powered by CADENAS

Social Share

Kupidyn (13944 views - History & Epochal Times)

Kupidyn (także Kupido, Amor, łac. Cupido ‘pragnienie’, ‘pożądanie’, Amor ‘miłość’, gr. Ἔρως Érōs) – w mitologii rzymskiej bóg i uosobienie miłości. Uchodził za syna bogini Wenus (Wenery) i boga Marsa. Był utożsamiany z greckim Erosem. W sztuce przedstawiany jest jako młody mężczyzna lub nagi chłopiec ze skrzydłami u ramion, z łukiem i kołczanem pełnym strzał. Mit o Amorze (Erosie) i Psyche zainspirował van Dycka do namalowania obrazu o takim tytule, nazwę tę nadał również Patrick Süskind jednej z marek perfum w powieści Pachnidło. Amor jest też symbolem walentynek.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Kupidyn

Kupidyn

Kupidyn
Kupidyn
bóg i uosobienie miłości

Kupidyn, fragment obrazu Porwanie Heleny, Guido Reni
Inne imiona Kupido, Amor
Występowanie mitologia rzymska
Atrybuty skrzydła u ramion, łuk i kołczan pełny strzał
Teren kultu starożytny Rzym
Odpowiednik Eros (grecki)
Rodzina
Ojciec Mars
Matka Wenus

Kupidyn (także Kupido, Amor, łac. Cupido ‘pragnienie’, ‘pożądanie’, Amor ‘miłość’, gr. Ἔρως Érōs) – w mitologii rzymskiej bóg i uosobienie miłości.

Uchodził za syna bogini Wenus (Wenery) i boga Marsa[1].

Był utożsamiany z greckim Erosem[1][2].

W sztuce przedstawiany jest jako młody mężczyzna lub nagi chłopiec ze skrzydłami u ramion, z łukiem i kołczanem pełnym strzał[3].

Mit o Amorze (Erosie) i Psyche zainspirował van Dycka do namalowania obrazu o takim tytule, nazwę tę nadał również Patrick Süskind jednej z marek perfum w powieści Pachnidło. Amor jest też symbolem walentynek.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Kupidyn", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

History & Epochal Times

3D,model,library,rendering,Inca,Maya,Egypt,Pyramids,Bible, Quoran,Gizeh,Greek,Ancient,Medival Times, Stone Age