powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Rudolf Czerwononosy (renifer) (5638 views - Day Of)

„Rudolf, czerwononosy renifer” (ang. Rudolph the Red-nosed Reindeer) – bohater znanej w krajach Zachodu opowieści świątecznej, wielokrotnie adaptowanej, między innymi jako piosenka, film telewizyjny oraz pełnometrażowy film kinowy.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Rudolf Czerwononosy (renifer)

Rudolf Czerwononosy (renifer)

Rudolf, czerwononosy renifer” (ang. Rudolph the Red-nosed Reindeer) – bohater znanej w krajach Zachodu opowieści świątecznej[1], wielokrotnie adaptowanej, między innymi jako piosenka, film telewizyjny oraz pełnometrażowy film kinowy.

Biografia Rudolfa

Według opowieści, Rudolf jest jednym z latających reniferów, które ciągną sanie Świętego Mikołaja. Ma on magiczny, czerwony nos, który oświetla Mikołajowi drogę w noc wigilijną. Z uwagi na tę zdolność zajmuje on miejsce na samym przedzie zaprzęgu.

Pochodzenie Rudolfa

Pierwszą opowieść o Rudolfie napisał w 1939 roku Robert L. May dla sieci sklepów Montgomery Ward. Została ona opublikowana w formie książkowej i była rozdawana dzieciom, które odwiedziły sklepy w okresie świątecznym[1]. Uważa się, że na powstanie dzieła decydujący wpływ miała śmiertelna choroba żony autora[2]. Napisał później: „Potrzebowałem wówczas Rudolfa bardziej niż kiedykolwiek”.

Według tej historii, Rudolf jest synem Donnera, jednego z ośmiu pierwotnych reniferów Świętego Mikołaja wymienionych w wierszu A Visit from St. Nicholas. Rudolf urodził się ze świecącym czerwonym nosem, przez co stał się wyrzutkiem i obiektem docinków ze strony innych reniferów. Pewnego razu noc wigilijna była tak mglista, że Mikołaj chciał zrezygnować ze swej corocznej podróży dookoła świata. Kiedy jednak zauważył Rudolfa, zdecydował, że jego nos będzie wyśmienitą lampą i oświetli mu drogę. Od tego czasu Rudolf jest stałym członkiem zaprzęgu Mikołaja i cieszy się szacunkiem innych reniferów.

Piosenka

John Marks, szwagier Maya, napisał na podstawie tekstu Maya piosenkę pt. Rudolph the Red-Nosed Reindeer (Rudolf, czerwononosy renifer). Od czasu powstania była ona wielokrotnie nagrywana przez innych artystów (m.in. przez Gene Autry w 1949, czy The Baseballs w 2012) i stała się częścią świątecznej kultury popularnej w krajach anglojęzycznych.

FilmyThis article uses material from the Wikipedia article "Rudolf Czerwononosy (renifer)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Day Of

Day Of, celebration,holiday