powered by CADENAS

Social Share

Amazon

KiCad (12157 views - EDA & PCB (Electronics))

KiCad – oprogramowanie typu open source zaliczane do kategorii EDA (ang. Electronic Design Automation), pozwalające na edycję schematów (projektowanie) i projektowanie obwodów drukowanych. Pakiet działa pod wieloma systemami operacyjnymi, ponieważ oparty jest o bibliotekę wxWidgets. Autorem KiCad jest Jean-Pierre Charras, badacz w LIS (Laboratoire des Images et des Signaux) i nauczyciel w IUT de Saint Martin d'Hères (Francja) w obszarze inżynierii elektrycznej i przetwarzania obrazu.
Go to Article

KiCad

KiCad

KiCad
EDA

Logo programu

Okno edytora PCB
Autor Jean–Pierre Charras
System operacyjny Windows, Linux, Mac OS
Język programowania C++, Python
Pierwsze wydanie 1992
Aktualna wersja stabilna 4.0.7
Licencja GNU GPL v2
Strona internetowa

KiCad – oprogramowanie typu open source zaliczane do kategorii EDA (ang. Electronic Design Automation), pozwalające na edycję schematów (projektowanie) i projektowanie obwodów drukowanych. Pakiet działa pod wieloma systemami operacyjnymi, ponieważ oparty jest o bibliotekę wxWidgets.

Autorem KiCad jest Jean-Pierre Charras, badacz w LIS (Laboratoire des Images et des Signaux) i nauczyciel w IUT de Saint Martin d'Hères (Francja) w obszarze inżynierii elektrycznej i przetwarzania obrazu.

Składniki pakietu

  • eeschema – edytor schematów,
  • pcbnew – edytor płytek drukowanych (do 16 warstw),
  • gerbview – przeglądarka plików Gerber,
  • cvpcb – aplikacja do przypisywania obudów elementów elektronicznych,
  • bitmap2component – aplikacja do tworzenia elementów graficznych na płytkach,
  • kicad – aplikacja zarządzania projektem.

Aplikacja zarządzania projektem – KiCad – pozwala na uruchamianie pozostałych aplikacji pakietu, oraz trzyma wszystkie pliki projektu, które mogą być szybko skompresowane do formatu ZIP.

Edytor schematów EESCHEMA

EEschema jest zaawansowanym edytorem schematów, pozwalającym na tworzenie hierarchicznych struktur w obrębie arkuszy. Udostępnia bezpośrednio narzędzia do przeglądania i edycji bibliotek elementów, automatycznego numerowania elementów, w tym także numerację wsteczną (ang. Back Annonate), testowania poprawności schematu narzędziem ERC (ang. Electrical Rules Check) i generowania list materiałowych BOM (ang. Bill Of Material). Może eksportować listę połączeń do Pcbnew lub Spice, a za pomocą dodatkowych wtyczek także do innych formatów list połączeń.

Cvpcb

Program Cvpcb pośredniczy w procesie projektowania pomiędzy edytorem schematów Eeschema i edytorem płytek Pcbnew. Cvpcb jest narzędziem do przypisywania obudów dla elementów przekazywanych do projektu płytki z programu EEschema. Dzięki temu obudowy nie są na stałe powiązane z biblioteką elementów ze schematów i do projektanta płytki należy dobór obudów do poszczególnych elementów w zależności od ich parametrów lub zastosowania. Proces przypisywania może obywać się manualnie lub też automatycznie z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej plików informacyjnych.

Edytor płytek PCBNEW

Za pomocą Pcbnew można projektować płytki drukowane na podstawie projektu schematu (import połączeń) do 16 warstw miedzi i 12 dodatkowych warstw pomocniczych (opis, klej, maska lutownicza).

Możliwy jest eksport projektu do formatu GERBER, przygotowanie plików wierceń oraz plików rozmieszczenia elementów (dla produkcji zautomatyzowanej). Dodatkowo można przygotować rysunek płytki w formacie PostScript.

Pcbnew zawiera narzędzia do tworzenia nowych oraz edycji istniejących elementów. Ciekawa w Pcbnew jest możliwość wyświetlania wyglądu płytki w 3D (z pomocą OpenGL), gdy dostępna jest biblioteka modeli obudów.

Gerbview

Gerbview jest przeglądarką plików GERBER, która pozwala zweryfikować poprawność wyeksportowanego projektu.

Bitmap2Component

Z pomocą tej aplikacji jest możliwe przetworzenie dowolnej grafiki rastrowej na zestaw elementów graficznych akceptowalnych przez Pcbnew i wstawienie ich jako kolejnego elementu na płytce.

Platformy

Windows

Do instalacji i użytkowania pakietu KiCad jest wymagany system operacyjny Windows Vista lub nowszy[1]. Wszystkie kolejne wersje KiCad są przebudowywane dla systemu Windows i wersje binarne są dostępne na stronach autora. KiCad obecnie dostępny jest również w formie pliku umożliwiającego pełną instalację wraz z dołączonymi bibliotekami jako element pakietu.

Linux

Twórcy zapewniają, że pakiet powinien działać na każdej nowoczesnej dystrybucji ze wsparciem dla OpenGL 2.0 lub nowszym[1].

Solaris

Dla systemu Solaris można KiCad zbudować ze źródeł. Autor nie prowadzi bieżącego wsparcia dla tego systemu, ale sygnały od użytkowników potwierdzają, że można używać KiCad pod systemem Solaris po zbudowaniu pakietu ze źródeł (razem z wxWidgets).

FreeBSD

Dla system FreeBSD można KiCad zbudować ze źródeł. KiCad jest co jakiś czas testowany pod systemem FreeBSD.This article uses material from the Wikipedia article "KiCad", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

EDA & PCB (Electronics)

Electronics, Electro, EDA, PCB, Circuit, Schematics