powered by CADENAS

Social Share

R2-D2 (7926 views - Science Fiction - Fantasy - Cartoon)

R2-D2 – droid naprawczy, postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Kenny'ego Bakera; przyjacielem R2-D2 jest inny droid o imieniu C-3PO. Nazwa robota pochodzi od żargonowego określenia, które używali montażyści filmu, a znaczącego „reel 2 dialog 2” (rolka 2 dialog 2). W sadze występował też podobny do R2 droid – R4-P17.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

R2-D2

R2-D2

R2-D2
Postać z Gwiezdnych wojen
Grany przez Kenny Baker
Dane biograficzne
Pochodzenie Naboo
Przynależność Republika Galaktyczna, Sojusz Rebeliantów, Nowa Republika
Inne informacje
Atrybuty paralizator, laser

R2-D2droid naprawczy, postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Kenny'ego Bakera; przyjacielem R2-D2 jest inny droid o imieniu C-3PO. Nazwa robota pochodzi od żargonowego określenia, które używali montażyści filmu, a znaczącego „reel 2 dialog 2” (rolka 2 dialog 2)[1].

W sadze występował też podobny do R2 droid – R4-P17.

Historia R2-D2

Niepozorny ale odważny, wszędobylski droid przeznaczony do naprawy usterek pojazdów w czasie lotu w przestrzeni kosmicznej. Pierwotnie służył na królewskim statku Amidali z Naboo, gdzie wykazał się niezwykłymi zdolnościami mechanicznymi w czasie ucieczki przed blokadą Federacji Handlowej. Razem z królową trafił na Tatooine, gdzie poznał robota protokolarnego C-3PO, co zapoczątkowało ich niezwykłą, trwającą latami przyjaźń.

R2-D2 był potem osobistym astromechem Anakina Skywalkera, a w czasie Wojny Domowej służył sprawie Rebelii, odbywając m.in. misję odnalezienia Obi-Wana Kenobi'ego, przechowując w swojej pamięci wykradzione Imperium tajne plany Gwiazdy Śmierci, biorąc udział w uwolnieniu Hana Solo z pałacu Jabby oraz zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Po zniknięciu Luke'a Skywalkera droid sam się wyłączył. Przechowywał mapę wiodącą do kryjówki ostatniego Jedi. Aktywował się sam po zwycięskiej bitwie na Bazie Starkiller.

  1. Patrick Robertson: Guinessa Księga Filmu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 173. ISBN 83-01-11400-2.

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "R2-D2", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Example Part

Science Fiction - Fantasy - Cartoon

3d,starwars,startreck,odysee 2000,science fiction,future,movie, superman,batman,south gate,superhero,harry potter,knight rider,cartoon,comic