powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Bagietka (pieczywo) (12059 views - Food Drinks Beverages)

Bagietka – popularna nazwa długiego i cienkiego pieczywa, zwanego też bułką paryską albo francuską. Standardowa bagietka ma 5-6 cm szerokości, 3-4 cm grubości i ok. 1 m długości. W dzisiejszej formie znana jest dzięki wynalazkowi pieca parowego Augusta Zanga, austriackiego przedsiębiorcy. Założył on w 1839 roku w stolicy Francji piekarnię „Boulangerie Viennoise”, gdzie pieczywo produkowano z użyciem nowej technologii pieczenia pozwalającej na uzyskanie charakterystycznej struktury bagietki, wcześniej znanej już w Austrii. Bagietka uznawana jest za jeden z symboli Francji, a zwłaszcza Paryża. W dużej mierze zawdzięcza to przepisom z 1920 roku zakazującym pracy piekarni w godzinach nocnych od 22:00 do 4:00. Jedynym pieczywem, które można było zdążyć wyprodukować dla klientów były właśnie bagietki. Bagietki używane są najczęściej do robienia kanapek. We Francji bardzo często stanowią podstawę śniadania, kiedy to podawane są wraz z masłem i konfiturami albo moczone są w kawie lub kakao, serwowanych w małych miseczkach. Skórka bagietki jest chrupiąca i złocista, podczas gdy jej wnętrze jest białe i miękkie, a po ściśnięciu powraca do pierwotnego kształtu (jest to jedno z kryteriów oceny jakości bagietki). Bagietki nieco szybciej niż inne pieczywa robią się czerstwe.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Bagietka (pieczywo)

Bagietka (pieczywo)

Bagietka – popularna nazwa długiego i cienkiego pieczywa, zwanego też bułką paryską albo francuską. Standardowa bagietka ma 5-6 cm szerokości, 3-4 cm grubości i ok. 1 m długości.

W dzisiejszej formie znana jest dzięki wynalazkowi pieca parowego Augusta Zanga, austriackiego przedsiębiorcy[1]. Założył on w 1839 roku w stolicy Francji piekarnię „Boulangerie Viennoise”, gdzie pieczywo produkowano z użyciem nowej technologii pieczenia pozwalającej na uzyskanie charakterystycznej struktury bagietki, wcześniej znanej już w Austrii[2].

Bagietka uznawana jest za jeden z symboli Francji, a zwłaszcza Paryża. W dużej mierze zawdzięcza to przepisom z 1920 roku zakazującym pracy piekarni w godzinach nocnych od 22:00 do 4:00. Jedynym pieczywem, które można było zdążyć wyprodukować dla klientów były właśnie bagietki[3].

Bagietki używane są najczęściej do robienia kanapek. We Francji bardzo często stanowią podstawę śniadania, kiedy to podawane są wraz z masłem i konfiturami albo moczone są w kawie lub kakao, serwowanych w małych miseczkach.

Skórka bagietki jest chrupiąca i złocista, podczas gdy jej wnętrze jest białe i miękkie, a po ściśnięciu powraca do pierwotnego kształtu (jest to jedno z kryteriów oceny jakości bagietki).

Bagietki nieco szybciej niż inne pieczywa robią się czerstwe.

  1. Jim Chevallier: About the Baguette: Exploring the Origin of a French National Icon. Createspace Independent Pub, 2004. ISBN 978-1-4973-4408-2.
  2. Croissant nie jest francuskim rogalikiem. Tak naprawdę pochodzi z Austrii, Chilli Zet, 7 grudnia 2016 [dostęp 2018-04-25] (pol.).
  3. Symbol Francji - bagietka, Podróże po Europie [dostęp 2018-04-25] (pol.).


This article uses material from the Wikipedia article "Bagietka (pieczywo)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Food Drinks Beverages

food,liquor,alcohol,drink,beverage,coke