powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Pas transportowy (19417 views - Basics)

Pas transportowy (także: pas zabezpieczający, pas mocujący ładunek) – element używany do zabezpieczania ładunków podczas ich transportu. Rolą pasów transportowych jest przeciwdziałanie siłom działającym na ładunek w czasie jego przemieszczania. Wpływają one na ograniczenie strat wynikających z przemieszczania się transportowanych ładunków. Pasy powinny być używane tylko wtedy, gdy nie są uszkodzone i posiadają czytelną etykietę. Przy doborze pasów należy zwrócić uwagę na ich długość, która musi być odpowiednia, aby prawidłowo zabezpieczyć ładunek.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Pas transportowy

Pas transportowy

Pas transportowy

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Frank Vincentz).

Pas transportowy (także: pas zabezpieczający, pas mocujący ładunek) – element używany do zabezpieczania ładunków podczas ich transportu. Rolą pasów transportowych jest przeciwdziałanie siłom działającym na ładunek w czasie jego przemieszczania[1]. Wpływają one na ograniczenie strat wynikających z przemieszczania się transportowanych ładunków. Pasy powinny być używane tylko wtedy, gdy nie są uszkodzone i posiadają czytelną etykietę. Przy doborze pasów należy zwrócić uwagę na ich długość, która musi być odpowiednia, aby prawidłowo zabezpieczyć ładunek.

Normalizacja

Wymagania stawiane pasom transportowym w Unii Europejskiej reguluje Polska Norma PN-EN 12195-2, która ustala wymogi bezpieczeństwa dla pasów produkowanych z włókien syntetycznych. W Polsce obowiązuje od 2004 roku. Norma ta omawia:

  • Zasady obliczeń sił mocujących ładunek;
  • Budowę i wymagania wytrzymałościowe pasów mocujących ładunki;
  • Budowę i wymagania wytrzymałościowe odciągów łańcuchowych;
  • Budowę, zakończenie i wymagania wytrzymałościowe stalowych lin mocujących[2].

Materiały

Kolor etykiety zależy od materiału z jakiego wykonana jest taśma. Różnią się one odpornością na działanie różnych substancji chemicznych oraz zakresem temperatur, w których mogą być używane. Materiały z jakich tworzy się pasy transportowe to m.in.:

Etykieta

Najważniejsze dane podawane na etykiecie to m.in.:

  • Lashing capacity (LC) – zdolność mocowania, czyli dopuszczalne obciążenie. Jest to najwyższa siła, dla której pas może zostać użyty przy mocowaniu w układzie prostym, tj. od punktu do punktu, np. jako odciąg[4].
  • Standard hand force (SHF) – nominalna siła ręczna. Maksymalna siła, która może zostać użyta do napięcia napinacza ręcznego[5].
  • Standard tension force (STF) – nominalna siła napięcia. Siła z jaką ładunek zostanie dociśnięty do podłoża, jej wartość zależy od długości rączki napinacza, ilości zębów i średnicy wałka[5].

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Pas transportowy", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Basics

3d,cad,model,library,download,drawing,step,cad blocks,basics,university,highschool,college,grammer school,statistics,3dprinted