powered by CADENAS

Social Share

Spyker (marka samochodów) (7892 views - Brands)

Spyker – holenderski producent samochodów, utworzony przez braci Jacobus i Hendrik-Jan Spijker.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Spyker (marka samochodów)

Spyker (marka samochodów)

Spyker – holenderski producent samochodów, utworzony przez braci Jacobus i Hendrik-Jan Spijker.

Historia

Firma powstała w 1880 i początkowo zajmowała się wyrobem powozów. W 1898 wyprodukowano pierwszy samochód pod marką Spijker. Miał on drewniane nadwozie i silnik z samochodu produkowanego przez zakłady Carla Benza. W tym samym roku bracia Spijker, dla uczczenia zbliżającej się koronacji, wyprodukowali samochód dla następczyni tronu Wilhelminy. Samochód ten jest do dziś używany przez holenderski dwór królewski[potrzebny przypis]. Był to zwrotny punkt w historii firmy. Bracia w celu zdobycia rynków zagranicznych zmienili nazwę na Spyker i całkowicie poświęcili się produkcji samochodów. Pierwotnie siedziba firmy znajdowała się w Hilversum, a w 1886 została przeniesiona w okolice Amsterdamu.

Współpracując z zatrudnionym w fabryce braci Spijkerów w Trompenburgu belgijskim inżynierem Josephem Valentinem Laviolette’em z końcem 1902 rozpoczęli prace na modelem Spyker 60/80 HP. Premiera tego modelu odbyła się w grudniu 1903 roku na Salonie Samochodowym w Paryżu. Był to pierwszy samochód z napędem na cztery koła i sześciocylindrowym silnikiem. Silnik miał pojemność 8686 cm³ i moc 50 KM, a wszystkie koła napędzał za pomocą trzyprzekładniowej skrzyni biegów wyposażonej dodatkowo w nadbieg. Dzięki temu kierowca miał do dyspozycji w sumie 6 przełożeń do jazdy do przodu. Samochód produkowany był z myślą o rajdach sportowych, a jego prędkość maksymalna wynosiła 75 km/h. Ten sam model wytwarzany był również z silnikiem o mocy 40 KM.

W 1907 model 14/18 HP zajął drugie miejsce w wyścigu Pekin-Paryż.

W czasie I wojny światowej recesja na rynku luksusowych samochodów zmusiła firmę do dywersyfikacji produkcji. W tym czasie rozpoczęto produkcję silników lotniczych.

Najbardziej znanym późniejszym modelem był Spyker C4, do którego silnik zaprojektował Wilhelm Maybach. W 1921 C4 ustanowił rekord przejeżdżając w ciągu 36 dni 30 tys. km.

W 1925 firma Spyker wstrzymała produkcję samochodów, a rok później zbankrutowała.

Od lat 90. XX wieku do jej tradycji nawiązuje inna holenderska firma Spyker Cars produkująca luksusowe samochody sportowe.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Spyker (marka samochodów)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good