powered by CADENAS

Social Share

Pokémon (25259 views - Game & Play & Gamification)

Pokémon (jap. ポケットモンスター, Poketto Monsutā) – nazwa serii gier konsolowych firmy Nintendo, tworzonych od 1996 przez Satoshiego Tajiri. Początkowo wydana na przenośną konsolę Game Boy, seria stała się drugą najbardziej dochodową i udaną grą firmy Nintendo, zaraz po serii Mario. Po sukcesie gier, świat pokémonów został także zaadaptowany do anime, filmów, mangi, zabawek, książek itp. Do 28 maja 2010 r. sprzedaż wszystkich gier z serii osiągnęła ponad 200 milionów egzemplarzy. Nazwa Pokémon jest latynizacją japońskiej nazwy „Kieszonkowe potwory” (jap. ポケットモンスター, Poketto Monsutā, ang. Pocket Monsters). Termin pokémony odnosi się również do 801 fikcyjnych gatunków stworzeń, które pojawiły się w grach na konsoli GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance, Nintendo DS, Nintendo 2DS oraz Nintendo 3DS. W języku polskim nie została wydana żadna z gier Pokémon, jednak oglądać można było większość z powstałych serii anime oraz filmów.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Pokémon

Pokémon

Pokémon
Ten artykuł dotyczy serii gier konsolowych. Zobacz też: Pokémon – serial anime.

Pokémon (jap. ポケットモンスター Poketto Monsutā?) – nazwa serii gier konsolowych firmy Nintendo, tworzonych od 1996 przez Satoshiego Tajiri. Początkowo wydana na przenośną konsolę Game Boy, seria stała się drugą najbardziej dochodową i udaną grą firmy Nintendo, zaraz po serii Mario[1]. Po sukcesie gier, świat pokémonów został także zaadaptowany do anime, filmów, mangi, zabawek, książek itp. Do 28 maja 2010 r. sprzedaż wszystkich gier z serii osiągnęła ponad 200 milionów egzemplarzy[2].

Nazwa Pokémon jest latynizacją japońskiej nazwy „Kieszonkowe potwory” (jap. ポケットモンスター Poketto Monsutā?, ang. Pocket Monsters)[3]. Termin pokémony odnosi się również do 801 fikcyjnych gatunków stworzeń, które pojawiły się w grach na konsoli GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance, Nintendo DS, Nintendo 2DS oraz Nintendo 3DS. W języku polskim nie została wydana żadna z gier Pokémon, jednak oglądać można było większość z powstałych serii anime oraz filmów.

Anime

 Osobny artykuł: Pokémon (anime).

Produkowana w Japonii seria anime tworzona jest od 1997 roku. Od tego czasu powstało ponad 900 odcinków podzielonych na sezony. Tworzone są również filmy pełnometrażowe oraz odcinki specjalne.

Głównym bohaterem serialu jest Ash Ketchum[4][5], który wyrusza w podróż, aby złapać wszytkie 151 Pokémonów[6]. W trakcie podróży spotka nowych przyjaciół (Misty[4], Brock[4], Tracey, May, Max, Dawn, Iris, Cilan, Clemont, Bonnie, Serena, Mallow, Lillie, Lana, Sofocles, Kiawe), przysporzy sobie wrogów (Zespół R[4][6], Zespół G, Zespół Magma i Zespół Aqua, Zespół Plasma, Zespół Flara), stoczy wiele pojedynków z lokalnymi mistrzami Pokémonów, aby zdobyć odznaki, które pozwolą dostać mu się do Ligi Pokémon[6]. Pierwszym Pokémonem Asha jest Pikachu[4], którego dostaje od profesora Oaka[4]. Od profesora dostał także Pokédex[6] (urządzenie, w którym skatalogowana jest cała zebrana przez profesora Oaka wiedza o Pokémonach). Pokémony, łapane przez trenerów, są najczęściej przechowywane w Pokéballach[6] (choć istnieją również inne Balle). Ich właściciele mają obowiązek opiekować się nimi. Każdy Pokémon należy do jednego z osiemnastu typów, zna ataki, które stosuje podczas bitwy między trenerami Pokémonów, ma własne statystyki (atak, obrona, szybkość, specjalny atak, specjalna obrona) itp.

Podział pokémonów

Typy

Każdy pokémon posiada typ, który określa moce i możliwości, jakie posiada, określając w ten sposób jego dalszy rozwój i ewolucję. Istnieją pokémony posiadające dwa typy. W sumie istnieje osiemnaście typów:

 • baśniowe (fairy) np. Clefairy, Togepi, Azurill, Mime Jr., Flabébé, Swirlix (dopiero od VI generacji)
 • duchy (ghost), np. Haunter, Misdreavus, Duskull, Spiritomb, Cofagrigus, Phantump
 • elektryczne[6] (electric), np. Pikachu, Mareep, Electrike, Pachirisu, Blitzle, Helioptile
 • kamienne (rock), np. Onix, Sudowoodo, Nosepass, Cranidos, Roggenrola, Binacle
 • latające (flying), np. Pidgeot, Ledyba, Rayquaza, Starly, Tornadus, Noibat
 • lodowe[6] (ice), np. Jynx, Swinub, Regice, Froslass, Beartic, Bergmite
 • mroczne (dark), np. Umbreon, Mightyena, Sableye, Darkrai, Zoroark, Malamar (dopiero od II generacji)
 • normalne[6] (normal), np. Meowth, Aipom, Zigzagoon, Bouffalant, Furfrou
 • ogniste[6] (fire), np. Charmander, Ho-Oh, Torkoal, Heatran, Tepig, Fletchinder, Flareon
 • psychiczne[6] (psychic), np. Mewtwo, Wobbuffet, Deoxys, Chingling, Solosis, Espurr
 • robaki (bug), np. Caterpie, Ariados, Surskit, Burmy, Shelmet, Vivillon
 • smoki[6] (dragon), np. Dragonite, Kingdra, Latias, Gible, Reshiram, Sliggoo, Altaria
 • stalowe (steel), np. Magnemite, Steelix, Aggron, Registeel, Dialga, Klink, Honedge (dopiero od II generacji)
 • trawiaste (grass), np. Bulbasaur, Celebi, Grovyle, Carnivine, Pansage, Chespin
 • trujące (poison), np. Arbok, Qwilfish, Swalot, Croagunk, Trubbish, Dragalge
 • walczące[6] (fighting), np. Hitmonlee, Tyrogue, Makuhita, Lucario, Throh, Pancham
 • wodne[6] (water), np. Squirtle, Totodile, Mudkip, Kyogre, Buizell, Basculin, Greninja, Asho-Greninja
 • ziemne[6] (ground), np. Dugtrio, Gliscor, Trapinch, Hippopotas, Krokorok, Zygarde

Pokémony stalowe i mroczne oraz ataki w tych typach są dopiero od drugiej generacji. Tak więc pokémony takie jak Magnemite i jego ewolucja – Magneton, w grach Red, Blue, Yellow i Green nie są elektryczno-stalowe, lecz tylko elektryczne[6]. Od II do IV generacji istniał też typ???, jednak dotyczył on praktycznie tylko ataków i jajek pokémonów i został on wycofany w V generacji[7]. Od VI generacji istnieje także nowy typ – Fairy (baśniowy). W ten sposób np. Marill stał się Pokémonem wodno-baśniowym, a Gardevoir – psychiczno-baśniowym.

Generacje

Generacja pokémonów to seria tych stworów, dodawana co jakiś czas masowo, zsynchronizowana z grą. Obecnie istnieje siedem generacji pokémonów. Generacje pokémonów (ilość stworów w generacji):

 • pierwsza (151)[6], np.: Pikachu, Lapras, Charizard, Caterpie, Tauros, Tangela, Raticate, Magnemite, Ponyta, Mewtwo, Haunter, Magikarp
 • druga (100), np.: Hoothoot, Ho-Oh, Celebi, Mareep, Marill, Cyndaquil, Elekid, Yanma, Xatu, Larvitar, Delibird, Wobbuffet
 • trzecia (135), np.: Breloom, Latias, Jirachi, Metagross, Poochyena, Groudon, Lombre, Ralts, Seviper, Nosepass, Rayquaza, Chimecho
 • czwarta (107), np.: Munchlax, Lucario, Weavile, Bonsly, Mime Jr., Dialga, Piplup, Darkrai, Lumineon, Riolu, Tangrowth, Rhyperior, Manaphy, Abomasnow
 • piąta (156), np.: Zorua, Zoroark, Snivy, Dewott, Reshiram, Zekrom, Minccino, Trubbish, Gothitelle, Unfezant, Genesect, Boldore
 • szósta (72), np.: Xerneas, Yveltal, Chespin, Sylveon, Pancham, Gogoat, Helioptile, Furfrou, Honedge, Tyrunt, Trevenant[8]

W szóstej generacji powstał również nowy system zmiany formy pokémonów nazwany Megaewolucją. W ten sposób kilkanaście pokémonów poprzednich generacji (np. Charizard, Mewtwo, Abomasnow) otrzymało nowe, silniejsze formy.

 • siódma (81), np.: Litten, Lunala, Dartrix, Minior, Tapu Koko, Primarina, Mareanie, Solgaleo, Araquanid[9]

Twórca pokémonów

 Osobny artykuł: Satoshi Tajiri.

Pokémony zostały stworzone przez Japończyka Satoshiego Tajiriego. Urodził się 28 sierpnia 1965 roku na przedmieściach Tokio, gdzie jako dziecko mieszkał. Jego pasją było zbieranie owadów. Ususzonym owadom młody zbieracz nadawał imiona. Jednak według wszystkich nie był on zwykłym kolekcjonerem. Nie był to jednak koniec roli kolekcji owadów Tajiriego w dalszej historii jego życia. Gdy każdy dostał pasujący do niego pseudonim, chłopak wystawiał je do walki ze sobą. Organizował małe turnieje i konkursy. W ten sposób Tajiri wymyślił pokémony. Tajiri nie ukończył nawet college’u i miał problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Fascynował się wtedy przenośnymi konsolami, anime oraz mangą. Jednym z jego przyjaciół był Ken Sugimori, który stworzył podobizny większości pokémonów. Szefom Nintendo nie do końca przypadł do gustu dziwny i kontrowersyjny projekt nieznanego dotąd praktycznie nikomu Tajiriego. W fazie produkcyjnej postanowił, że nazwie głównego bohatera swoim imieniem, a przeciwnika tego bohatera imieniem pochodzącym od Shigeru Miyamoto, jego przyjaciela.

Gry

Generacje pokémonów powiązane są w oczywisty sposób z generacjami konsoli, dlatego też pierwszą grą z serii w roli głównej była gra Pokémon Green (w Japonii nazywana Pocket Monsters Green) na GameBoy Pocket, która ukazała się wyłącznie w japońskiej wersji językowej. Po jej sukcesie wydano kolejne wersje: Pokémon Red i Pokémon Blue oraz wydanie, w którym na początku gry otrzymujemy Pikachu, Pokémon Yellow. Te z kolei ukazały się również w języku angielskim. Wspomniane cztery pozycje, z powodu platformy, na której zostały wydane, nie były zaawansowane technicznie, lecz dzięki ich wysokiej grywalności, Nintendo nie odnotowało strat finansowych.

Po niebywałym sukcesie poprzednich gier, korporacja wydała dwie gry na konsolę Game Boy Color: Pokémon Silver i Pokémon Gold, wprowadzające Pokémony drugiej generacji, następnie wersję Pokémon Crystal.

Wkrótce przyszła kolej na następną serię gier z pokémonami trzeciej generacji, wydanych na Game Boy Advance: Pokémon Ruby i Pokémon Sapphire oraz ulepszoną wersję Pokémon Emerald, a także odświeżone wersje gier pierwszej generacji – Pokémon FireRed i Pokémon LeafGreen.

Obecnie na rynku istnieją trzy klasyczne gry na Nintendo DS, zawierające pokémony czwartej generacji – Pokémon Diamond i Pokémon Pearl oraz Pokémon Platinum. Pokémon Platinum zostało wydane po angielsku 22 marca (21 marca w Nowym Jorku). Pojawiły się też odświeżone wersje Gold i SilverPokémon HeartGold i SoulSilver Powstały też cztery nowe gry określane mianem gier „piątej generacji”, Pokémon Black i Pokémon White oraz ich sequele – Pokémon Black 2 i Pokémon White 2

12 października 2013 roku wydano gry Pokémon X i Pokémon Y[10][11], przeznaczone na konsolę Nintendo 3DS. 21 listopada 2014 zostały wydane najnowsze gry Pokémon Omega Ruby i Alpha Sapphire, będące remeke’ami gier Pokémon Ruby i Pokémon Sapphire.23 listopada 2016 roku została wydana najnowsza gra z siódmej generacji Pokemon Sun i Moon na konsolę New Nintendo 3ds.

W międzyczasie pojawiły się gry, które pozwalały na kierowanie pokémonem. Pokémon Mystery Dungeon: Red Rescue Team przeznaczone dla Game Boy Advance oraz Pokémon Mystery Dungeon: Blue Rescue Team, Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Time i Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Darkness pod Nintendo DS. W Japonii została w kwietniu 2009 wydana gra Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Sky na Nintendo DS, Pokémon Stadium 1 i 2 na Nintendo 64, Snap, Puzzle League, Colosseum na Nintendo GameCube, Ranger 1-3:Guardian Signs pod Nintendo DS, Battle Revolution pod Nintendo Wii, Melee!Pokemon Scramble, Rumble, PokePark 1 i 2,Conquest pod Nintendo DS,a także Super Pokemon Rumble i U pod Nintendo 3DS,Wii U. Wcześniej zostały wydane na Game Boy Color: Pokémon Puzzle Challenge, Pinball i Trading Card Game.

Lista gier

Manga

 Osobny artykuł: Pokemon Adventures.

Najpopularniejszą adaptacją gier Pokémon zaraz po anime jest manga Pokemon Adventures. Twórcą jest Hidenori Kusaka. Fabuła mangi ściśle wiąże się z fabułami kolejnych gier.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Pokémon", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Game & Play & Gamification

3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank