwie części (pionowo) i każdy z graczy mógł wykonywać swój ruch niezależnie od drugiego. Wiąże się to z dużym narzutem mocy obliczeniowej i nie jest stosowane w grach wymagających niezależnego dostępu do podzespołów urządzenia.
Ostatnią możliwością jest gra prowadzona na wielu urządzeniach – na każdego uczestnika przypada jedno – podłączonych do sieci, np. lokalnej lub Internetu. Dzięki temu, że każdy gracz posiada własne urządzenie, kontroler i monitor, tryb ten idealnie nadaje się do gier, które ekstensywnie korzystają z możliwości obrazowania urządzenia, takich jak gry trójwymiarowe, wymagając przy tym minimalnego czasu odpowiedzi (ważna jest tu też jakość połączenia sieciowego). Do najpopularniejszych gier umożliwiających grę w trybie wieloosobowym należą gry typu FPP (Call of Duty, Quake, Unreal Tournament, Counter-Strike, Call of Juarez), TPP (Uncharted, Neverwinter Nights), RTS (Warcraft, StarCraft oraz wielu innych).
Istnieje wiele trybów gry wieloosobowej, niektóre z nich nie mają jednolitej nazwy. Najpopularniejsze to:
This article uses material from the Wikipedia article "Komputerowa gra wieloosobowa", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia
3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank