powered by CADENAS

Social Share

Hummer (15264 views - Brands)

Hummer − marka samochodów terenowych produkowanych przez AM General, która sprzedała nazwę i pozwolenia na nowe modele i produkcję koncernowi General Motors Corporation. Nazwa Hummer pochodzi od nazwy Humvee i początkowo była nazwą potoczną, nadaną przez żołnierzy armii amerykańskiej pojazdowi wielozadaniowemu HMMWV.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Hummer

Hummer

Hummer
Data założenia 1992[1]
Data likwidacji 24 maja 2010
Lokalizacja  Stany Zjednoczone, Detroit, Michigan
Branża motoryzacyjna
Produkty samochody terenowe
brak współrzędnych
Strona internetowa

Hummer − marka samochodów terenowych produkowanych przez AM General, która sprzedała nazwę i pozwolenia na nowe modele i produkcję koncernowi General Motors Corporation. Nazwa Hummer pochodzi od nazwy Humvee i początkowo była nazwą potoczną, nadaną przez żołnierzy armii amerykańskiej pojazdowi wielozadaniowemu HMMWV[1].

Historia

Od lewej wersja H3, H1 i H2
Hummer H1
Koncepcyjny HX

Historia marki Hummer sięga 1979 roku, kiedy to rząd Ameryki ogłosił konkurs na zaprojektowanie i zaopatrzenie armii w zupełnie nowe pojazdy nazwane M998 Series HMMWV, czyli High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles (Wielozadaniowe Pojazdy Kołowe). Auto miało zastąpić wysłużony M151 MUTT. Miało mieć wszechstronne zastosowanie, sprawdzać się w warunkach bojowych i nadawać się do transportu lotniczego. Do przetargu stanęły trzy firmy: Chrysler Defence, Teledyne Continental oraz AM General. Konkurs wygrała firma AM General należąca do koncernu AMC.

W 1980 roku konstruktorzy firmy stworzyli pierwszy prototyp HMMWV (w procesie budowy auta uczestniczyli prawdopodobnie inżynierowie NASA), a rok później AM General podpisało kontrakt wart 1,2 miliarda dolarów. Za tę cenę, w ciągu pięciu lat do amerykańskiej armii miało trafić 55 tysięcy modeli Hum-Vee, jak nazwali ów potężny pojazd żołnierze US Army. Model, jakiego dotyczył kontrakt, charakteryzował się stałym napędem na 4 koła, zabudową konstrukcji na stalowej ramie nośnej, niezależnym zawieszeniem wszystkich kół, dużą zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych i wodoszczelnością całej konstrukcji. Opcjonalnie montowany był system elektronicznej regulacji ciśnienia w oponach. Ponadto pojazd posiadał otwieraną tylną część wozu, co ułatwiało np. załadunek zaopatrzenia, piechoty oraz rannych. Samochód zdolny był do przewożenia czterech żołnierzy, niewielkiego ładunku oraz ciągnięcia niewielkiego działa artyleryjskiego bądź przeciwlotniczego. Można też było, go wyposażyć w karabin maszynowy Browning M2HB, granatnik automatyczny Mk19 lub wyrzutnię ppk BGM – 71. Każde z tych urządzeń montowane było na obrotnicy, na dachu pojazdu.

O istnieniu Hummera cały świat dowiedział się podczas pierwszej wojny w Iraku określonej jako Desert Storm (Pustynna Burza) i trwającej  od 17 stycznia 1991.

W 1992 roku rozpoczęła się planowana od dawna cywilna kariera Hum-Vee. Pierwszy egzemplarz Hummera (pod taką nazwą sprzedawano HMMWV cywilom) opatrzonego symbolem H1 wyprodukowano na specjalne zamówienie Arnolda Schwarzeneggera. W roku 1999 prawa do marki Hummer kupił koncern General Motors. Samochody te nadal budowane były w fabrykach AM General Corporation. W 2002 roku na rynku pojawił się Hummer w wersji SUV nazwany H2. Trzy lata później zastąpił go H3. W roku 2008 rodzina Hum-Vee miała powiększyć się o czwarty model, H4. Miał to być najmniejszy z dotychczasowych samochodów, jego rozmiary miały być porównywalne z Jeepem Wranglerem[2]. W 2010 roku zaprzestano produkcji cywilnej odmiany Hummer. W 2014 roku została wznowiona produkcja hummera H1 pod nazwą humvee c-series, jest on dostępny na zamówienie jako zestaw części w którym nie ma silnika oraz skrzyni biegów, AM General sugeruje motor Duramax LLY Turbo Diesel który był montowany w Hummerze H1 Alpha.

Modele

  • H1 – wszechstronny samochód terenowy
  • H2 – wersje SUV (SUV) i SUT (pick-up)
  • H3 – SUV klasy średniej

Pojazdy koncepcyjne

Linki zewnętrzne

  1. a b Encyklopedia samochodów terenowych. Jiří Fiala. Warszawa: Bellona, 2010, s. 110. ISBN 978-83-11-11912-3.
  2. Marcin Zasada: Hummer. autocentrum.pl, 2007-09-26. [dostęp 2013-09-16].


This article uses material from the Wikipedia article "Hummer", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good