powered by CADENAS

Social Share

Ferrero (19079 views - Brands)

Ferrero S.p.A. – włoskie przedsiębiorstwo o światowym zasięgu produkujące słodycze (głównie na bazie czekolady), przekąski i napoje. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Alba, w Piemoncie, we Włoszech. Na całym świecie firma posiada 18 fabryk zatrudniając około 21500 osób i produkuje rocznie około 365 tys. ton Nutelli.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Ferrero

Ferrero

Ferrero S.p.A.
Forma prawna Spółka akcyjna
Założyciel(e) Pietro Ferrero
Data założenia 1946
Państwo  Włochy
Siedziba Alba
Prezes Giovanni Ferrero
Branża Spożywcza
Produkty Słodycze
Zatrudnienie ok. 22 tys.
brak współrzędnych
Strona internetowa

Ferrero S.p.A. – włoskie przedsiębiorstwo o światowym zasięgu produkujące słodycze (głównie na bazie czekolady), przekąski i napoje. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Alba, w Piemoncie, we Włoszech. Na całym świecie firma posiada 18 fabryk zatrudniając około 21500 osób i produkuje rocznie około 365 tys. ton Nutelli[1].

Historia

Historia tej rodzinnej firmy rozpoczęła się w 1946 zaraz po wojnie, gdy słodycze oraz cukierki były praktycznie niedostępne i kupowano je tylko na specjalne okazje. Było to w północno-zachodniej części Włoch, w miasteczku Alba. Mistrz cukierniczy, Pietro Ferrero rozwinął masowy system produkcji słodyczy.

Pierwszym produktem firmy Ferrero była Pasta Gianduja, czekolada orzechowa do smarowania, która była pierwowzorem produktu Nutella[2]. Po pierwszym sukcesie firma ta wprowadziła na rynek wiele znanych produktów.

Pomimo że Pietro Ferrero i jego brat Giovanni stworzyli fundamenty marki Ferrero, to największa ekspansja firmy na rynku nastąpiła za rządów jego syna, Michele Ferrero. To właśnie w latach 50. Ferrero weszło ze swoimi produktami na rynki europejskie i pozaeuropejskie[3].

W latach 60. i 70. firma otworzyła swoje biura w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Ekwador czy Portoryko. Na początku lat 90. Ferrero otworzyło swój oddział w Warszawie, a następnie w 1996 zakład produkcyjny w Belsku Dużym k. Grójca.

W 2007 roku firma zaczęła rozbudowę filii w Belsku Dużym, która jest jedną z największych w Europie.

Produkty

Ferrero produkuje kilka linii wyrobów cukierniczych pod różnymi nazwami handlowymi, jednym z najpopularniejszych jest krem z czekolady i orzechów laskowych, Nutella, produkowana od 1964 roku[4]. Produkcja Nutelli wykorzystuje jedną czwartą światowej produkcji orzechów laskowych[5].

Oprócz Nutelli firma produkuje m.in. Ferrero Rocher, Pocket Coffee, Mon Chéri, Giotto, Raffaello. Linia Kinder to takie produkty jak Kinder niespodzianka, Kinder Joy, Kinder Choko-Bons, Kinder Bueno, Kinder Delice, Kinder Mleczna Kanapka, Kinder Pingui, Kinder Country, Kinder Maxi King.

Ferrero produkuje również produkty Thorntons, po przejęciu tej firmy w 2015 roku[6].

  1. Italy's richest man, Michele Ferrero, dies after illness (ang.). dw.com. [dostęp 2016-11-11].
  2. Dany Mitzman: Nutella: How the world went nuts for a hazelnut spread (ang.). bbc.com, 2014-05-18. [dostęp 2016-11-11].
  3. A STORY OF A FAMILY (ang.). ferrero.com. [dostęp 2016-11-11].
  4. Annalisa Merelli: Goodbye to Michele Ferrero, the man who gave us Nutella (ang.). qz.com. [dostęp 2016-11-11].
  5. Dan Charles: Thanks To Nutella, The World Needs More Hazelnuts (ang.). npr.org. [dostęp 2016-11-11].
  6. Sarah Butler, Sean Farrell: Thorntons bought by Ferrero for £112m (ang.). The Guardian, 2015-06-22. [dostęp 2016-11-11].


This article uses material from the Wikipedia article "Ferrero", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good