powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Smart (motoryzacja) (28964 views - Brands)

smart (Micro Compact Car Swatch Mercedes art) – marka samochodów produkowanych przez firmę Smart GmbH.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Smart (motoryzacja)

Smart (motoryzacja)

Smart (motoryzacja)
smart
Forma prawna GmbH
Założyciel(e) Nicolas Hayek-pomysłodawca
Mercedes-Benz & Swatch
Data założenia 1994
Lokalizacja  Niemcy, Böblingen
Branża motoryzacja
Produkty samochody
brak współrzędnych
Strona internetowa

smart (Micro Compact Car Swatch Mercedes art) – marka samochodów produkowanych przez firmę Smart GmbH.

smart fortwo I
smart forfour
smart roadster

Historia

Pomysłodawcą stworzenia smarta był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, założyciel i właściciel firmy produkującej zegarki Swatch. Do realizacji swojej idei udało mu się przekonać na początku lat 90. XX wieku firmę Daimler AG, z którą zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. Przyjęto, że samochód będzie wzorowany na pomyśle i studyjnych rozwiązaniach autorstwa Johanna Tomforde z 1972 roku.

Początkowo współpraca układała się pomyślnie, jednak z czasem drogi kontrahentów rozeszły się. Hayek uważał, że nowy samochód powinien być: pojazdem maleńkim, dla dwóch osób, z bagażnikiem na skrzynkę piwa, tanim jak auto z drugiej ręki, a jednocześnie bezpiecznym i wygodnym jak samochód normalnych rozmiarów. Koncern Daimler-Benz natomiast był nastawiony na zyski oraz opierał się na badaniach rynku.

W 1994 roku Daimler-Benz powołał spółkę smart GmbH. Siedzibą firmy smart jest niemieckie miasto Böblingen, główny zakład produkcyjny znajduje się natomiast we francuskim Hambach. Od 2002 roku firma smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która jest odpowiedzialna za dostawy akcesoriów dla wszystkich modeli smarta, oraz projektowanie i produkcję egzemplarzy specjalnych. Siedzibą spółki smart-Brabus GmbH jest miasto Bottrop. smart GmbH współpracuje także z japońskim koncernem Mitsubishi.

Modele seryjne

Prototypy

Ciekawostki

  • Na bazie podzespołów smarta fortwo budowane są w Niemczech kit cary Michalak C7[1].

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Smart (motoryzacja)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good