powered by CADENAS

Social Share

Prędkościomierz (motoryzacja) (14531 views - Cars & Motorbikes & Trucks & Buse)

Prędkościomierz (szybkościomierz) - urządzenie służące do pomiaru prędkości pojazdu kołowego (np. samochodu). Prędkościomierz jest najczęściej umieszczany na tylnej części wału napędowego, gdzie specjalny czujnik przekształca obroty mechaniczne na impulsy elektryczne. Starsze typy samochodów posiadają w tym miejscu giętki obrotowy drut, którego drugi koniec jest podłączony do prędkościomierza, który jest specjalnie skalibrowanym tachometrem. Czułość tego tachometru oraz jego kalibracja numeryczna musi uwzględniać redukcję biegów na tylnej części wału napędowego, ostateczną szybkość obrotów w mechanizmie różnicowym (dyferencjale) i średnicę kół pojazdu. Mechanizm, w którego skład wchodzi prędkościomierz zawiera również licznik do pomiaru przebytej drogi (tzw. hodometr albo drogomierz). Bardzo często prędkościomierze są skalibrowane w taki sposób aby pokazywać prędkość większą niż jest ona w rzeczywistości po to aby zapobiegać przekraczaniu przez kierowców dozwolonej prędkości. Przyczyną niedokładności prędkościomierza może być głównie różnica w średnicy kół, która będzie wynikać ze stanu ciśnienia znajdującego się w nich powietrza. Prędkościomierze mogą być również elektroniczne. Działają one za pomocą czujnika obrotów, który dostarcza impuls wraz z zakończeniem pełnego obrotu. Komputer natomiast przekształca przerwę pomiędzy impulsami na wynik w postaci cyfr. Liczba impulsów jest również przekształcana na obliczenie przebytej drogi (funkcja hodometru). Także system GPS może spełniać funkcję prędkościomierza. Jest on z reguły bardziej dokładny niż prędkościomierze samochodowe[potrzebny przypis]. Prędkościomierze w pojazdach szynowych są umieszczane na czole osi zestawu kołowego. == Przypisy ==
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Prędkościomierz (motoryzacja)

Prędkościomierz (motoryzacja)

Prędkościomierz (motoryzacja)

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Andreas Schmidt).

Prędkościomierz (szybkościomierz) - urządzenie służące do pomiaru prędkości pojazdu kołowego (np. samochodu). Prędkościomierz jest najczęściej umieszczany na tylnej części wału napędowego, gdzie specjalny czujnik przekształca obroty mechaniczne na impulsy elektryczne. Starsze typy samochodów posiadają w tym miejscu giętki obrotowy drut, którego drugi koniec jest podłączony do prędkościomierza, który jest specjalnie skalibrowanym tachometrem. Czułość tego tachometru oraz jego kalibracja numeryczna musi uwzględniać redukcję biegów na tylnej części wału napędowego, ostateczną szybkość obrotów w mechanizmie różnicowym (dyferencjale) i średnicę kół pojazdu. Mechanizm, w którego skład wchodzi prędkościomierz zawiera również licznik do pomiaru przebytej drogi (tzw. hodometr albo drogomierz).

Bardzo często prędkościomierze są skalibrowane w taki sposób aby pokazywać prędkość większą niż jest ona w rzeczywistości po to aby zapobiegać przekraczaniu przez kierowców dozwolonej prędkości. Przyczyną niedokładności prędkościomierza może być głównie różnica w średnicy kół, która będzie wynikać ze stanu ciśnienia znajdującego się w nich powietrza.

Prędkościomierze mogą być również elektroniczne. Działają one za pomocą czujnika obrotów, który dostarcza impuls wraz z zakończeniem pełnego obrotu. Komputer natomiast przekształca przerwę pomiędzy impulsami na wynik w postaci cyfr. Liczba impulsów jest również przekształcana na obliczenie przebytej drogi (funkcja hodometru).

Także system GPS może spełniać funkcję prędkościomierza. Jest on z reguły bardziej dokładny niż prędkościomierze samochodowe[potrzebny przypis].

Prędkościomierze w pojazdach szynowych są umieszczane na czole osi zestawu kołowego[1].

  1. Adam Kalinkowski, Andrzej Orlik: Wagony kolejowe i hamulce. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1985, s. 42. ISBN 83-206-0195-9.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Prędkościomierz (motoryzacja)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Cars & Motorbikes & Trucks & Buse

Car, Truck,MotorBike, Bicycle, Engine, Racer, Bus